Досвід лікування туберкульозу у Програмі медичних гарантій

27 вересня 2021
928
Резюме

Розповідає Наталія Гранкіна, генеральний директор КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР», кандидат медичних наук та експерт ДОЗ Дніпропетровської облдержадміністрації за напрямом «Фтизіатрія»

Впровадження в Україні Програми медичних гарантій дало поштовх для розвитку багатьох галузей медицини. Особливий фокус Програми медичних гарантій — на діагностиці та лікуванні інфекційних захворювань, зокрема туберкульозу. 

Досвід КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР»

Програма медичних гарантій створена так, щоб пацієнт із туберкульозом отримав сучасне й ефективне лікування. Про якісні зміни у наданні медичної допомоги пацієнтам з туберкульозом та про нову модель лікування та супроводу таких пацієнтів розповіла генеральний директор КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» кандидат медичних наук та експерт ДОЗ Дніпропетровської облдержадміністрації за напрямом «Фтизіатрія» Наталія Гранкіна.

«Реформа протитуберкульозної служби назріла давно. Ми не могли й далі жити у багаторічному стані епідемії з одного боку, а з іншого — у застарілій неефективній системі, що не змінювалася десятиліттями. Так, ми пережили непросту трансформацію та оптимізацію мережі. Але жоден пацієнт від цього не постраждав.

Завдяки Програмі медичних гарантій відбулося дуже багато змін. Насамперед, у клінічній практиці активно почали впроваджувати найновітніші методи та техніки лікування. Результат — термін перебування у лікарні пацієнтів з найтяжчими формами туберкульозу скоротився з 36 до 9 міс.

У 2017 р. у закладі проводили 80 хірургічних втручань, на сьогодні — 400. Завдяки хірургії пацієнти швидше одужують. Тож значно скорочується термін перебування й у стаціонарі.

Ввели у лікування хворих нові препарати, що мають 90% ефективність при лікуванні туберкульозу. Тяжкохворі на туберкульоз, які ще рік тому помирали, повертаються до нормального життя, можуть працювати, повноцінно жити. Це стосується і пацієнтів з коінфекціями — ВІЛ та туберкульозом.

Пацієнти щодня за допомогою телеграму, вайберу, вотсапу спілкуються з лікарем, лікар дивиться відео, як вони п’ють пігулки, залишає їм коментарі. У результаті відсоток відриву від лікування тут знизився у сотні разів.

Медики теж стали більш мотивовані. Їхню роботу оцінюють за 29 індикаторами якості, за які їм нараховують стимулювальні виплати.
Дуже важливий результат першого року реалізації Програми медичних гарантій — ми почали виявляти більшу кількість хворих на туберкульоз. Не тому, що люди стали більше хворіти, а тому, що лікарі стали краще виявляти. Що раніше хворих виявлять, то раніше вони почнуть лікуватися й повернуться до свого оточення.

Вже зараз можна констатувати — амбулаторне лікування туберкульозу поліпшило доступ до лікування. Також надаються паліативне лікування, супровід та тривалий догляд за пацієнтами у термінальних стадіях у стаціонарі та вдома.

Ми активно співпрацюємо з міжнародними партнерами. Вони допомагають нам технічно — закуповують сучасне обладнання, лікарські препарати, облаштовують приміщення закладу.

Завдяки усім цим змінам наш заклад активно розвивається та стає конкурентоспроможним», — зазначає Н. Гранкіна.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua