Не менш дієвим засобом на сьогодні є вплив на модифіковані фактори ризику, оскільки вони залишаються вагомим чинником новоутворень серед усіх верств населення і мало чим відрізняються географічно. Як наслідок — третина усіх смертей від раку трапляються за наявності чотирьох основних із них: тютюнопаління, нездорове харчування та ожиріння, споживання алкоголю та брак фізичної активності. Тютюнопаління лишається найбільш вагомим чинником, який підвищує ризик онкологічних захворювань вдесятеро.
Враховуючи таку тенденцію захворюваності на рак, Всесвітня організація охорони здоров’я з метою запобігання поширеності на ракові захворювання рекомендує підвищити ефективність розроблених заходів, спрямованих на зміцнення комплексних програм боротьби з раковими захворюваннями, які б передбачали профілактику, раннє виявлення (скринінг), поліпшення лікування та паліативної допомоги цим хворим. У Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України 2 лютого 2018 р. під головуванням заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка з нагоди Всесвітнього дня боротьби проти раку відбувся брифінг, присвячений проблемі діагностики, лікування та профілактики онкологічних захворювань в Україні.
Проведений брифінг МОЗ України спільно з директором Національного інституту раку та головою Благодійного фонду «Рожева стрічка України» поставили за мету напередодні Всесвітнього дня боротьби проти раку донести до широкого кола українців проблеми, наявні в Україні щодо захворюваності, та перспективи спільної боротьби із хворобою. У рамках заходу також було проведено фотовиставку «Без рожевих окулярів» — проект, організований жінками, які живуть із діагнозом «рак».
Відкриваючи захід, до присутніх звернувся заступник міністра охорони здоров’я П. Ковтонюк. Зокрема він зазначив: «Ми зібралися тут, оскільки за декілька днів будемо відзначати Всесвітній день боротьби проти раку. На жаль, ми маємо невтішну картину зростаючої захворюваності на рак в Україні. Щороку в країні діагностують понад 140 тис. нових випадків раку та маємо понад 1 млн зареєстрованих осіб на різних стадіях захворювання, — уточнив заступник міністра охорони здоров’я П. Ковтонюк. — Серцево-судинні захворювання та онкопатологія становлять головну причину дочасної смерті українців. У рамках державних програм боротьби із онкозахворюваннями МОЗ України бачить такі завдання: перш за все — покращення фінансування лікувальної допомоги, започаткування програм скринінгу (виявлення раку на ранніх стадіях захворювання) та формування у суспільстві разом із засобами масової інформації неупередженого ставлення та особистої відповідальності громадян за своє здоров’я.
Стосовно фінансування, то держава робить все можливе, аби не залишати хворого сам-на-сам у цій складній ситуації. Лише за останній рік вдвічі збільшено фінансування на лікування онкохворих (дорослих) та на 63% зросли витрати на лікування дітей, хворих на рак. На поточний рік передбачено витрат 709 млн грн. на дорослу онкологію та 558 млн грн. — на дитячу онкологічну допомогу. І ці показники зростають з року в рік. Водночас забезпечити абсолютно всіх необхідним лікуванням поки що не вдається.
Ще один, не менш важливий, напрямок нашої роботи — фінансове забезпечення лікування наших громадян за кордоном. На жаль, так склалося, що деякі види лікування можливо здійснювати лише за межами нашої країни. Проте зараз проводиться робота над запровадженням в Україні державних програм щодо розширення цієї допомоги. Так, програма трансплантації кісткового мозку запрацює найближчим часом. І для цього є всі умови: досвід вітчизняних лікарів та відповідні медичні заклади. Залишилося їх дооснастити, над чим ми зараз працюємо. Більше того, це стане в рази дешевше», — наголосив П. Ковтонюк.
Проте не секрет, що основні досягнення боротьби з раком здобуті в тих державах, де було започатковано його лікування на ранніх стадіях. А це напряму залежить від своєчасної діагностики. І тут роль сімейного лікаря постає вкрай вирішальною. Адже виявлення раку на ранніх стадіях — це перспектива повного одужання, як додав П. Ковтонюк.
«МОЗ України переконане, що впровадження ефективних програм скринінгу, профілактики та ранньої діагностики дасть можливість рятувати тисячі життів українців. Так, ще минулого року ми надали рекомендації регіонам щодо впровадження періодичних оглядів здорового населення з метою раннього виявлення онкологічних захворювань. Усього таких програм 9, і вони мають державне фінансування. Дві з них стосуються раннього виявлення раку молочної залози у жінок та колоректального раку. Міністерством розроблена програма фінансування та відшкодування коштів тим закладам первинної ланки, які надаватимуть таку послугу громадянам. Очікується, що це дасть змогу підвищити якість виявлення раку зазначених локалізацій на ранніх стадіях та підвищить результативність лікування», — як уточнив доповідач.
Завершуючи свою доповідь, заступник міністра зазначив: «Навіть найсучасніші технології безсилі перед останньою стадією раку. Тому потрібно формувати нову культуру спілкування лікаря і пацієнта, наголошуючи на важливості раннього виявлення цієї хвороби».
