Перш за все, Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України, нагадала присутнім, що тема ця досить давня: «Хочу нагадати, що першого ж тижня, коли я приступила до виконання своїх обов’язків, відбулася прес-конференція за участю громадських організацій щодо вакцинації в Україні. На жаль, тоді небагато журналістів виявили інтерес до цієї розмови. Але ми закликали до того, аби в Україні було підвищено рівень вакцинації. Тоді ж мова йшла про те, що необхідно на засіданні РНБО підняти питання низького рівня вакцинації в Україні й обговорити інші аспекти біобезпеки в нашій країні. Майже два роки потому, як бачимо, те, про що говорилося, зокрема про небезпеку, якої можна очікувати за такого низького рівня вакцинації дітей, тепер набуло реального змісту — в Україні виникли численні спалахи кору.
Нині ситуація така, що зволікати вже не можна, потрібно діяти.
За нашими даними, кір проник в Україну з Румунії, де також наявна велика проблема щодо рівня вакцинації населення.
За 12 міс в Україні зареєстровано 4782 випадки захворювання (75% — діти). 86% людей, уражених хворобою, не пройшли вакцинації згідно з Національним календарем щеплень.
Специфічного лікування кору не існує, із 900 людей, які захворіли, одна помирає.
Отже, єдиний дієвий захист — вакцинація.
Коли у 1963 р. у більшості країнах світу було введено вакцинацію проти кору, захворювання майже зникло. Хотілося, щоби так було і в Україні. Натомість в Україні зараз спостерігається спалах кору, адже було зруйновано захисний щит від цієї небезпечної інфекційної хвороби, тож спалах був неминучий.
За останні півроку від кору померло чотири дитини і двоє дорослих людей.
Кожна смерть — це трагедія родини, кожна смерть, якій можна було запобігти, — це трагедія для країни.
У цивілізованій країні, яка інтегрується в Європу, не має бути смертей від кору. Ми маємо подолати спалах цього захворювання і забути про кір назавжди!
Минулого року в Україні захворіло 4782 людини і сталося 6 смертей від ускладнень цієї хвороби, але вакциновано було 487 тис. осіб. Жодного смертельного випадку від вакцинації не було. Отже, постає риторичне запитання: в якій групі хоче опинитися людина? Відповідь очевидна.
У минулому в нас були проблеми і навіть скандали. Усі пам’ятають той період, коли батьки боялися вакцинувати своїх дітей. Прагнення батьків чинити якнайкраще для своїх дітей зрозуміле. Ситуація змінилася — на сьогодні в Україні є лише якісні вакцини виробництва Бельгії, тож якщо ще 2016 р. Україна належала до країн із найнижчим рівнем вакцинації (разом із Сомалі, Південним Суданом, Анголою тощо) проти кору (менше 50% вакцинованих), зараз ми маємо 88%.Отже, нарешті рівень вакцинації в Україні підвищився, відповідно, наші громадяни більш захищені.
Сьогодні я хочу подякувати тим батькам, які виявили здоровий глузд і адекватно відреагували на спалах кору. Завдяки цьому рівень вакцинації підвищився удвічі: 487 тис. людей зробили правильний вибір і захистили своїх дітей шляхом вакцинації від захворювання та смерті. Лише у Києві за останній тиждень 10 763 дитини були вакциновані від кору.
Хочу також нагадати, що вакцинація проти кору є обов’язковою за законом (ст. 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»). У Києві й Одесі невакциновані діти зараз не допускаються до школи. Ми підтримуємо ці заходи. При МОЗ України створено оперативний штаб, який діє ще від серпня 2017 р.
Протипоказання до вакцинації має тільки 1% населення. Тож коли батьки не хочуть вакцинувати дитину, вони наражають на ризик не лише свою, але й тих вразливих дітей, яким вакцинація протипоказана насправді.
Ще один важливий контингент — лікарі. Вони мають сьогодні вибрати для себе: чи вони вартові, чи вбивці. Адже пацієнти налякані, тож лікарі мають бути на варті не тільки здоров’я людей, але й їхнього спокою.
Отже, я прошу всіх лікарів: чітко пояснюйте, перевіряйте протипоказання, реєструйте індивідуальні реакції тощо. Але є одна проблема, з якою ми зіткнулися наразі — підробні довідки про вакцинацію. Це пряме порушення основ лікарської етики і кримінал. Для таких людей хочу повідомити, що є ст. 325 Кримінального Кодексу України (Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням. — Прим. ред.), згідно з якою «порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним захворюванням і боротьби з ними, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років».
У. Супрун закликала громадян не купувати довідок, а натомість вакцинувати своїх дітей. МОЗ України закуплено якісні вакцини, на 1 січня 2018 р. наявні 516 тис. доз, у квітні очікується поставка ще 1 млн закуплених доз (вони вже оплачені). Щотижня перерозподіляють наявні вакцини (коли в одній області виникає дефіцит, їх поставляють туди з іншого регіону, де вакцин забагато). Якщо конкретно у вашій поліклініці немає вакцини, потрібно телефонувати до Обласного департаменту охорони здоров’я і повідомляти про це, аби можна було якомога швидше виправити ситуацію.
