Затверджено протокол «Гіпертензивні розлади під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді»

26 січня 2022
2467
Резюме

Набув чинності відповідний наказ МОЗ України

Наказом МОЗ України від 24 січня 2022 р. № 151 відповідно до статті 14¹ Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», пунктів 2.4 розділу ІІ та 3.5 розділу ІІІ Методики розробки та впровадження медичних стандартів медичної допомоги на засадах доказової медицини, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 вересня 2012 р. № 751, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2012 р. за № 2001/22313, абзацу п’ятнадцятого підпункту 10 пункту 4 та пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 90), затверджено Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги  «Гіпертензивні розлади під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді», що додається.

Про протокол

Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Гіпертензивні розлади під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді» (УКПМД) розроблений на основі клінічної настанови «Гіпертензивні розлади у вагітних» (2021).

Робочу групу для розробки медико-технологічних документів на тему «Гіпертензивні розлади під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді» створено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 серпня 2020 р. № 1908 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 13 серпня 2021 р. № 1731).

За формою, структурою та методичними підходами щодо використання вимог доказової медицини УКПМД відповідає вимогам Методики розробки та впровадження медичних стандартів (уніфікованих клінічних протоколів) медичної допомоги на засадах доказової медицини, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 28 вересня 2012 р. № 751, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2012 р. за № 2001/22313.

При розробці УКПМД, як і відповідної клінічної настанови, враховані сучасні положення доказової медицини, зокрема рекомендації міжнародних організацій, а саме: NICE, WHO, ACOG, SOGC та ін. Ознайомитися з текстом клінічної настанови можна за посиланням www.dec.gov.ua/cat_mtd/galuzevi-standarti-ta-klinichni-nastanovi/. Головною метою даного УКПМД є вдосконалення підходів до своєчасної профілактики прееклампсії (ПЕ), визначення факторів ризику розвитку ПЕ та створення ефективних механізмів взаємодії між закладами охорони здоров’я (ЗОЗ), що надають перинатальну допомогу. Відповідно до ліцензійних вимог та стандартів акредитації у ЗОЗ має бути наявний внутрішній документ (клінічний маршрут пацієнта), що уніфікує медичну допомогу вагітним із гіпертензивними розладами.

Також наказом МОЗ від 24.01.2022 р. № 151 внесено зміну до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 31 грудня 2004 р. № 676 «Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги» шляхом виключення підпункту 1.1 пункту 1.

Також внесено зміну до  Нормативів надання медичної допомоги жіночому населенню за спеціальністю «акушерство і гінекологія» в умовах амбулаторно-поліклінічних лікувальних закладів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15 липня 2011 р. № 417 «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні», шляхом виключення розділу ІІ.

Державному підприємству «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України» (М.М. Бабенко) доручено забезпечити внесення УКПМД «Гіпертензивні розлади під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді» до Реєстру медико- технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги.

Контроль за виконанням цього наказу покладено на заступника Міністра І.В. Микичак.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua