У конгресі взяли участь понад 70 делегатів з 10 країн. Проведено 12 пленарних конгресових лекцій, особливо цікавими з яких були матеріали, присвячені історії кріохірургії (С. Суміда, Японія), впливу кріотехнології на клініку і майбутнє процедури кріовидалення (П. Літтруп, США), гістопатологічній структурі келоїдів після пошкодження при кріохірургічному лікуванні (Я. Хар-Шаі, Ізраїль) та ін.
М. Корпан виступив із лекцією «Модерна кріохірургія: сучасне і майбутнє». Протягом найближчих 50 років передбачають широке застосування дуже низької температури, а також розвиток нано-кріонауки, -кріомедицини, -кріохірургії та -кріообладнання, проведення телеоперацій, наукових робіт у сфері кріонауки, кріомедицини та кріохірургії, розроблення протиракової кріовакцини тощо. Потрібно розвивати кріологічну і нано-кріологічну математику, фізику, хімію, фармацію, за короткий час осягнути новий рівень модерної науки і модерної медицини. 16-й Конрес Міжнародного товариства кріохірургії (МТК) (далі — Конгрес) має зумовити оживлення, реконструкцію та оновлення МТК, існуючого в демократичних і легальних спільнотах людей.
К. Ху (Китай) прочитав змістовну лекцію про модерний розвиток кріохірургії в Китаї за останні 30 років, навів результати 92 опублікованих праць. У Китаї вийшли дві книги з питань кріохірургії раку (2007; 2010). П. ле Піверт (США) розповів про можливості застосування кріохірургії при лікуванні онкозахворювань у ХХІ ст.
Х. Ісода (Японія) виступив на тему «Ревізія розвитку: відсутність під час кріохірургії сигналу льодового шару на магнітно-резонансне зображення», С. Суміда (Японія) — «Механізм пошкодження тканин при кріохірургії», Й. Прушінскас (Литва) — «Кільцеподібна кріохірургія в онкологічній практиці».
На симпозіумах заслухано 50 доповідей на теми: кріохірургія підшлункової залози, печінки, раку легень, в урології та нефрології, гінекології, дерматології та оториноларингології, спостереження дії замороження, кріопрезервація, генеральна кріохірургія та кріотерапія, модерна кріотехнологія.
Найбільше доповідей зробили спеціалісти з Японії та Китаю (по 12). Доповідей з України було 10, Росії — 8. Аргентини — 3, Австрії — 2, Індонезії, Ізраїлю та Литви — по 1.
Значне місце займали доповіді фахівців з України: зокрема О. Дронов та інші представили матеріали про застосування кріохемотерапії при лікуванні пацієнтів із розвинутим раком підшлункової залози; Г. Бондар — кріодеструкцію при лікуванні печінкових метастазів при колоректальному раку; А. Сенчук — кріохірургічне лікування ендометритів і ендомітозів; Р. Сліпецький та інші — морфологічне дослідження кріодеструкції у пацієнтів із раком ротової порожнини і глотки; В. Чернишук — кріохірургічне лікування атером в оториноларингології; Б. Сандомірський — кріохірургічний метод денервації артерій, С. Гічка — кріохірургічне лікування при геморої. Я. Жарков та інші доповіли про перспективи застосування у майбутньому універсального кріохірургічного комплексу. Я. Ганіткевич і В. Дяків розглянули питання діагностики та лікування жовчнокам’яної хвороби.
Слід зазначити, що, хоча робочою мовою конгресу була англійська, деякі делегати з Росії доповідали російською мовою (з перекладачами), демонструючи слайди з написами лише по-російськи.
Кріохірургічні методи частково впроваджують фахівці різних галузей діагностики і лікування, найчастіше — хірурги та онкологи, проте в більшості країн Європи ще не засновані товариства кріохірургів.
Наприкінці Конгресу відбулася загальна асамблея МТК. Таємним голосуванням (100% голосів) обрано 17-го Президента МТК — українця за походженням професора М. Корпана, почесним президентом МТК залишився С. Суміда. Крім цього, обрано Раду директорів товариства у складі 11 осіб, до якої увійшли й українські лікарі — професор О. Дронов та директор компанії «Пульс» Я. Жарков.
Найактивніші учасники конгресу були нагороджені золотими медалями, кубками та грамотами: великими золотими медалями — С. Суміда, М. Корпан, А. Хокі, П. ле Піверт, К. Ху, Я. Жарков; золотими медалями — 13 осіб, у тому числі професор О. Дронов (Україна).
За матеріалами конгресу видано гарно оформлену книгу — «International Society of Cryosurgery. 16th World Congress of the ISC. October 29th — November 2nd, 2011. Hofburg, Vienna, Austria», що містить 150 сторінок лекційних і оригінальних матеріалів і тезів, а також вітання, документи конгресу, результати електронного голосування, закони МТК, список делегатів та гостей (151 особа). Матеріали наведено англійською, частково — німецькою мовами. Можна сподіватися, що Конгрес сприятиме підвищенню авторитету кріохірургії, більшому впровадженню її в медичну науку і практику.
Оргкомітет Конгресу добре забезпечив перебування і працю делегатів. Прощальна дружня вечеря перед закриттям Конгресу відбулася у Віденській Вежі Дунаю у ресторані на висоті 150 м з оглядом міста.
Заслуговує уваги спосіб фінансування Конгресу: кошти на видання матеріалів, оплату залів, готелів, ресторанів, автобусів, виготовлення премій і подарунків, зняття відео і ТБ-передачі тощо виділила приватна клініка Рудольфінергауз та директор Міжнародного інституту кріохірургії професор М. Корпан.
Конгрес дав лікарям нові ідеї та імпульси для професійної активності на ниві модерної кріонауки, кріомедицини, кріохірургії, кріотехнології та сприятиме в найближчому майбутньому більш інтенсивному розвитку кріохірургії. Керівництво МТК постійно інформуватиме його членів про наукові події. Вдосконалюється сайт товариства (isc.cryosurgery.at), на якому можна буде знайти цікаві та пам’ятні моменти Конгресу.
Наступний, 17-й Конгрес МТК буде проводитися в Індонезії через 2 роки.
Адреса для листування:
Ганіткевич Ярослав Володимирович
70015, Львів, вул. Боберського, 19, кв. 48
Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького