Круглі столи з вакцинації відбулися на сході країни

18 листопада 2021
291
Резюме

У Дніпропетровській, Донецькій, Луганській і Харківській областях

Україна поставила собі за мету здійснити 48 млн щеплень проти COVID-19 до кінця 2021 р. Передусім захисту потребують люди літнього віку, медичні працівники, зважаючи на ризики захворювання. Щоб досягти цих показників, за якими стоять життя та здоров’я мільйонів українців, ми повинні нарощувати темпи вакцинації. Цьому, зокрема, сприяє обговорення та поширення досвіду між регіонами, яке наразі триває в форматі круглих столів в усіх обласних центрах України.

9–12 листопада до проведення круглих столів «Адвокація на підтримку стратегій із вакцинації проти COVID-19 згідно з Дорожньою картою та їх виконання в Україні» долучилися Дніпропетровська, Донецька, Луганська та Харківська області. Круглі столи стали містком між регіонами.

Ці заходи, завдання яких — висвітлити приклади успішної співпраці між владою, медичною спільнотою, громадськістю з питань вакцинації пріоритетних груп — медичних працівників і осіб віком старше 60 років від COVID-19; розробити рекомендації в рамках співпраці для підвищення прихильності до вакцинації від COVID-19 населення області.

Дніпропетровська обл.

У Дніпропетровській обл. дві дози отримали 24% населення. Охоплення щепленнями категорії віком 60+ становить 26,4% (2 дози) та 35,9% (1 доза). Як і в інших регіонах, частка вакцинації осіб літнього віку залишається низькою.

Серед медиків дві дози вакцини отримали лише 65% осіб, однією дозою щеплено 91% медичних працівників.

Статистика свідчить, що 91–93% госпіталізованих з коронавірусною хворобою пацієнтів на Дніпропетровщині — невакциновані.

Щоб збільшити охоплення вакцинацією, в області посилюється комунікація з бізнесом, збільшується кількість пунктів вакцинації. Долучаються до інформування населення і священнослужителі.

«Ми готуємо нараду зі священнослужителями, щоб запросити їх сюди і переговорити із кожним про питання вакцинації. У віддалених районах ми вже мали такий досвід, зробили мобільні групи, які у неділю виїжджали на місця. Думаю, це дасть свої результати, коли населення буде приходити, то будуть бачити наші пункти вакцинації»,  — зазначила під час круглого столу в.о. керівника департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації Вікторія Кулик.

«Масові центри вакцинації — це для молоді. Для осіб похилого віку вакцина повинна бути у кожного лікаря на прийомі. Коли отут є людина, то її треба вакцинувати, тому що вона довіряє тому лікарю, який зараз тут є», —  наголосила керівник регіонального осередку ГО «Батьки за вакцинацію» Олена Кондратенко.

«Соціальні працівники, які працюють з людьми похилого віку в територіальних центрах, говорили про те, що ті можуть втратити людину, яка за них піклується. Тобто соціальний працівник не прийде до людини, яка не щеплена, адже не хоче заразити цю людину. І деякі прислухаються до соцпрацівника, тому що це єдина людина, з якою вони спілкуються і бачать кожного дня», — повідомила представник Департаменту соціальної політики Юлія Дмитрова.

Донецька обл.

У Донецькій обл. двома дозами щеплено лише 8% від загального населення. Особи похилого віку становлять 31% населення області, і вони отримали лише 25% введеної вакцини. Двома дозами щеплено 11,7% літніх людей, однією дозою — 18,2%, і це критично мало. Охоплення щепленням категорії медиків становить 55% (2 дози) та 71% (1 доза).

До учасників круглого столу у м.Краматорськ звернувся Емануель Бруні, координатор Кластеру охорони здоров’я Бюро ВООЗ (The Health Cluster WHO) в Україні. Кластер координує 57 партнерів в Донецькій і Луганській областях з 2016 р. «Ми зараз другий рік у пандемії і беремо участь у завданнях щодо боротьби з пандемією COVID-19. Ми почали з декількох інструментів — контроль, тестування і відповідь. Зараз вакцинація є дуже важливим інструментом, щоб покращити доступ людей до охорони здоров’я. Роль партнерів у тому, щоб фасилітувати, допомагати усім з питань, що стосуються вакцинації. Це транспортування, комунікації, а також розуміння, як мотивувати населення вакцинуватися. Всі партнери хочуть допомогти департаменту охорони здоров’я і усім мешканцям Донецької обл.», — зазначив Емануель Бруні.

В області є заклади та територіальні громади, де показники охоплення вакцинацією перевищують загальнообласні. Своїм позитивним досвідом поділилися керівники Криворізької громади, міст Селідове, Торецьк, Бахмут, ГО «Асоціація сімейних лікарів Донецької області».

Зокрема був організований виїзд лікарів на підприємства, де вони інформували та вакцинували працівників. Проводяться тренінги для лікарів, на яких аналізують та викривають міфи. Добре працює реклама на місцевому телебаченні з адресами центрів вакцинації, реклама вакцинації в громадському транспорті. Організовано виїзди мобільних бригад до літніх людей. Місцева влада знаходить можливість преміювати медиків, які працюють у вихідні дні та проводять роз’яснювальну роботу.

«Більшу частину роботи робили наші лікарі, але, звичайно, ми спільно працювали. Пере, це був особистий приклад. Ми поїхали до освітян: по школах, по дитячих садках, провели бесіди. Наші лікарі виїжджали з лекціями, які проводили на сільгосппідприємствах, у селах про те, що потрібно вакцинуватися, і про те, що ризики захворюваності набагато знижуються, про дезінформацію в соцмережах щодо неефективності вакцини. Так само, велика робота проводилася з керівниками підприємств, які спочатку своїм прикладом показували, а пізніше направляли своїх працівників на вакцинацію», — розповіла під час круглого столу голова Криворізької об’єднаної територіальної громади (ОТГ) Анна Павлова.

«Сімейні лікарі зараз у двох іпостасях: до 80% вони є і лікарі, які приймають пацієнтів з ковідом, і ті ж самі лікарі беруть участь у вакцинації. Тому зараз, по-перше, ми проводимо тренінги на базі нашого центру як для сімейних лікарів, так і для медичних сестер. І ми вивчаємо всі проблеми, так звані міфи, які є в першу чергу серед медичних працівників, тому що вони є носіями тієї ідеї, що треба вакцинуватися. Якщо сімейний лікар впевнений, що вакцинація — це добро і вона допомагає пацієнту, то його пацієнти будуть щеплені», — наголосив голова ГО «Асоціація сімейних лікарів Донецької області» Олександр Власенко.

«Дуже активну роботу веде самоорганізація нашого населення. Ми, співпрацюючи з квартальними самоорганізаціями, просимо ходити їх по домівках та запрошувати людей вакцинуватися. Вони мають дуже тісний контакт із лікарями, тож після того, як вони виявили в себе на кварталі людину, яка хоче вакцинуватися, виїжджає мобільна бригада та вакцинує людей якомога швидше та вигідніше для самої людини на місці», — додав секретар міської ради м. Селидове Руслан Суков.

Луганська обл.

У Луганській обл. наразі одну дозу вакцини отримали 211 277 мешканців області, повністю вакциновано 147 074 особи. В області працює 55 пунктів щеплення, 18 мобільних бригад та 11 центрів масової вакцинації.

У Луганській обл. серед осіб віком старше 60 років повністю вакциновано лише 17,7% осіб. За показниками охоплення медиків Луганська обл. перевищила загальноукраїнську статистику. Так, однією дозою щеплено 100%, двома дозами — 70% медиків.

