Базові критерії здорової ротової порожнини та її вплив на стан здоровʼя
Основні показники здорової порожнини рота перш за все свідчать про відсутність каріозних порожнин, зубного каменю, видимого нальоту та пігменту на зубах, пломб і видалених зубів, а також характеризуються здоровим пародонтом (ясна) без наявної кровоточивості та пародонтальних кишень.
Порожнина рота — не лише «вхідні ворота» інфекції. Доведено, що парадонтит — один із коморбідних станів, який суттєво підвищує ризик багатьох захворювань, спричиняючи негативні наслідки та ускладнення: цереброваскулярні, цукрового діабету 2-го типу, метаболічного синдрому, ожиріння, еректильної дисфункції у чоловіків та може призвести до передчасних пологів і народження дитини з недостатньою масою тіла. Це так звані «хвороби цивілізації». Однак серед них є такі, що цілком підпадають під категорію модифікованих факторів, негативний вплив яких може бути суттєво обмежений.
Чинники, що впливають на здоров’я ротової порожнини:
- недостатня гігієна порожнини рота,
- неякісні пломби, зубні протези та невдала реставрація зубів,
- вживання агресивних напоїв,
- куріння.
Куріння як шкідлива звичка викликає занепокоєння, оскільки у курців виникають особливі проблеми, яких у більшості випадків можливо уникнути, відмовившись від сигарет. Максимальну небезпеку становлять реагенти тютюнового диму, що здебільшого мають канцерогенні властивості. Це перш за все — смоли, альдегіди, ацетон, бензол, стирол, фенол, формальдегід, сполуки нікелю. Саме вони є негативним чинником безлічі проблем курців.
Проблеми курців:
- галітоз (смердюче дихання),
- сухість у роті,
- втрата відчуття смаку їжі,
- посилене утворення зубного каменю та специфічної пігментації зубів («наліт курця»),
- оголення коренів зубів та підвищення їх рухливості.
У більшості випадків патологічні наслідки тютюнопаління можна значно обмежити, а у разі відмови від куріння — повністю відновити здоровий стан порожнини рота за рахунок відновлення мікроциркуляції та нормалізації кровопостачання органів. Це сприятиме загоєнню та регенерації зруйнованих тканин. Цього у більшості випадків слід очікувати упродовж 45 днів після повної відмови від куріння. Важливим є також дотримання певних гігієнічних порад та рекомендацій догляду за ротовою порожниною.
Основні гігієнічні поради на щодень:
- дворазове чищення зубів упродовж двох хвилин;
- зубна щітка і паста мають бути підібрані стоматологом;
- застосування ополіскувачів із вмістом антисептика;
- обовʼязкове ретельне миття рук.
Для курців додатково необхідне:
- застосування ополіскувачів із дезодоруючим ефектом;
- для запобігання «нальоту курця» та його видалення застосовувати зубні пасти із високим індексом абразивності (RDA) серії «антитаро»;
- огляд стоматолога кожні 3–4 міс;
- розглянути можливість переходу на альтернативні продукти куріння: електронні сигарети або системи нагріву тютюну.
Наведений комплекс заходів сприятиме підтриманню здорового стану ротової порожнини, запобігатиме розвитку ураження зубів та пародонту, зміцнить загальний імунітет, покращить самопочуття і відновить свіжість вашого подиху.