У пацієнтів із захворюваннями опорно-рухового апарату часто відзначають супутню артеріальну гіпертензію (АГ). За даними епідеміологічних досліджень, у США 12–20 млн пацієнтів водночас застосовують нестероїдні протизапальні (НПЗП) та антигіпертензивні препарати. Загалом НПЗП призначають >⅓ пацієнтів із АГ. Водночас, за висновком регуляторних органів США, усі НПЗП можуть спричинити небажані реакції з боку серцево-судинної системи, тому потрібно підбирати оптимальний препарат за співвідношенням ефективність/безпека. Частка ускладнень пов’язана з блокадою циклооксигенази (ЦОГ), що призводить до підвищення артеріального тиску, затримки рідини і відповідно — зниження ефекту антигіпертензивних препаратів. Високоселективне пригнічення ЦОГ-2 без впливу на ЦОГ-1 може призводити до дисбалансу синтезу тромбоксану А2 і простацикліну, що підвищує ризик судинного тромбозу. Таким чином, для максимальної ефективності та безпеки НПЗП потрібний збалансований вплив на ЦОГ-1/-2. Одним із препаратів зі збалансованою інгібуючою активністю щодо ЦОГ-1/-2 є мелоксикам (Моваліс®).
У метааналізі 35 клінічних досліджень за участю 27 039 пацієнтів показано, що мелоксикам не погіршує перебіг АГ та ішемічної хвороби серця, не викликає набряків, прогресування серцевої недостатності, підвищення частоти інфаркту міокарда і тромбозу, а частота ускладнень АГ при його застосуванні практично дорівнює такій у групі плацебо (рисунок) (Singh G., 2001).
Проведено аналіз переносимості мелоксикаму у реальній клінічній практиці за участю 13 307 пацієнтів із патологією суглобів, значна частка з яких належала до групи високого ризику ускладнень. 23,7% пацієнтів мали принаймні одне супутнє кардіоваскулярне захворювання, 25,7% — отримували супутню антигіпертензивну терапію, а 9,4% — застосовували ацетилсаліцилову кислоту для профілактики кардіоваскулярних захворювань. Результати оцінювали 2155 лікарів. У 94% випадків загальну переносимість препарату оцінено як дуже хорошу і хорошу (Zeidler H. et al., 2002).
Список використаної літератури
- Singh G. (2001) THU0258 Meloxicam does not increase the risk of acute myocardial infarction, congestive heart failure, oedema or hypertension compared to NSAIDs: results from a pooled analysis of 27,039 patients. Ann. Rheumat. Dis., 60: A314–A315.
- Zeidler H., Kaltwasser J.P., Leonard J.P. et al. (2002) Prescription and tolerability of meloxicam in day-to-day practice: postmarketing observational cohort study of 13,307 patients in Germany. J. Clin. Rheumatol., 8(6): 305–315.