З 1 жовтня 2021 р. усі медичні заклади переходять на електронні лікарняні

1 жовтня 2021
4709
Резюме

Цифровізація допомагає зменшити навантаження на лікарів та спростити отримання страхових виплат для пацієнтів.

В Україні з 1 жовтня 2021 р. всі заклади охорони здоров’я видаватимуть електронні лікарняні. Про це повідомили під час спільного брифінгу представники Міністерства цифрової трансформації (Мінцифри), МОЗ, Міністерства соціальної політики та Пенсійного фонду України (ПФУ), який відбувся 1 жовтня 2021 р. у Кабінеті Міністрів України.

Було зазначено, що у червні цього року стартував перехідний етап запуску е-лікарняних по всій Україні. До єдиної інформаційної медичної системи за цей час вдалося підключити майже всі українські лікарні, а це близько 3 тис. Загалом сформували майже 1 млн е-лікарняних.

Коментар Михайла Федорова

«Електронні лікарняні — один із найважливіших кроків до режиму без паперів у сфері охорони здоров’я. Цифровізація допомагає знизити навантаження на лікарів та спростити отримання страхових виплат для пацієнтів. Адже лікарняні — одна з найпопулярніших послуг в Україні. Реформувати їх намагалися майже 10 років. Завдяки спільній роботі це стало можливим — лише за 4 міс електронні лікарняні почали видавати майже в кожній лікарні України», — зазначив віцепрем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Для ефективного запуску електронних лікарняних Мінцифри МОЗ, Національна служба здоров’я України (НСЗУ) та представники медичних інформаційних систем (МІС) провели декілька тренінгів та вебінарів для лікарів про те, як правильно формувати медичні висновки і листки непрацездатності в електронному форматі та працювати з ними.

Коментар Віктора Ляшка

«Електронні лікарняні — це прозорий, зручний для пацієнта і підзвітний для лікаря процес фіксації надання медичних послуг та подальших страхових виплат. Пацієнту більше не доведеться витрачати свій час на паперову тяганину. На сьогодні уже створено більше 1,1 млн електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність у 2991 закладі 47 тис. лікарів”,  — зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Е-лікарняні будуть розділятися на дві частини. Медичний висновок — це документ після обстеження лікаря, у якому міститься загальний діагноз. Лікар створює його у Реєстрі та завіряє електронним підписом. Пацієнт отримає про це смс-повідомлення. Звідти за кілька секунд лікарняний потрапляє до Реєстру Пенсійного фонду. І там формується  електронний листок непрацездатності — це саме той документ, за яким нараховуються виплати. Про це пацієнт також отримає повідомлення на телефон, вже від ПФУ. Роботодавець зможе побачити лікарняний на порталі ПФУ.

Коментар Марини Лазебної

«Е-лікарняні — це крок назустріч людям. Якщо до сьогодні треба було збирати купу довідок та печаток, то нова система усуває всі складнощі для людини. Реєстри обмінюються інформацією між собою без паперів. Відтепер лікарі лікують, люди одужують, роботодавці бачать, що працівники на лікарняному, з першого дня, документи обробляються автоматизовано, і людина отримує виплати без зайвих затримок», — зазначила Марина Лазебна, міністр соціальної політики України.

Інформацію, яка міститься в медичному висновку, підписує лікар особисто електронним підписом. Це означає, що медпрацівник несе повну відповідальність за дані, які він туди вносить. Спроба їх підробити, наприклад, видати лікарняний людині, що не хворіла, — може призвести до позбавлення лікаря і закладу медичної ліцензії. За цим стежитимуть працівники Фонду соціального страхування.

Коментар Євгенія Капінуса

«Електронні листки непрацездатності формуються автоматично, що зручно для українців. Більше немає потреби збирати довідки та стояти у чергах. Це прискорить процес отримання виплат. До того ж кожен зможе перевірити інформацію про себе в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ. Завдяки цьому процес стане більш відкритим, а корупційні ризики знизяться», — зазначив голова правління ПФУ Євгеній Капінус.

Проєкт реалізується Мінцифри спільно з МОЗ України, НСЗУ, Мінсоцполітики, Фондом соцстрахування, ПФУ та за підтримки Програми EGAP, що виконується Фондом «Східна Європа» та фінансується Швейцарією.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua
Фото – facebook.com/viktor.liashko