Я знав Євгенію Леонідівну Мачерет із 1965 р., відтоді, як приїхав на навчання на цикл спеціалізації з неврології, а в 1968 р. поступив вчитися в клінічну ординатуру на кафедру нервових хвороб № 1 Київського інституту удосконалення лікарів, якою тоді завідував заслужений діяч науки і техніки, доктор медичних наук, професор Дмитро Іванович Панченко. Уже з перших днів ми познайомилися з тодішньою кандидатом медичних наук, асистентом Євгенією Леонідівною Мачерет. Вона вразила мене своєю красою, організованістю, наполегливістю в лікувальній роботі та науці. Згодом ми з нею почали оволодівати ехоенцефалографом «Siemens», який професор Д.І. Панченко придбав на виставці. Є.Л. Мачерет організувала переклад іноземної літератури з ехоенцефалографії. Почали набирати матеріали: Євгенія Леонідівна з докторської дисертації, я — з кандидатської. Це була скрупульозно-наукова робота. У 1970 р. Євгенія Леонідівна захистила докторську («Эхоэнцефалография в клинической практике»), а я в 1972 р. — кандидатську дисертацію («Клинико-электрофизиологические изменения при сосудистых заболеваниях головного мозга»). В подальшому в нас було багато наукових праць, що стосувалися, перш за все, судинних захворювань головного мозку, а у 1978 р. вийшли монографія «Клинико-электрофизиологические изменения при сосудистых заболеваниях головного мозга» та «Практична неврологія» — одні з 98 спільних робіт, з яких 8 підручників і навчальних посібників, 4 монографії, 10 методичних рекомендацій, 7 інформаційних листів, 9 винаходів.
Євгенія Леонідівна любила приймати у себе на кафедрі вчених колишнього СРСР і зарубіжних країн. Це були прекрасні зустрічі з відомими радянськими та іноземними неврологами. Її всі любили, поважали, цінували. Ставши головним позаштатним спеціалістом Міністерства охорони здоров’я України, вона вперше запровадила в наукову і практичну охорону здоров’я нетрадиційні методи діагностики та лікування, створила товариство рефлексотерапевтів у всіх областях України, розробила необхідну нормативну документацію. Євгенія Леонідівна — родоначальник рефлексотерапії (лазеротерапії, інших методів нетрадиційного лікування) в Україні. Її було обрано президентом Української та Європейської асоціації рефлексотерапії і лазеропунктури.
Євгенія Леонідівна підтримувала великі наукові зв’язки з відомими науковими центрами Москви, Ленінграда, України (Політехнічний інститут, Інститут електродинаміки і автоматики, Інститут фізіології), виконуючи спільні наукові розробки, згідно з науковими договорами. Під керівництвом професора Є.Л. Мачерет сконструйований 8-канальний реоенцефалограф, єдиний в Україні, замість 1-канального апарата Арнаутова, який дав можливість комплексно досліджувати мозковий кровотік.
Під керівництвом Євгенії Леонідівни вперше в колишньому СРСР впроваджено у практику апарати «Нейротон» і «Міотон», розроблено новітні лазерні апарати, електростимулятори, апарати акупунктурної діагностики і лікування, низькоінтенсивні лазерні апарати інфрачервоного випромінювання. Комплексні дослідження дали змогу впровадити у клінічну практику найрізноманітніші способи і технологічні засоби впливу на акупунктурні точки.
Євгенія Леонідівна продовжувала вивчення впливу сконструйованого професором Д.І. Панченком «Біотрону» на цереброваскулярну та серцево-судинну патологію, профілактичні можливості «Біотрону», і в 1993 р. їй та мені, її співробітнику, присуджено звання лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, заслуженого діяча науки і техніки України, пізніше Є.Л. Мачерет обрано членом-кореспондентом Національної академії медичних наук України, академіком Академії наук вищої освіти України, нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.
Професор Є.Л. Мачерет виховала плеяду науковців (12 докторів наук і 50 кандидатів наук), серед яких і я. Євгенія Леонідівна — науковий керівник моєї докторської дисертації (1990) «Реабилитация больных гипертонической болезнью (неврология, кардиология)».
Безмежно вдячний Євгенії Леонідівні за її допомогу, взаємоспівпрацю. Завдяки професору Є.Л. Мачерет я став відомим в Україні та на теренах колишнього СРСР.
Є.Л. Мачерет — засновник усієї літератури (підручники, монографії, навчальні посібники, методичні рекомендації, нововведення, патенти, раціоналізаторські пропозиції) з рефлексотерапії та діагностики. Цими посібниками науковці та практичні лікарі користуватимуться ще десятки років.
Євгенія Леонідівна зробила великий внесок у розвиток вітчизняної медицини. Вона пролетіла, як метеорит, залишивши після себе яскравий шлейф світла.
І.С. Зозуля,
доктор медичних наук, професор кафедри медицини невідкладних станів
Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика