Приклад успішної медичної реформи: Стрийська центральна районна лікарня

17 червня 2021
1650
Резюме

Вдалося збільшити державне фінансування та розширити перелік медичних послуг

Стрийська центральна районна лікарня (ЦРЛ), Львівська обл., є прикладом того, як завдяки ініціативності керівництва та команди можна перетворити районну лікарню із посередніми показниками на потужний медзаклад, у який звертаються за допомогою пацієнти із сусідніх регіонів. Щоб бути успішними і користуватися перевагами, які дає медреформа, у лікарні проаналізували, які послуги необхідні мешканцям регіону. І зробили акцент на пріоритетній послузі лікування інсульту, а також успішно розвивають новий для себе напрям медичної реабілітації.

Візит у медичний заклад відбувся 15 червня 2021 р. завдяки ініціативі пацієнтської організації БФ «Пацієнти України» під назвою «Історії успіху лікарень, які повірили у медреформу». Участь у ньому взяли представники Національної служби здоров’я України (НСЗУ), зокрема директор Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Мар’яна Возниця. У межах цього проєкту показують позитивні приклади впровадження реформи та обмінюються досвідом.

Як готувалися до реформи

Щоб успішно увійти в реформу і працювати за Програмою медичних гарантій, Стрийська ЦРЛ розширила перелік послуг, які надають пацієнтам, підготувала для цього фахівців і придбала обладнання.

Важливий етапом розвитку лікарні стало відкриття інсультного блоку. Тут працює мультидисциплінарна команда у складі лікаря невідкладних станів, невролога, нейрохірурга, анестезіолога, рентгенолога, лаборанта і додаткового медсестринського посту. У закладі цілодобово чергує лікар-невролог. А пацієнт отримує повне медикаментозне забезпечення, включаючи тромболізис.

Також у лікарні відкрили реабілітаційне відділення на базі колишнього фізіотерапевтичного.

«Створити відділення реабілітації на початку здавалося безперспективною ідеєю. У цю ідею не вірили навіть наші працівники. Адже довкола багато закладів, які спеціалізуються на реабілітації. Проте вдалося переконати в першу чергу місцеву владу, і далі ми почали працювати, щоб законтрактуватися з НСЗУ на цей напрям. Ризикнули й отримали дуже приємну звістку з НСЗУ, що наша пропозиція відповідає вимогам за 2 пакетами реабілітації.

Зараз у нас працюють ерготерапевти і зовсім інший підхід до лікування. Працівники колишнього фізіотерапевтичного відділення повірили в себе і зрозуміли, що треба не просто гріти уражену ділянку й усувати гострий біль, а відновлювати порушену чи втрачену функцію людини. До речі, з першого дня в інсультному відділенні наші працівники уже працюють над реабілітацією пацієнта», — розповів очільник Стрийської ЦРЛ Олексій Ігнатенко.

Нещодавно у лікарні відремонтували та оснастили обладнанням відділення невідкладної медичної допомоги. Це суттєво покращило якість медичних послуг в ургентних випадках.

Фінансування

Попри карантинні обмеження, які не дозволяють закладу працювати на повну потужність, фінансування лікарні зросло на 23,5%.

«У 2020 р. ми, як і інші спеціалізовані лікарні, підписали договір з НСЗУ. І це перший рік, коли ми обійшлися без доплат з місцевого бюджету на заробітну плату. Якщо подивитися історично, то, мабуть, усі 20 років місцевий бюджет нам додавав грошей, щоб погасити заборгованість із зарплати. У 2020 р. ми підписали договір з НЗСУ на 7 пакетів послуг, у 2021 р. — на 10. Основне, що ми маємо — договір із НСЗУ. Нас визнали, нам сказали — працюйте, фіксуйте показники, ми заплатимо. І ми це побачили на прикладі минулого року», — зазначив О. Ігнатов.

Зросла і заробітна плата. У 2020 р. порівняно із 2018 р. середня зарплата лікарів первинної ланки зросла на 40,8%, а зарплата молодшого медичного персоналу — на 21%. Лікарі спеціалізованої ланки почали отримувати більше на 25,6%, а молодший медперсонал — на 23%.

Що отримали в результаті

Помітно зросла частка госпіталізації пацієнтів з інсультом та підозрою на нього. Якщо у 2019 р. проліковано 176 пацієнтів з гострим порушенням мозкового кровообігу, то у 2020 р. — 295.

Пацієнт з інсультом у закладі отримує усе необхідне лікування, передбачене протоколом.

Зросла частка пацієнтів хірургічного профілю, пролікованих малоінвазивними методами лікування — ендоскопічними операціями, серед яких і лапароскопічні.

За медичною послугою до закладу почали звертатися пацієнти з інших районів Львівщини та сусідніх областей.

Лікарня отримала комп’ютерний томограф та апарат ультразвукової діагностики завдяки спільному проєкту МОЗ України і Міжнародного банку реконструкції та розвитку.

Як зазначила Мар’яна Возниця, директор Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ: «Коли  я приїжджаю в лікарню, а ми багато об’їздили і  багато що бачили, одразу зі входу видно, є в цій лікарні пацієнт, чи його немає. І це не про кількість чи статистику. Це про те, чи ця лікарня для пацієнта. Стрийська ЦРЛ — для пацієнта. Те, що медицина повертається в бік пацієнта, — дуже важливий момент, адже це про стратегію і про нову культуру в організації, яка приходить на зміну попередній культурі».

За словами Інни Іваненко, виконавчого директора БФ «Пацієнти України», вона розуміє, наскільки непросто буває в регіонах впроваджувати і відстоювати зміни.

«Разом з тим ми як пацієнтська організація завжди знали, що позитивні зміни в лікарнях відбуваються. Їх треба показувати і ними пишатися. Тому зародилася така ідея — показувати успіхи реформи, бо вони точно є. До речі, найбільше учасників у межах цього проєкту зареєструвалися саме на візит у Стрийську ЦРЛ».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua, фото — nszu.gov.ua