Роз’яснення МОЗ України щодо посилення заходів з рутинної імунізації

21 жовтня 2021
712
Резюме

Завдяки збільшенню кількості вакцинованих вдасться попередити спалахи небезпечних хвороб, а отже — запобігти додатковому навантаженню на систему охорони здоров’я та інфекційні лікарні.

Як ми вже повідомляли, постановою головного державного санітарного лікаря від 13 жовтня 2021 р. № 17 посилено заходи щодо рутинної імунізації. Її впровадження допоможе знизити ризики захворюваності та смертності від хвороб, які можна подолати вакцинацією.

Йдеться, зокрема, про 10 захворювань, вакцини від яких внесені до Національного календаря профілактичних щеплень. Завдяки збільшенню кількості вакцинованих вдасться попередити спалахи небезпечних хвороб, а отже — запобігти додатковому навантаженню на систему охорони здоров’я та інфекційні лікарні.

Основні тези документа:

  • імунізація має й далі залишатися доступною. Пацієнти не мають отримувати надмірних рекомендацій щодо обстежень чи діагностики перед проведенням щеплень;
  • можна й потрібно вводити кілька вакцин одночасно. Це дозволить зменшити кількість візитів до лікарні. Перевірити сумісність вакцин можна в наказі МОЗ  від 16.09.2011 р. № 595 (в редакції наказу МОЗ  від 11.08.2014 р. № 551);
  • щеплення мають бути організовані з неухильним дотриманням заходів інфекційного контролю. Ті, хто приходить у заклади охорони здоров’я, щоб отримати профілактичні щеплення, не повинні сидіти в чергах із великим скупченням людей у кімнатах очікування;
  • діти мають перебувати й зараховуватися до закладів освіти за наявності відомостей про завершений курс обов’язкових профілактичних щеплень відповідно до віку та Національного календаря профілактичних щеплень;
  • батьки й законні представники дитини мають право бути поруч із нею під час проведення вакцинації в медпунктах закладів освіти для захисту прав дитини та надання дозволу на медичне втручання.

Які щеплення забезпечує держава

До Національного календаря профілактичних щеплень внесені вакцини від 10 інфекційних захворювань: кашлюка, дифтерії, правця, кору, паротиту, краснухи, туберкульозу, гемофільної інфекції типу b (ХІБ-інфекції), гепатиту В та поліомієліту. Держава забезпечує ці вакцини власним коштом, тобто громадяни отримують їх безоплатно. Та попри те, що регіони повністю забезпечені необхідною кількістю вакцин, темпи щеплення повільні. За інформацією Центру громадського здоров’я, станом на 1 вересня лише 53% дітей першого року життя, які потребують обов’язкових щеплень, отримали всі 3 дози вакцини для профілактики поліомієліту, а три дози щеплення від кашлюка, дифтерії і правця (АКДП) — 52,7%.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua