Медична реформа: що відбувається з електронними направленнями

29 січня 2021
5609
Резюме

Коментар Андрія Віленського, т.в.о. голови НСЗУ

Електронне направлення є умовою для надання безоплатної медичної допомоги. На цьому під час брифінгу НСЗУ 29 січня 2021 р. наголосив Андрій Віленський, т.в.о. голови НСЗУ.

Електронні направлення виписує лікар первинки або лікуючий лікар. Пацієнт самостійно вибирає медичний заклад, в який звернутися на консультацію, незалежно від свого місця проживання чи реєстрації або того, в якому районі чи місті працює лікар, який виписав це направлення. Так само не має значення, лікар якого закладу виписав електронне направлення — комунального чи приватного, або це лікар — ФОП. Пацієнт отримає консультацію за направленням безоплатно в будь-якому закладі, який має договір з НСЗУ на надання амбулаторної допомоги.

До яких спеціалістів можна потрапити без направлення

До деяких лікарів-спеціалістів пацієнт може потрапити без направлення, і НСЗУ оплатить такий візит за пацієнта. Це гінеколог, психіатр, стоматолог, педіатр, нарколог, фтизіатр. Також без направлення можна звернутися до лікаря, в якого пацієнт із хронічними захворюваннями перебуває під медичним наглядом.

Обіг електронних направлень з 1 квітня 2020 р.

Серед 23 млн направлень, створених в електронній системі з квітня 2020 р., переважають направлення на консультації лікарів-спеціалістів — їх 56%. Найчастіше пацієнти зверталися за електронним направленням до невролога, ЛОРа та офтальмолога. Зокрема, за електронним направленням безоплатну консультацію невролога отримали понад 564 тис. пацієнтів, консультацію ЛОРа — 477 тис. пацієнтів, офтальмолога — 478 тис. пацієнтів.

4 421 лікарів-неврологів виконали понад 823 тис. е-направлень, з яких 36% виконано впродовж доби, 47% — у тому закладі, де й створені. Найбільшу кількість консультацій невролога за направленням надали Поліклінічне об’єднання міської ради міста Кропивницького (майже 25 тисяч), Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр (понад 20 тисяч) та Консультативно-діагностичний центр Святошинського району міста Києва (16 тис. направлень).

Щодо лікаря-отоларинголога: 2 680 ЛОРів виконали 590 тис. направлень, 44% виконані впродовж доби, 42% — у тій же лікарні, де й створені. Найбільшу кількість консультацій за направленням надали лікарі-ЛОРи Поліклінічного об’єднання міста Кропивницького (майже 13,5 тисяч), Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру (понад 12 тисяч ) та Консультативно-діагностичного центру Деснянського району міста Києва (майже 11 тис. направлень).

Стосовно офтальмолога:  2 906 лікарів виконали понад півмільйона направлень, з яких 35% виконано впродовж доби, 40% — у тій же лікарні, де створені. Офтальмологи найбільше виконали направлень у Хмельницькому міському лікувально-діагностичному центрі (11 тисяч), Консультативно-діагностичному центрі Солом’янського району міста Києва (9,5 тисяч) та Поліклінічному об’єднанні міської ради міста Кропивницького (понад 9 тис. направлень).

Завдяки відкритій статистиці ведення електронних медичних записів власники та керівники закладів охорони здоров’я можуть бачити реальну картину щодо попиту на відповідних лікарів. Аналізуючи таку інформацію, місцева влада може прогнозувати, яких фахівців необхідно залучати на роботу в місцеві лікарні, а яких — перекваліфіковувати. Достовірні дані — міцне підґрунтя для побудови конкурентоспроможного ефективного закладу охорони здоров’я.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами facebook.com/nszu.ukr