Алергічний риніт (АР) — це запалення слизової оболонки порожнини носа, яке виникає після впливу алергену на слизову оболонку*. Основні прояви АР: набряк слизової оболонки порожнини носа, виділення з порожнини носа, закладеність носа, свербіж у порожнині носа та/або в ділянці навколо очей, напади чхання. Розвиток АР зумовлює низка факторів, тісно пов’язаних зі способом життя, звичками. Профілактика і корекція цих факторів ризику можуть сприяти поліпшенню вашого самопочуття.
Діагностувати АР лікар, як правило, може на підставі наявних у вас скарг та характерних симптомів. Для підтвердження діагнозу і призначення адекватної терапії необхідно провести спеціальне алергологічне тестування — шкірні прик-тести та/або визначення рівня специфічних IgE в крові.
Слід пам’ятати, що АР належить до тих хвороб, одужання від яких без активного лікування неможливе. Лікування цієї патології охоплює елімінацію причинного алергену (у разі можливості); фармакологічне лікування; підшкірну або сублінгвальну алергенспецифічну імунотерапію (АСІТ).
Для лікування АР не застосовують гомеопатію, фітопрепарати, голковколювання, фізичні методи лікування (фототерапія) у зв’язку з відсутністю доказовості щодо ефективності цих методів лікування. При здійсненні елімінаційних заходів необхідно враховувати наступне:
- килимові покриття замінюють на такі, що легко миються, перевагу віддають дерев’яним і шкіряним меблям;
- постільну білизну необхідно прати у гарячій воді (не менше 60 °C) не рідше 1 разу на тиждень;
- слід використовувати спеціальну протикліщову постільну білизну, чохли на матраци, що не пропускають алергени. Це сприяє зниженню концентрації кліщів домашнього пилу, проте не призводить до значного зменшення вираженості симптомів алергічного риніту;
- для прибирання помешкання слід застосовувати пилосос з водним фільтром. Відносну вологість у квартирі необхідно підтримувати на рівні не вище ніж 50%;
- для знищення кліщів необхідно використовувати спеціальні хімічні препарати — акарициди. Акарициди ефективні в разі їх регулярного застосування;
- при алергії на тварин рекомендується відмовитися від їх утримання, при неможливості — виключити знаходження тварини в спальні.
Слід пам’ятати, що на клінічне поліпшення можна очікувати тривалий час після елімінації алергенів. Для запобігання прогресуванню захворювання слід знати основні правила, дотримання яких дає змогу тривалий час зберігати задовільний стан. Вони прості, не потребують значного часу і коштів; необхідні лише ваше бажання і вміння.
- Дотримуйтесь елімінаційних заходів у вашому помешканні та на роботі.
- Якщо ви курите, відмовтеся від куріння.
- Ліквідуйте вчасно осередки інфекції (хронічний риніт, синусит, аденоїдит, тонзиліт, фарингіт, карієс, гастрит та ін.).
- Суворо дотримуйтеся порад лікаря — постійно приймайте лікарські препарати й проходьте обстеження. У разі правильно підібраної терапії стан поліпшуватиметься поступово, повною мірою це може проявитися лише через кілька тижнів.
- Якщо симптоми АР зникли, лікування обов’язково продовжують для підтримки гарного самопочуття. Важливо, що при безперервному лікуванні, у тому числі за допомогою таких препаратів, як антигістамінні, ймовірність госпіталізації з приводу цієї патології в майбутньому нижча, а очікувана якість життя — вища.
- У перший час після початку лікування можливі побічні ефекти, наприклад чхання. Якщо вони зберігаються, необхідно попередити про це лікаря.
Чому ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ?
Чому лікар може призначити для лікування АР препарат ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ? Справа в тому, що до складу цього назального спрея входить комбінація мометазону фуроату й азеластину гідрохлориду.
Ендоназальне застосування глюкокортикостероїду мометазону фуроату є найбільш ефективним фармакологічним методом лікування АР. Даний лікарський засіб належить до препаратів першого вибору в терапії персистуючого АР середнього і тяжкого ступеня, а також є ефективним при закладеності носа (Лапшин В.Ф., Уманець Т.Р., 2011). Однак дія цього лікарського засобу розпочинається через 12 год після першого застосування, а клінічний ефект стає очевидним як мінімум через 3–5 днів, що значно знижує прихильність пацієнтів до лікування (Носуля Є.В., Кім І.А., 2017).
У зв’язку із цим до складу ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ входить ще один компонент — швидкодіючий антигістамінний засіб — азеластину гідрохлорид. Завдяки такій комбінації застосування ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ (Glenmark Pharmaceuticals Ltd) уже через 15 хв забезпечує полегшення таких симптомів, як свербіж у носі, чхання і набряк слизової оболонки носа. Крім того, даний вид лікування дозволяє виключити додаткове застосування деконгестантів для боротьби із закладеністю носа (Яшина Л.О. та співавт., 2017).
ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ — швидкий старт і надійний контроль.
Вперше опубліковано у «Щотижневику АПТЕКА»
№ 19 (1190) від 20 травня 2019 р.
Інформація для професійної діяльності медичних і фармацевтичних працівників. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу наведена у скороченому вигляді. Перед призначенням прохання ознайомитися з повною інструкцією для медичного застосування лікарського засобу.
ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ. Склад: діючі речовини: мометазону фуроат й азеластину гідрохлорид; 1 доза містить мометазону фуроату 50 мкг та азеластину гідрохлориду 140 мкг; допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна та натрію карбоксиметилцелюлоза; натрію кармелоза; глюкоза безводна; полісорбат 80; бензалконію хлорид; динатрію едетат; неотам; кислота лимонна, моногідрат; натрію цитрат; вода для ін’єкцій. Лікарська форма. Спрей назальний, дозований, суспензія. Фармакотерапевтична група. Протинабрякові та інші препарати для місцевого застосування при захворюваннях порожнини носа. Кортикостероїди. Код ATХ R01A D. Показання. Сезонний алергічний риніт. Спосіб застосування та дози. Препарат призначений тільки для інтраназального застосування. Дорослі та діти віком старше 12 років: рекомендована доза становить 1 впорскування в кожний носовий хід 2 рази на добу. Протипоказання. Гіперчутливість до азеластину гідрохлориду, мометазону фуроату або інших компонентів препарату. Нелікована локальна інфекція слизової оболонки носа. Травма носа або нещодавно перенесена операція на носі. Побічні реакції. У ході клінічного дослідження побічні ефекти, пов’язані із застосуванням назального спрея із вмістом азеластину гідрохлориду та мометазону фуроату, були зареєстровані у 11 пацієнтів з 282, які брали участь у дослідженні. Усього зареєстровано 18 випадків небажаних реакцій, пов’язаних з лікуванням комбінацією азеластину і мометазону. Найбільш поширеними побічними реакціями були головний біль і дисгевзія. Іншими побічними реакціями були сонливість, млявість, нудота, диспепсія і чхання. Більшість побічних ефектів були легкого ступеня тяжкості, і в ході дослідження не було повідомлень про серйозні побічні реакції. Нижче наведені побічні реакції, які спостерігалися при застосуванні окремих компонентів препарату. Назальний спрей азеластину гідрохлорид: часто (1–10%) — специфічний гіркий смак може з’явитися після застосування спрея (найчастіше через неправильний спосіб застосування, а саме: коли голова занадто відхилена назад під час впорскування препарату), що в окремих випадках може викликати нудоту. Назальний спрей мометазону фуроат: респіраторні, торакальні та медіастинальні розлади: носові кровотечі, фарингіт, печіння або подразнення в носі, носові виразки — часто (1–10%). Загальні порушення та місцеві реакції: головний біль — часто (1–10%). Категорія відпуску: за рецептом. Упаковка. По 150 доз в поліетиленовому флаконі. По 1 флакону з дозуючим насосом-розпилювачем, закритим ковпачком, у картонній коробці. Виробник. Glenmark Pharmaceuticals Ltd, Індія. Р.п. № UA/14550/01/01 з 21.09.2015 до 21.09.2020 р.
З повною інформацією про препарат можна ознайомитися в інструкції для медичного застосування.
*Інформація у даному розділі підготовлена на основі Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Алергічний риніт».