В Україні починає працювати сучасна система реагування на загрози для здоров’я та протиепідемічного захисту

1 липня 2021
649
Резюме

Найближчим часом свою роботу розпочнуть Центри контролю та профілактики захворювань

З 1 липня 2021 р. свою роботу розпочинають Центри контролю та профілактики хвороб (далі — ЦКПХ). Вони будуть створені в усіх областях України та Києві. Ці центри будуть повністю відповідальні за власний регіон — від рутинного моніторингу показників до прогнозування, виявлення надзвичайних ситуацій, спалахів та реагування на них.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 17 лютого 2021 р. № 106 ЦКПХ будуть створюватися на базі Лабораторних центрів МОЗ України. Фахівці регіональних центрів громадського здоров’я будуть переведені до ЦКПХ, щоби посилити потенціал у напрямках комунікації, профілактики й контролю за неінфекційними хворобами, а також промоції вакцинації як рутинної, так і проти COVID-19. Центри матимуть у складі відділи моніторингу та реагування на небезпеки та бригади оперативного реагування, а їхні керівники матимуть статус головних державних санітарних лікарів областей.

Центр громадського здоров’я України як головна експертна установа буде забезпечувати організаційно-методичний супровід роботи й координацію діяльності мережі ЦКПХ у рамках 6 визначених напрямів: створення інформаційного фонду та забезпечення епідеміологічного нагляду, забезпечення лабораторного супроводу референс-лабораторіями, координація напрямків з біозахисту та біобезпеки, навчання персоналу, супровід профілактичних програм та реагування на небезпеки.

ЦКПХ будуть взаємодіяти з усіма установами області, які працюють у сфері громадського здоров’я, — управліннями департаментів охорони здоров’я облдержадміністрацій, управліннями освіти, департаментами захисту довкілля й екології, управліннями Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) та ін.

Головні функції ЦКПХ полягають у забезпеченні епідеміологічного нагляду, санітарного та епідемічного благополуччя населення, захисту населення від інфекційних хвороб, попередження та профілактики неінфекційних захворювань, підтримці біологічної безпеки та біологічного захисту, епідеміологічному нагляді (спостереженні), імунопрофілактиці, просвітницькій роботі щодо здорового способу життя та запобіганні факторам ризику, боротьбі зі стійкістю до протимікробних препаратів, реагуванні на небезпеки для здоров’я та надзвичайні стани у сфері охорони здоров’я тощо

Така концепція відповідає найкращим світовим практикам. За таким принципом працюють аналогічні структури в провідних країнах світу.

Отже, в Україні починає працювати сучасна система реагування на загрози для здоров’я та протиепідемічного захисту.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua