Що, як, а головне — з якою метою? На ці та інші запитання журналістів відповідали під час брифінгу, організованого Міністерством охорони здоров’я України 21.05.2018 р. в Інформаційному агентстві «Укрінформ», топ-менеджери та представники Опікунської ради Національної спеціалізованої дитячої лікарні (НДСЛ) «Охматдит».
Першою взяла слово Оксана Корчинська, народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я (далі — Комітет), голова волонтерської Опікунської ради НДСЛ «Охматдит».
Вона зазначила, що зараз у нас в країні відбувається багато змін, зокрема в системі охорони здоров’я. Усі активно готуються до втілення медичної реформи, зокрема запровадження нової моделі фінансування, яке розпочнеться з 1 липня нинішнього року з первинної ланки, а з 1 січня 2020 р. — має запрацювати медична реформа на вторинному і третинному рівнях надання медичної допомоги населенню. «Без сумніву, це стосуватиметься і НДСЛ «Охматдит», — підкреслила О. Корчинська.
Вона також зауважила, що юридична база для здійснення реформи системи охорони здоров’я в Україні готова і зараз тривають обговорення з медичною спільнотою особливостей процесу її впровадження. Зокрема, в Комітеті відбулося вже кілька робочих зустрічей із представниками комунальних медичних закладів, де розглядали всі можливі механізми автономізації лікарень. Обговорюються ці питання і з керівниками державних лікувальних комунальних медичних закладів, у тому числі НДСЛ «Охматдит», адже кожен державний заклад повинен вибрати ту модель, яка найкращим чином допоможе в ефективному функціонуванні у сфері надання якісної медичної допомоги пацієнтам.
О. Корчинська також зауважила, що останніми місяцями в НДСЛ «Охматдит» відбулося чимало позитивних зрушень: «Нарешті запрацювала перша черга нового корпусу Охматдиту, в якому обстеження дітей проводять на новому високоспеціалізованому апараті магнітно-резонансної томографії, встановлений і працює лінійний прискорювач для променевої терапії — єдиний у країні. Без сумніву, все це позитивні зміни, які варто відзначити.
Водночас мусимо визнати й адекватно реагувати на деякі моменти, які геть неприпустимі, особливо в лікарні, що надає медичну допомогу найтяжчим маленьким пацієнтам з усієї країни. Зокрема, коли лікарі замовляють батькам хворих пацієнтів ліки, які насправді наявні на складах Охматдиту. Звичайно, керівництво лікарні реагує на такі випадки, проводять внутрішні розслідування, винних притягують до адміністративної відповідальності. Але на цьому, насправді, зупинятися не можна, потрібні структурні зміни, які б дозволили викорінити подібні зловживання назавжди. Власне, над цим і працює нині менеджмент лікарні на чолі із головним лікарем, яка, нагадаю, була вибрана на цю посаду менше року тому, на підставі конкурсу, який було абсолютно прозоро проведено Міністерством охорони здоров’я України», — повідомляє народний депутат.
Вона також нагадала, що Верховна Рада України нещодавно ухвалила довгоочікуваний Закон про трансплантацію, і це безпосередньо стосується діяльності медичного закладу, про який йшлося, адже «Охматдит — це, перш за все — можливість проведення трансплантацій кісткового мозку від неродинного донора в Україні. Програма «мінімум», яку Опікунська рада поставила перед собою — добудова нового корпусу лікарні для того, аби всі трансплантації кісткового мозку для наших пацієнтів були доступні в Україні. У нас є для цього і лікарі, і решта можливостей. Отже, всі ці сотні мільйонів гривень, які спрямовують за кордон на порятунок життів громадян України, слугуватимуть розвитку вітчизняної трансплантології», — зазначила О. Корчинська.
Олександр Лінчевський, заступник міністра охорони здоров’я України, зі свого боку, пояснив причини, які спонукали необхідність проведення реорганізації найбільшої дитячої лікарні країни: «Більше року тому Міністерство охорони здоров’я України провело на конкурсних засадах обрання головного лікаря НДСЛ «Охматдит». Згодом проводилися консультації з міжнародними експертами, представниками міжнародних товариств щодо тих змін в організації функціонування лікарні, які необхідні для виконання, а також покладених на цей медичний заклад завдань. На підставі цих консультацій і нарад з експертами Міністерство доручило новообраному головному лікарю здійснити реорганізацію.
Існуюча структура Охматдиту не забезпечувала ані належного професійного росту лікарів, ані реалізації потенціалу винятково грамотних і талановитих спеціалістів, яких, безперечно, в лікарні чимало.
Також усім відомі історії щодо проблем із постачанням медикаментів, з незадовільним забезпеченням лікарні устаткуванням і витратними матеріалами тощо.
Відповідно, не змінюючи стилю роботи лікарні, її структури, годі й сподіватися на якісні зміни. Власне, зараз керівництво лікарні розпочало роботу щодо структурних змін закладу», — роз’яснив чиновник.
Ірина Садов’як, головний лікар НДСЛ «Охматдит», нагадала присутнім, що прийшла на цю посаду без власної команди, тож на створення такої пішов певний час, і зараз вона готова представити нових членів адміністрації лікарні та розповісти про завдання, які покладаються на кожного з них.
На сьогодні до керівництва закладом долучилися три нових заступники головного лікаря, зокрема Юрій Довбня, заступник головного лікаря з медичної частини; Олег Полозенко, заступник головного лікаря з розвитку. Раніше такої посади в лікарні не було, цей посадовець охоплює такі питання, як інформатизація, автономізація лікарні, власне, все, що можуть надати ІТ-технології, аби вдосконалити роботу медичного закладу.
З’явилася ще одна нова посада — заступник головного лікаря з поліклінічної роботи, яку обіймає Володимир Сова — досвідчений спеціаліст із налагодження роботи амбулаторно-поліклінічної служби. Отже, організація надання високоспеціалізованої консультативної допомоги пацієнтам — його парафія.
Новою людиною у команді став Віталій Шамрай, заступник головного лікаря з господарчих питань. Зараз він займається питаннями введення в експлуатацію нового корпусу лікарні та багатьма іншими господарськими проблемами.
Отже, за погодженням з Міністерством охорони здоров’я України, з 24.04.2018 р. було змінено структуру закладу, а 17.05.2018 р. — затверджено новий штатний розпис лікарні.
Що, власне, передбачає нова структура та змінений штатний розпис?
За словами головного лікаря, жодних звільнень не передбачається. Як і раніше, у лікарні залишається у штатному розписі 2667 посад (у тому числі лікарів, середнього медичного персоналу, технічного персоналу лікарні тощо). А 15 посад, що підпадають під скорочення, будуть перепрофільовані: «Тобто, кожен, хто займав таку посаду, отримає пропозицію залишатися працівником нашого закладу, але на іншій посаді. Скорочень не буде!», — наголосила головний лікар і пояснила, що для ефективнішої роботи потрібні певні перепрофілювання і створення нових відділень.
Щодо змін, які відбулися у структурі закладу, І. Садов’як повідомила, перш за все, про створення відділу оцінки ризиків та інфекційного контролю.
У цьому відділі передбачено п’ять посад, і він є дуже важливою структурною одиницею лікарні, як вважає очільниця Охматдиту. Адже кількість внутрішньолікарняних інфекцій в Україні зростає, що, як відомо, призводить до ускладнень лікувального процесу.
Отже, завданням відділу є комплексний інфекційний контроль. Крім очевидної вигоди із суто медичної точки зору, це ще й дозволить економити кошти, які зараз витрачаються на подолання наслідків: «Я впевнена, що такого відділу немає в жодній лікарні України, але ми напрацюємо досвід, яким раді будемо поділитися з колегами», — запевняє І. Садов’як. Вона також поділилася найближчими планами, розповівши про те, що наприкінці серпня цього року в Охматдиті відкриється відділення дитячої нейрохірургії.
Відкриття відділення дитячої нейрохірургії
«Це необхідний сьогодні напрямок, адже, попри те, що ДУ «Інститут нейрохірургії імені акад. А.П. Ромоданова Національної академії медичних наук України» надається така медична допомога, нашою очевидною перевагою є наявність висококваліфікованих профільних спеціалістів різного фаху. Тож, коли дитина поступає з політравмою (а Охматдит приймає таких пацієнтів), підхід до її лікування має бути мультидисциплінарним. Охматдит може його забезпечити. Тому ми щасливі, що зовсім скоро запрацює наше нейрохірургічне відділення.
Крім того, ми хотіли б розвивати ті напрямки нейрохірургічної допомоги, які вже є рутинною практикою за кордоном, натомість в Україні поки недостатньо доступні. Це і хірургічне лікування дітей з епілепсією, і хірургічна допомога при спастичних станах тощо. У нас вже запущений лінійних прискорювач, тож є можливості променевого лікування для дітей із нейроонкологічною патологією. Це напрямок, який ми також будемо розвивати. Так само, як і нейрохірургічну допомогу новонародженим», — наголосила І. Садов’як.
Ліквідація спеціалізованих центрів Охматдиту — міф
На цьому наполягає і очільниця лікарні, і голова Опікунської ради. За словами І. Садов’як, після аналізу роботи центрів, які входили до структури Охматдиту, деякі з них довелося реорганізувати (не скасувати!). Наприклад, усі чотири відділення, що входили до складу Центру неонатології, працюватимуть і надалі, а два з них — навіть розширено: там створюються кабінети катамнестичного спостереження. Скорочено лише посаду керівника цього Центру.
Найдивніша ситуація, на думку І. Садов’як, відбувалася із Центром офтальмології: на 20 ліжок — три керівники (завідувач зі своїми штатними посадами та ще два завідувачі відділами). Отже, таке адміністрування не може бути доцільним та ефективним. Але Центр не ліквідовано, а реорганізовано у дитяче офтальмологічне відділення. Усі лікарі залишаються на своїх посадах. Подібні зміни відбулися і в інших структурах лікарні. Наприклад, відділення трансплантації кісткового мозку поповниться лікарями, адже тепер це відділення трансплантації кісткового мозку та імунотерапії. Це необхідно задля надання медичної допомоги у повному обсязі дітям із тяжкими формами імунодефіцитів. Такі пацієнти мають знаходитися у майже стерильних умовах і зазвичай у подальшому потребують трансплантації кісткового мозку, тож саме цим зумовлена необхідність реорганізації та розширення функцій відділення.
Забезпеченість пацієнтів ліками
«Реагуючи на інформацію про те, що батьки купують більшість високовартісних лікарських засобів власним коштом, ми провели внутрішнє розслідування, — повідомив Ю. Довбня. — Дійсно, виявлено ряд порушень. Так, Альбумін 20% (флакон 100 мл в аптеці коштує від 1500 грн.), попри наявність препарату на складі лікарні, замовлявся батькам. І таких позицій виявлено ще як мінімум 16», — констатує заступник головного лікаря з господарчих питань. Він також наголосив на необхідності налагодження більш жорсткого контролю при оформленні заявок на закупівлю лікарських засобів. Адже неправильний прогноз потреби лікарських засобів і виробів медичного призначення — одна із причин, які породжують зловживання.
Головний лікар додала, що нести відповідальність за подібні інциденти мають керівники відділень, адже саме вони формують заявку на ті чи інші препарати, засоби медичного призначення, відповідно до кількості пацієнтів, у яких вони будуть застосовуватися. Адже, якщо завідувач відділення не зазначає у заявці того чи іншого лікарського засобу, лікарня, відповідно, його не закуповує.
Ліки, що лікують
Аби не витрачати бюджетні кошти на закупівлю неефективних лікарських засобів, до тендерних закупівель, як повідомила головний лікар Охматдиту, включено препарати і засоби медичного призначення, які відповідають певним вимогам. Наприклад, наявність GMP-сертифіката у виробника; препарати мають входити до клінічних настанов країн Європейського Союзу, а їх ефективність і безпека повинні бути підтверджені міжнародними клінічними випробуваннями ІІІ фази тощо. Все це, на думку І. Садов’як, — єдиний доступний механізм значно знизити шанси закупити неефективні ліки.
Головний лікар чесно зізналася: «Стверджувати, що лікарня на 100% забезпечена усіма необхідними лікарськими засобами, було б перебільшенням, але ми намагаємося допомагати батькам, аби хоч трохи зменшити їхній фінансовий тягар. Звертаємося по допомогу до благодійних фондів. Наприклад, нам дуже допомагає Благодійний фонд «Таблеточки» — це найбільше вливання коштів, майже 3 млн грн. щомісяця, для додаткового забезпечення ліками тих діток, в яких є проблеми. Треба сказати, що у кожному конкретному випадку, коли ми звертаємося до таких організацій, нам намагаються допомогти», — сказала І. Садов’як.
Ще одне нововведення, яке планується запровадити в Охматдиті — сучасна єдина електронна система обліку ліків. Про неї журналістам розповів Олег Полозенко: «На сьогодні єдина медична інформаційна система в лікарні відсутня. У 2017–2018 рр. було проведено детальний аналіз потреб закладу і за допомогою експертних груп і ІТ-компаній сформовано технічне завдання, яке нині доопрацьовується.
Окрім нового корпусу, де медична інформаційна система буде запущена у повному обсязі, є старі функціонуючі корпуси лікарні, на які не передбачено фінансування впровадження ІТ-технологій взагалі. Тому ми ведемо пошуки компанії, яка співпрацюватиме з Охматдитом з приводу впровадження цієї системи. Нещодавно між Охматдитом та компанією «Аструм» підписано договір на поставку 50 ліцензій для запуску пілотного проекту програмного продукту. Ми розраховуємо, що зможемо впровадити його вже до початку осені 2018 р. Також ми проводимо роботи з метою поєднання корпусів та створення локальної мережі між усіма будівлями лікарні. Насамперед це забезпечить повноцінний контроль обігу лікарських засобів та унеможливить зловживання. Добігає кінця також розробка нового сайта лікарні, який, сподіваємося, буде запущено наприкінці червня 2018 р.».
Завершував брифінг Данило Гетьманцев, член Опікунської ради НДСЛ «Охматдит». Зокрема, він зауважив, що будь-які зміни неоднозначно сприймаються різними людьми: «Очевидно, що певні заходи у системі охорони здоров’я нашої країни, зокрема у системі функціонування великих державних лікувальних закладів, необхідні. Як, власне, очевидно і те, що зміни можуть бути болісними для людей, які звикли до певного стану речей, що складався роками.
Зміна структури лікарні — одне з тих зрушень, яке дозволить покращити адміністративні процеси, оптимізувати роботу лікарні шляхом усунення дублювання функцій та створення більш керованої системи в цілому.
У процесі реструктуризації робиться багато помилок, на які ми вказуємо керівництву лікарні. Але мова йде про конструктивну критику, що допомагає приймати зважені рішення і продовжувати шлях удосконалення», — запевнив Д. Гетьманцев.
Тетяна Стасенко