«Я не задоволена, що півтора року після того, як я почала працювати у міністерстві, доводиться і далі говорити про вакцинацію, але в нас є великі досягнення: батьки роблять правильний вибір — це важливо! Лікарі активно долучаються і допомагають батькам його зробити», — сказала У. Супрун.
Вона також продемонструвала, за якими маркерами (власне, йдеться про термоіндикатори) пацієнт або медичний працівник може пересвідчитися в якості вакцини, зокрема, чи не було пошкоджено флакон, в якому міститься вакцина, у процесі транспортування і зберігання.
Володимир Курпіта, директор Центру громадського здоров’я МОЗ України, експерт з питань громадського здоров’я, оприлюднив деякі статистичні дані щодо вакцинації в Україні: «За оперативною інформацією Центру громадського здоров’я, протягом 12 міс 2017 р. в Україні зареєстровано 4782 випадки захворювання на кір, що у 46, 7 раза вище, ніж у 2016 р. Протягом 2017 р. зареєстровано 5 летальних випадків (усі в Одеській області): троє дітей і двоє дорослих. Протягом 2017 р. захворюваність на кір реєстрували у 24 регіонах нашої країни, за винятком Луганської області. Найбільшу кількість випадків було зареєстровано в Івано-Франківській (1344), Одеській (1296), Закарпатській (637), Тернопільській (298), Чернівецькій (290), Запорізькій (202) областях.
Станом на 14 січня 2018 р. в Україні захворіло 1285 осіб, серед них 429 дорослих і 856 дітей. Усього до лікувальних закладів госпіталізовано 852 особи, з них зареєстровано один летальний випадок у дитини в Одеській областях.
Найвищий рівень захворюваності спостерігається в Івано-Франківській (275 випадків), Чернівецькій (274), Закарпатській (194), Одеській (157) областях.
Не зареєстровано випадків захворюваності на кір у 2018 р. у Сумській, Харківській, Чернігівській та Київській областях.
Найменшу кількість випадків зареєстровано в Житомирській (1) та Рівненській (1) областях.
Центр громадського здоров’я МОЗ України розпочав щотижневе інформування громадськості та засобів масової інформації щодо стану захворюваності на кір. Ця інформація буде розміщуватися на сайтах Центру громадського здоров’я та МОЗ України і щотижня поновлюватися.
Як уже зазначалося, охоплення населення вакцинацією істотно збільшилося. Нагадаю, що, згідно з Національним календарем щеплень, дітей потрібно вакцинувати від кору у віці 12 міс і 6 років. На сьогодні найбільша кількість щеплень дітей віком до 1 року спостерігається у Дніпропетровській, Черкаській, Київській, Херсонській, Донецькій областях. Натомість у Закарпатській, Волинській, Рівненській, Івано-Франківській і Тернопільській областях — найнижчий по країні рівень охоплення вакцинацією дітей.
Усі надані дані будуть уточнюватися, і до 20 січня поточного року інформація буде оприлюднена через засоби масової інформації.
Станом на 1 січня 2018 р., як уже зазначалося, в Україні було наявно 516 тис. доз вакцини. Цього достатньо для продовження посиленої вакцинації, проте є певні диспропорції щодо забезпеченості вакцинами між регіонами, але МОЗ щодня займається питаннями перерозподілу вакцин між регіонами. У ті, де найбільш інтенсивно використовуються вакцини (наприклад місто Київ), буде направлено додаткові дози вакцини.
Оновлену інформацію щодо наявності вакцин у регіонах можна спостерігати на сайті МОЗ України», — повідомив В. Курпіта.
Ірина Колеснікова, завідувач кафедри епідеміології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, акцентувала увагу присутніх на тому, що вакцини, які використовуються для профілактики кору, забезпечують захист від захворювання: «Саме захист. Адже, якби це було не так, ВООЗ не ставила б перед світовою медичною спільнотою завдання ліквідувати місцеві випадки кору у 5 регіонах ВООЗ до 2020 р.
Уже протягом багатьох років у 35 країнах Американського континенту немає власних випадків ані кору, ані краснухи. Імунітет населення цих країн завдяки щепленням настільки високий, що у разі завезення цих захворювань з інших країн хвороба не поширюється. Так само 32 країни Європейського регіону також ліквідували місцеві випадки кору і продовжують імунопрофілактику тими самими вакцинами, які застосовуються нині і в Україні. Там щеплені не хворіють. Натомість наша сьогоднішня проблема виникла не на порожньому місці, вона назрівала з 2005 р., коли у нас вперше було значно недофінансовано загальнодержавну програму з імунопрофілактики. Таким чином, діти не були щеплені упродовж десятиріччя, а це не могло не закінчитися такими великими спалахами, які виникли зараз. Перші спалахи у нас були ще у 2016 р. Але оскільки батьки продовжували нехтувати щепленнями минулого року, ми й отримали 102 спалахи захворювання по всій країні. На жаль, серед тих, хто захворів, є діти віком до 12 міс. Тобто це діти, яким за віком ще не роблять щеплення від кору, тому для них має бути застосована стратегія «кокон»: усі діти й дорослі з оточення немовлят мають бути вакцинованими. Отже, я закликаю і дорослих перевірити свої картки профілактичних щеплень. Якщо ви не маєте щеплень від кору (їх почали робити в Україні з 1968 р., або про це немає відомостей, зробіть, будь ласка, щеплення. Тим більше, що ми маємо 18-річний досвід використання вакцини, яку нині застосовують в Україні. Це трикомпонентна вакцина, отже, окрім захисту від кору, людина отримує захист від не менш небезпечних захворювань, таких, як краснуха (особливо небезпечна для дівчат) та епідемічний паротит. Тому дорослим є сенс зробити щеплення не лише для того, аби захистити себе, а ще й дитинку, якій за віком щеплення робити не можна», — закликала лікар.
Федір Лапій, експерт МОЗ України за напрямами «Інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби. Паразитологія», зауважив, що представляє лікарську спільноту, що об’єднує прогресивних лікарів, які прагнуть, аби в нашій країні залишалося все менше «мракобісся». Як батько двох дітей він також вітає ту діяльність, яку проводять такі громадські організації, як ГО «Батьки за вакцинацію»: «Як лікар, мушу повідомити, що специфічних ліків від кору на сьогодні, на жаль, не існує. Так, сучасна медицина багато чого може, навіть трансплантувати серце людини, але ліків, які б впливали на вірус кору, подібно антибіотикам, що долають мікробну інфекцію, нині не існує. Натомість, є ефективна вакцина для запобігання цій хворобі. Шестеро людей вже принесено в жертву колективного імунітету. Скільки їх ще має бути внаслідок відмови від вакцинації? Дитина має бути двічі щеплена (у 12 міс та 6 років). Іншими словами, дві дози надійно контролюють кір. Але хочу нагадати, що цю вакцину можна використовувати і для екстреної профілактики.
Якщо був контакт із хворим, вакцинацію не пізно пройти у перші 72 год від моменту контакту. Це дуже високоефективна процедура, аби запобігти кору. Потрібно пам’ятати, що 9 із 10 осіб, які контактували із хворим на кір, уражаються цією хворобою. Але якщо навіть зараження не відбулося і пройшло більше 72 год, все одно варто зробити щеплення, адже цей імунітет знадобиться людині у майбутньому. Адже, на превеликий жаль, за тиждень спалах кору в Україні не закінчиться», — наголосив Ф. Лапій.
Він також зауважив, що вакцини завжди в центрі уваги громадськості й політиків, тому жоден препарат у світі так ретельно не перевіряється, як перевіряються вакцини. «Те, що наявне у нашому арсеналі у ХХІ ст., — це ті препарати, які мають найвищі ступені якості, захисту і безпеки. Тож будь-які спекуляції щодо побічних ефектів тощо потрібно припинити!» — закликав експерт.
Стосовно прогнозу на майбутнє, В. Курпіта зауважив, що кір — це не грип, отже, говорити про пік захворюваності, як це зазвичай буває у випадках із гострими респіраторними вірусними інфекціями та грипом, не можна: «Ми бачимо, що перші два тижні 2018 р. демонструють підвищення захворюваності порівняно з 2017 р. Більш детальну інформацію ми зможемо надати після 20 січня, коли будуть проаналізовані дані за весь 2017 р.».
Ф. Лапій додав до цього, що кампанія з вакцинації проти кору, яка нині відбувається, є адекватною реакцією на ситуацію із захворюваністю у країні. «Можу прогнозувати, що таким чином ми зможемо запобігти десяткам тисяч випадків хвороби і зберегти не одне людське життя», — переконаний Ф. Лапій.
І. Колеснікова також додала: «Усі країни світу підтвердили свою політичну волю щодо ліквідації місцевих випадків кору. За таких умов один випадок кору розглядається як спалах. Отже, у нас лише за два тижні цього року вже більше тисячі випадків. Тож ми не говоримо про циклічність. Це вакцинокерована інфекція, тому коли вакцинація відбувається належним чином, не може бути розмов про циклічність, якісь національні чи інші особливості у тій чи іншій країні. Того, що відбувається зараз, не мало би бути. На сьогодні ми мали би бути щеплені усі. Першою датою елімінації (ліквідації) вірусу в Європі мав би стати 2010 р. Не складно здогадатися, яка країна зірвала реалізацію цього плану. Через нас дату було перенесено на 2015 р. З різних причин (у тому числі й об’єктивних), ми не змогли виправити ситуацію. На сьогодні ми маємо всі шанси докорінно змінити ситуацію і подолати кір у нашій країні. Ми мусимо це зробити так, як колись вже відбулося з диким поліомієлітом!», — підсумувала лікар.
Пропонуємо також до уваги читачів юридичний погляд на проблему вакцинації та недопуску в навчальні заклади.
Тетяна Стасенко,
фото Сергія Бека