Запорукою успіху в громадах та закладах, які демонструють найвищі результати, є постійна підтримка з боку місцевої влади, власний приклад керівників громад і райради, які публічно розповіли про те, що зробили щеплення та поділилися своїми враженнями. Також важлива злагоджена команда медиків, робота мобільних вакцинальних бригад на виїзних сесіях на підприємствах у сільській місцевості. Щоб охопити щепленням якомога більше селян, організовані пункти вакцинації на базарі.

«З самого початку вакцинація в нашій області відбувається під особистим контролем голови облдержадміністрації, профільного заступника і нашого Департаменту охорони здоров’я. Ми постійно моніторуємо проведення вакцинації, в соцмережах постійно транслюємо виступи, організовуємо брифінги, доповідаємо про результати вакцинації щотижня, а на сайті облдержадміністрації повідомляємо щоденно», — поінформував під час круглого столу в м. Сєвєродонецьк Директор департаменту охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації Юрій Стогнієв.

«ОТГ дуже нам допомагає. Першою у нас була вакцинована голова ОТГ, це було висвітлено в соціальних мережах. В нашу інформаційну роботу залучені всі старости, ми охопили майже всі віддалені точки нашої громади. Підтримка є і з боку громади, і з боку адміністрації, і з боку районної ради», — додала головний лікар Старобільського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Олександра Антоненко.

Харківська обл.

У Харківській обл. двома дозами щеплено 23% загального населення. Серед осіб віком 60+ двома дозами щеплено 24,1% населення, одну дозу отримали 33,4% осіб літнього віку. Це практично відповідає загальноукраїнським показникам.

Серед медиків повністю щеплені 61%, одну дозу отримали 77% медичних працівників.

Статистика Харківщини свідчить, що 92–97% госпіталізованих з коронавірусною хворобою пацієнтів — невакциновані.

Щоб сприяти збільшенню охоплення вакцинацією, в області працюють пересувний центр, мобільні центри вакцинації. Основним джерелом достовірної інформації для пацієнтів є лікар первинної ланки. Влада Харківщини закликає громадян свідомо ставитися до вакцинації як до механізму, який може запобігти ризикам (перевантаження системи охорони здоров’я, вигорання лікарів, втрата людей).

У області приватні клініки долучаються до вакцинації, в тому числі виїжджають до пацієнтів на вакцинацію від COVID-19 на соціальних засадах.

«У мене великі сподівання на первинку, тому що, виходячи з реформи, яка реалізується, людина сама обирає сімейного лікаря. Якщо вона обирає для себе лікаря, то має певний рівень довіри до нього. Якщо цей лікар дасть настанову іти вакцинуватися, то люди будуть це робити», — зазначив під час круглого столу заступник голови Харківської облдержадміністрації Михайло Черняк.

«Ми залучили багато приватних центрів до вакцинальної кампанії. У нас у місті понад 7 центрів, приватних клінік, які не тільки вакцинують у себе, але й виїжджають бригади і проводять щеплення. З однієї з таких потужних клінік приходив керівник й сказав, що не потрібно за це грошей, що вони соціальна компанія і хочуть допомагати людям. Вони працюють на таких соціальних засадах і дають непогані результати», — додав директор Департаменту охорони здоров’я Максим Хаустов.

Публічне обговорення шляхів підвищення рівня вакцинації проти COVID-19 серед медиків та осіб літнього віку відбулося вже в 23 регіонах України. Наступні заходи заплановані у Київській обл. та м. Київ. Круглі столи відбуваються в межах адвокаційної кампанії Всесвітньої організації охорони здоров’я у співпраці з Міністерством охорони здоров’я, Громадською спілкою «Коаліція за вакцинацію» за підтримки Європейського Союзу. Адвокаційна кампанія спрямована на покращення поінформованості щодо вакцинації від COVID-19 серед пріоритетних груп населення  та створення додаткових можливостей для досягнення високих охоплень серед медичних працівників і літніх людей.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua