Вперше проведено алогенну трансплантацію кісткового мозку разом з методом тотального опромінення

9 лютого 2022
572
Резюме

За участю медиків з Черкас та Кропивницького

Медики Черкаського обласного онкодиспансеру в партнерстві з приватною клінікою із Кропивницького вперше в Україні успішно здійснили алогенну трансплантацію кісткового мозку з використанням методу тотального опромінення.

Подробиці

Медики з Кропивницького здійснювали тотальне опромінення всього тіла, а спеціалісти у Черкасах пересадили стовбурові клітини кісткового мозку. Донором стала рідна сестра пацієнтки. Операцію зробили за державний кошт, що стало можливим завдяки пілотному проєкту МОЗ із трансплантації.

Трансплантація у поєднанні з тотальним опроміненням є світовою практикою і дає змогу здійснити повноцінне лікування, знизити ризик токсичності та вірогідність розвитку рецидивів.

Після режиму кондиціонування (високих доз опромінення) кістковий мозок людини пригнічується. Разом з ним має знищитися і лейкемічний клон. Потім здійснюється трансплантація стовбурових клітин кісткового мозку від донора. У разі успішного результату період приживлення може тривати близько 2–3 тиж.

На цей рік заплановано щонайменше 10 трансплантацій кісткового мозку з використанням методу тотального опромінення. На даний час наступна пацієнтка вже проходить підготовку до трансплантації.

Такі складні операції в Черкасах стали можливими завдяки активній позиції та наполегливості команди Черкаського обласного онкодиспансеру та державній підтримці шляхом оплати МОЗ всіх послуг з трансплантації, які виконуються в закладі.

Загалом в центрі виконано 87 трансплантацій кісткового мозку, в тому числі перша в Україні трансплантація кісткового мозку дорослому від неродинного донора.

Нагадаємо, Уряд розширив перелік медичних закладів, що здійснюватимуть трансплантації кісткового мозку в рамках пілотного проєкту.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua