Що таке постковідний синдром

19 листопада 2021
1294
Резюме

Та як повернутися до нормального життя

Багатьом людям повернутися до звичайного життя після перенесеного COVID-19 доволі складно. Хоча більшість і хворіє в досить легкій формі, це не означає, що саме ви зможете уникнути ускладненого перебігу хвороби. Адже заздалегідь дізнатися, як конкретна людина перенесе захворювання, — неможливо.

Водночас навіть у тих, хто легко або безсимптомно переніс коронавірусну хворобу, може спостерігатись так званий постковідний синдром, або «тривалий ковід» (long COVID-19).

Що таке постковідний синдром?

Ознаки та симптоми, які виникають після перенесеної коронавірусної хвороби, які неможливо пояснити жодним діагнозом. Такий стан може тривати протягом 5–12 тиж або довше.

Британські дослідження вказують, що у кожної п’ятої людини із позитивним тестом постковідний синдром може тривати протягом 5 тиж, у кожної десятої — протягом 12 тиж.

Чим характеризується постковідний синдром?

Тривалим відновленням після інфікування COVID-19.

Різними клінічними проявами: слабкість, знесилення, тривалий кашель, задишка, втрата смаку та нюху, порушення сну та свідомості, тривожність, депресія, головний біль, суглобовий синдром, випадіння волосся, розлади ендокринної системи тощо. Наразі не існує вичерпного переліку симптомів та станів, характерних для постковідного синдрому. Їх спектр широкий і постійно оновлюється та доповнюється.

Як відновитися після перенесеного COVID-19?

Інструкції чи рецепта швидкого відновлення наразі немає. А особливо якщо зважати на різний перебіг захворювання та індивідуальні особливості кожного пацієнта.

Серед порад, які фахова спільнота дає пацієнтам, які перенесли COVID-19, є дотримання режиму сну та збалансованого харчування, помірна фізична активність, вправи для тренування головного мозку та когнітивних здібностей, прогулянки на свіжому повітрі.

Також варто звертати увагу на лікування проявів хронічних хвороб, якщо такі мають місце. Варто консультуватися із сімейним лікарем щодо свого стану. Не треба соромитися поділитися своїми тривогами чи обговорити ті скарги і симптоми, які виникли після захворювання на COVID-19.

Дивіться також Протокол реабілітаційної допомоги

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua