Вакцини проти COVID-19: Comirnaty від Pfizer-BioNTech

18 жовтня 2021
1076
Резюме

Склад, ефективність, безпечність, інтервал, умови зберігання і транспортування

Одна з вакцин проти COVID-19, які використовує Україна, — Comirnaty від Pfizer-BioNTech. Це інноваційна вакцина на платформі мРНК, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.

Вакцина дозволена для екстреного використання для осіб віком від 12 років Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Її застосовують у США, Великій Британії, Канаді, ЄС, а загалом у майже 100 країнах світу.

Ефективність вакцини

 • Ефективність проти так званого дикого варіанту вірусу SARS-CoV-2, який вперше виявили в Вухані — 95%.
 • Згідно з результатами британського дослідження, опублікованими в авторитетному науковому виданні «The New England Journal of Medicine» в серпні 2021 р., вакцина Comirnaty/Pfizer має ефективність 93,7% проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом «альфа», та 88% для штаму «дельта».

Як працює

Має у своєму складі молекули матричної рибонуклеїнової кислоти (мРНК), яка кодує шипоподібний білок оболонки коронавірусу SARS-CoV-2. Після введення вакцини ця мРНК потрапляє в клітини організму людини й надає їм своєрідну «інструкцію», як створити цей білок. Імунна система розпізнає, що білок не належить людині, і виробляє антитіла до нього. Так організм вчиться, як захиститися в разі зустрічі зі справжнім вірусом.

Безпека

мРНК-вакцини — це інноваційне рішення. Ідея створити вакцину на основі рибонуклеїнових кислот з’явилася ще на початку 1990-х років. За останні 25 років було здійснено понад 500 досліджень цієї технології. Але реалізовано її було лише навесні 2020 р., коли почалися клінічні дослідження таких вакцин проти COVID-19.

Вакцини мРНК є безпечними і не можуть змінити ДНК людини. Незабаром після того, як клітини організму закінчать виконувати інструкції, вони руйнуються і позбавляються від мРНК. мРНК-вакцини не містять живого або інактивованого вірусу.

Склад вакцини 

Діюча речовина:

 • мРНК — молекула, яка вчить клітини виробляти коронавірусні білки, необхідні для формування імунної відповіді

Допоміжні речовини:

 • ALC-0315, ALC-0159 ;і холестерол — ліпідні частинки, які формують захисний бар’єр навколо активного інгредієнта і забезпечують його доставку у клітини;
 • DSPC — фосфоліпід, який стабілізує ліпідний бішар і пришвидшує вивільнення активного компонента, а тому підсилює його дію;
 • дигідрат фосфату натрію та дигідрат фосфату калію — буферні речовини, що стабілізують вакцину, щоб рівень кислотності збігався з рівнем нашого тіла;
 • натрію хлорид і калію хлорид є розчинниками і коригують сольовий баланс вакцини;
 • сахароза — запобігає замерзанню та стабілізує вакцину;
 • вода для ін’єкцій.

Інтервал 

Інтервал між введеннями вакцини 21–28 днів. Для повної вакцинації необхідні 2 дози.

Умови зберігання та транспортування 

 • Вакцина потребує наднизьких температур зберігання й транспортування (від –80 до –60 °С).
 • Після розмороження нерозведена вакцина може зберігатися при температурі 2–8°C до 30 діб. Протягом цього періоду на транспортування можна виділити не більше 12 год.
 • Після розморожування вакцину заборонено заморожувати повторно.
 • Термін зберігання вакцини після розведення при температурі 2–25 °C — 6 год.
 • Зберігання й логістику мРНК-вакцин, отриманих в межах COVAX, із дотриманням правильного холодового ланцюга в Україні забезпечує Агентство США з міжнародного розвитку USAID. Вакцину, куплену за кошти держбюджету, зберігає й транспортує державне підприємство «Укрмедпостач».

Comirnaty в Україні

На початок жовтня понад 3 млн українців щепилися вакциною Comirnaty. Наразі країна має близько 2 млн доз цієї вакцини. Вона доступна у центрах масової вакцинації, пунктах щеплень, нею вакцинують мобільні бригади.

Переваги

Щеплення вакциною Comirnaty дозволяє подорожувати до 125 країн світу, за даними онлайн-видання про візові вимоги різних країн VisaGuide.World станом на початок жовтня.

Важливо! Якщо ви плануєте подорож, перевіряйте умови в’їзду кожної країни на tripadvisor.mfa.gov.ua.

Не зволікайте, запишіться на щеплення та захистіть себе та близьких від COVID-19. Оберіть найближчий пункт щеплень чи центр масової вакцинації на list.covid19.gov.ua або за телефоном 0 800 60 20 19.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua