Національна служба здоров’я України (НСЗУ) регулярно здійснює заходи з верифікації даних, які містяться в електронній системі охорони здоров’я. Верифікація — це комплекс заходів з порівняння, встановлення відповідності та підтвердження відомостей, що містяться у центральній базі даних, з відомостями, що отримані від органів державної влади, з державних електронних інформаційних ресурсів, іншими даними.
Які заходи з верифікації даних використовує НСЗУ
На сьогодні НСЗУ використовує такі заходи з верифікації:
- деактивація даних про користувачів, які померли;
- робота з даними в системі відповідно до запитів її користувачів;
- опрацювання даних у системі відповідно до даних моніторингових досліджень.
Крім того, одним з механізмів верифікації даних, для забезпечення їх консистентності в системі, є заходи з дедублікації таких даних.
Дедублікація даних
Дедублікація даних передбачає виявлення та деактивацію дублів записів про пацієнтів, декларації, медичних працівників та спеціалістів, а також суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я. Це здійснюється через застосування модулів, які запобігають появі дублів даних у системі (онлайн дедублікація) або виявляють та деактивують наявні дублі даних в системі (офлайн дедублікація).
Процедура онлайн дедублікації всіх даних відбувається в режимі реального часу (24/7) при кожній спробі створення нового запису в системі, а процедура офлайн дедублікації — зі встановленою періодичністю.
Автоматична модель відпрацьовує дані в системі кожні 24 год в період з 00:00 до 06:00.
Деактивація даних про користувачів, що померли
Деактивація даних про користувачів, що померли, у системі відбувається відповідно до даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян (ДРАЦСГ). Дані з ДРАЦСГ НСЗУ отримує щомісячно відповідно до законодавства — через запити до Міністерства юстиції, а також запити до відповідних територіальних органів, які здійснюють реєстрацію актів цивільного стану.
На основі даних з ДРАЦСГ відбувається деактивація даних таких користувачів системи:
- пацієнтів;
- медичних спеціалістів;
- інших користувачів — фізичних осіб.
Деактивація даних про пацієнтів, що померли, та інших користувачів на сьогодні здійснюється НСЗУ в останній робочий тиждень кожного місяця.
Деактивація даних про медичних спеціалістів здійснюється НСЗУ після погодження вчинення відповідних дій МОЗ України.
Вчинення дій з даними в системі відповідно до запитів користувачів системи
НСЗУ здійснює розгляд запитів (звернень) на вчинення дій щодо даних у системі. При цьому адресат такого запиту (звернення) має бути ідентифікований НСЗУ. На основі розгляду запиту (звернення) приймається відповідне рішення щодо деактивації, активації, дедублікації або щодо відмови у вчиненні таких дій. Про вчинені дії НСЗУ повідомляє заявника.
Вчинення дій з даними в системі відповідно до даних моніторингу
За результатами здійснення моніторингу НСЗУ може прийняти рішення про вчинення відповідних заходів з верифікації даних у системі.
Запобігання шахрайству
Перелік заходів з верифікації даних у системі не є вичерпним. На цей час триває процес з розроблення функціоналу для деактивації даних, створених у системі під час його тестування, з помилками з метою запобігання шахрайству (антифрод) тощо.
Зазначені заходи перебувають у процесі становлення та постійного удосконалення. Також покращуються моделі й інструменти, які використовуються для здійснення верифікації, тощо.
Інтеграція з іншими державними реєстрами
Також для здійснення заходів з верифікації триває робота щодо інтеграції системи з іншими державними реєстрами, що дасть можливість отримати дані з таких реєстрів.
НСЗУ приділяє велику увагу точності та актуальності всіх даних у системі. Адже саме на їх основі здійснюється оплата закладам за договором. І у відомстві повинні бути впевненими в їхній достовірності.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами nszu.gov.ua