Далі до слова було запрошено директора Національного інституту раку Олену Колеснік. Зокрема вона зазначила, що однією із ключових позицій у боротьбі проти раку є профілактика і рання діагностика. Доведено, що у третині випадків раку можна запобігти.
«Понад 1 млн громадян України хворіють на рак. Ризик захворіти на рак має кожний четвертий чоловік та кожна шоста жінка. Найважливішим фактором, що сприяє виліковності хвороби, є діагностування та лікування будь-якого виду раку на ранніх стадіях. Водночас аби знизити показники смертності, вкрай суттєвим є уважне ставлення до власного здоров’я та регулярне відвідування лікаря для профілактичних оглядів. Адже виявлення злоякісних утворень на ранніх стадіях дає гарантований успіх виліковності у 60% хворих. Не менш важливою є проблема надмірного тютюнопаління. Лише відмова від цієї згубної звички знижує ризик онкозахворюваності майже в десять разів».
Стосовно можливостей сучасного лікування, то як підкреслила доповідач: «Національний інститут раку володіє найсучаснішими технологіями світового рівня. А започаткована нещодавно в інституті алогенна трансплантація кісткового мозку діткам лише підтверджує високий рівень закладу. Ми також запровадили дні відкритих дверей для всіх бажаючих пройти обстеження та проконсультуватися у наших фахівців. Створений при інституті реєстр онкохворих дає змогу оперативно вирішувати нагальні питання подальшого вдосконалення лікування пацієнтів на більш сучасному рівні», — наголосила директор Національного інституту раку О. Колеснік.
Ще один важливий аспект у проблемі раку — онкофобія у суспільстві. Дуже часто люди з діагнозом «рак» стикаються з явищем відчуження, нерозуміння оточуючих, втратою звичного кола друзів, знайомих, родичів. Не рідкісні випадки застережного ставлення до людей з діагнозом «рак», небажанням спілкуватися, спричиненим хворобою. Саме на цих аспектах зупинилася наступний доповідач, голова Благодійного фонду «Рожева стрічка України», в минулому хвора на рак молочної залози, Ольга Фещенко. Як наголосила доповідач: «Зневіра в можливості перемоги хворобу, відсутність у суспільстві одностайної підтримки цієї категорії хворих та брак належної фінансової державної підтримки — головні чинники, які спонукали до заснування фундації. Перш за все, ми створили спільноту жінок, які перехворіли на рак молочної залози. Це вселило оптимізм товариству та дало можливість поширювати серед співгромадян досвід боротьби з недугою. Головне, на що спрямовані наші зусилля, — донести до суспільства необхідність раннього виявлення захворювання та подолання онкофобії серед жінок. Нам здається, тепер слово «рак» не звучатиме так фатально, а потреба профілактичних оглядів стане нормою суспільної моралі», — підкреслила О. Фещенко.
Не менш важливою є освітянська мета товариства. Адже власний досвід боротьби з недугою, переданий навколишнім, може стати в нагоді будь-кому. Подолання страху почути жахливий діагноз, спілкування між пролікованим та тим, хто захворів, дає змогу надихнути на боротьбу.
«І насамкінець — це кошти. Попри всі намагання держави вирішити питання фінансування лікування пацієнтів із онкологічними захворюваннями — проблема стоїть гостро. Тому одним із завдань нашої фундації є допомога у вирішенні і цього питання, — підкреслила доповідач. — А задля того, щоб надихнути всіх тих, хто не хоче вірити чи зневірився у можливості подолати хворобу, ми організували фотовиставку тих щасливих і стійких жінок, які подолали хворобу».
Як підкреслила О. Фещенко, звертаючись до присутніх: «Фотовиставка «Без рожевих окулярів» — це історії чарівних жінок різного віку, різних соціальних груп, різного сімейного стану, що живуть із діагнозом «рак». Галерея фотографій, що складається із 60 чорно-білих світлин, — частина проекту, організованого жінками, які живуть із діагнозом «рак» і не лише не здаються, а й хочуть привернути увагу громадськості до проблем жінок, які мають цей страшний діагноз. Важливим для нас залишається також популяризація серед населення своєчасного виявлення передракових станів, профілактичних оглядів та пропаганда запровадження скринінгу серед здорових. До проекту, що стартував рік тому у Києві, долучаються нові учасниці. Зараз їх вже майже 60. Фотовиставка була презентована у Києві, Луцьку і Львові», — додала голова Благодійного фонду «Рожева стрічка України», зауваживши, що виставка буде відкрита для відвідувачів до 10 лютого 2018 р. у МОЗ України.
У рамках заходу було можливим провести наживо розмову, поспілкуватися та дослухатися до порад від тих, хто сам переніс захворювання.
Однією із таких наших співрозмовниць стала Вікторія з Луцька. Вона поділилася своїм баченням проблеми лікування раку молочної залози, наголосивши на необхідності раннього обстеження. Зокрема вона підкреслила, що пацієнт має знати про свою хворобу, що стимулює на боротьбу із недугою. «Не менш важливим є своєчасне та професійне лікування. І я дуже вдячна МОЗ України за надану мені разом із багатьма іншими хворими можливість отримати таке лікування державним коштом», — підкреслила Вікторія.
Олександр Осадчий,
фото автора