В Україні запрацював чат-бот для хворих на рак молочної залози

29 червня 2021
577
Резюме

Допомагає отримати якісну і безоплатну медичну допомогу

Пацієнтські організації України запустили чат-бот «Лікуйся», який  зорієнтує в безоплатних медичних послугах усіх, хто стикнувся з діагнозом «рак молочної залози». Його мета — надати пацієнтам з онкологічними захворюваннями в доступній формі необхідну інформацію щодо лікування в межах Програми медичних гарантій. Реалізували проєкти ГО «Ліки контроль» та ГО «Афіна. Жінки проти раку» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)/ Агентства Великобританії з міжнародного розвитку (UKaid) проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» за сприяння Міністерства цифрової трансформації України та інформаційної підтримки Міністерства охорони здоров’я України

«Наша організація «Ліки контроль» вже не один рік працює над покращенням  доступу  до якісних, безпечних та ефективних лікарських засобів. Проте зараз ми бачимо потребу також в донесенні інформації щодо безоплатних послуг та лікарських засобів в боротьбі з раком, який щороку забирає десятки тисяч життів в Україні. Для якісного втілення чат-боту ми проаналізували великий масив даних: реєстри закладів охорони здоров’я, договори Національної служби здоров’я України (НСЗУ) з онколікарнями тощо. Проте наша головна ціль — донести до хворих з діагнозом «рак», що не потрібно складати руки, бо є реальні та доступні можливості лікування онкопатології», — розповіла голова ГО «Ліки контроль» Наталія Гуран.

Про чат-бот

Чат-бот «Лікуйся» — це інструмент у месенджері Telegram, який допоможе кожному, хто стикнувся з діагнозом «рак молочної залози», зорієнтуватися,  в якому медичному закладі,  які медичні послуги і в якому обсязі можна отримати безоплатно. Користувач чат-боту обирає послугу, після чого отримує покрокову інструкцію з необхідною інформацією.

«Багато пацієнтів не знають, які саме послуги в онкоцентрах є безоплатними, і через це існують стереотипи, що лікування онкопатології дуже дороге. Тому велика частина відмовляється від нього. Цей чат-бот допоможе людям розібратися, які послуги вони можуть отримати безкоштовно, і допоможе їм почати лікування. Чат-бот максимально легкий у використанні і доступний для усіх смартфонів та комп’ютерів. Звертаюся до пацієнтів та їх рідних, заходьте та перевіряйте необхідну інформацію!», — закликала Вікторія Романюк, співзасновник ГО «Афіна. Жінки проти раку».

Також «Лікуйся» допоможе відстояти право на безоплатну медичну допомогу, запобігатиме проявам корупції в медзакладах, зокрема унеможливить нелегальну оплату послуг чи лікарських засобів, які є в переліку НСЗУ як безоплатні.

«Коли людина дізнається про складний діагноз, вона почувається розгубленою. Чат-бот «Лікуйся» дозволяє пацієнту зорієнтуватися в системі охорони здоров’я. Лікування пацієнтів з онкопатологією — в особливому фокусі уваги НСЗУ. Трансформація системи охорони здоров’я покликана знизити катастрофічні витрати на лікування, які несуть пацієнти зі своєї кишені. Тому у Програмі медичних гарантій на 2021 р. передбачена рання діагностика раку та лікування онкозахворювань —  хіміотерапевтичне та радіологічне. Впроваджений новий пакет лікування та супроводу пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями. Але людині у складній ситуації може бути важко швидко зорієнтуватися, в яку лікарню звертатися і на яку безоплатну медичну допомогу розраховувати. Прокласти маршрут до одужання дозволить новий сервіс для пацієнтів – чат-бот «Лікуйся». Платформою для його створення стали, в тому числі і відкриті дані НСЗУ», — зазначив директор Департаменту розвитку електронної системи охорони здоров’я НСЗУ Дмитро Черниш.

Чат-бот «Лікуйся» не лише допоможе пацієнтам розпочати лікування онкологічних захворювань, але й зробить суттєвий внесок в посилення прозорості українського уряду перед населенням.

«Наша місія — просувати політику прозорості та відкритості даних для населення. Проєкт «Лікуйся» є одним з тих, який робить інформацію у сфері медичних послуг та закупівель доступною для людей. І це надзвичайно важливо, особливо в боротьбі з раком. Адже від цієї інформації залежать тисячі людських життів», — підкреслила Катерина Оніліогву, керівник напряму відкритого USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».

Ознайомитися з чат-ботом можна за посиланням

Нагадаємо, безоплатні медичні послуги, про які розповідає чат-бот, доступні в межах Програми медичних гарантій.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua