Відкриваючи брифінг, Олександр Лінчевський, заступник міністра охорони здоров’я України, зазначив, що лікар — це та професія, де вчитися і вдосконалюватися необхідно протягом усього свого життя, адже лікар вчиться стільки, скільки працює. Однією з форм такого навчання є самостійний безперервний професійний розвиток, у тому числі й через навчання на платформі «Британського медичного журналу» — одного з найстаріших медичних журналів у світі. Відтепер українські лікарі також отримають доступ до цього потужного ресурсу з доказовою сучасною інформацією. «Ми працюємо над пакетом документів, щоб це навчання враховувалося як післядипломна освіта та як бали професійного розвитку, і ті бали, ті оцінки, які виставлятиме «BMJ», будуть визнаватися МОЗ України», — зазначив О. Лінчевський. Він також підкреслив, що сертифікати «Британського медичного журналу» визнаються у всьому світі, тому Україна не має стати винятком.
Тож практикуючі лікарі, за словами заступника міністра, зможуть отримати безкоштовний доступ до навчальної бази «BMJ». На сьогодні українською мовою перекладено 285 тем, включаючи диференційну діагностику, та 89 навчальних модулів.
У свою чергу Олена Новічкова, керівник групи впровадження навчальної ініціативи «Британського медичного журналу» в Україні, розповіла, що «BMJ» співпрацює з МОЗ України для надання доступу українським лікарям до двох найбільших освітніх ресурсів «BMJ» для покращення рівня діагностики, лікування і заходів щодо захисту від інфекційних та неінфекційних захворювань. Це — «BMJ Best Practice» та «BMJ Learning» («Найкраща практика BMJ» та «Навчання з BMJ»). Ця ініціатива покращує діагностику, лікування та інші заходи, пов’язані з запобіганням інфекційним та неінфекційним захворюванням. Програма розрахована на практикуючих лікарів з акцентом на молодих спеціалістів, які щойно закінчили додипломну освіту.
Зазначимо, що «Найкраща практика BMJ» («BMJ Best Practice») — це онлайн-інструмент підтримки процесу прийняття рішень, який надає лікарям швидкий і простий доступ до останньої інформації під час встановлення діагнозу або прийняття рішень щодо лікування пацієнтів. Ресурс поновлюється на щоденній основі й базується на останніх доказових дослідженнях, рекомендаціях і експертній думці для забезпечення поетапних настанов із питань діагностики, прогнозування, лікування й профілактики.
«Навчання з BMJ» («BMJ Learning») — це освітній онлайн-ресурс, який надає професіоналам сфери охорони здоров’я швидкий і ефективний спосіб перевірити свої знання й тримати руку на пульсі останніх розробок у сфері медицини. На ньому розміщено понад 1000 доказових рецензованих навчальних модулів у понад 70 галузях спеціалізації.
«BMJ» — це глобальний постачальник освітніх послуг у сфері медицини із досвідом медичної освіти, підтримки клінічних рішень, досліджень і публікацій, а також баченням, яке передбачає створення здорового суспільства шляхом обміну теоретичними і практичними знаннями для покращення досвіду, результатів і цінностей у сфері охорони здоров’я.
Розраховують, що вже у 2017 р. до цієї ініціативи приєднаються 3 тис. українських лікарів, а надалі кількість користувачів може бути збільшена до 16 тис., причому це можуть бути як лікарі первинної ланки, так і будь-яких інших спеціальностей.
Учасники брифінгу підкреслили, що українські лікарі можуть проходити онлайн-курси, читати нові актуальні статті, пов’язані з медициною, абсолютно безкоштовно, хоча американські та канадські медики платять за доступ до ресурсу кількасот британських фунтів на рік. Для цього лікар має зареєструватися на сайті та створити власний кабінет. Реєстрація можлива через лікаря — координатора «Британського медичного журналу» в Україні. Таких координаторів вже близько 40, вони працюють в академіях післядипломної освіти, в медичних університетах, у департаментах охорони здоров’я в регіонах. МОЗ України працює над тим, щоб в кожній області та в кожному медичному університеті був власний координатор, який може зареєструвати лікаря.
Практика реєстрації через координатора є в усіх країнах, які співпрацюють із «Британським медичним журналом» — це дозволяє надавати доступ до порталу саме практикуючим лікарям та медикам.
Зазначено, що реєстрація через координатора — це вимушений захід, зумовлений тим, що система має зрозуміти, що особа, яка реєструється, дійсно є лікарем.
Проект триватиме три роки, до середини 2019 р. На сьогодні власні кабінети на порталі мають більше 550 лікарів, видано понад 700 ліцензій на право користування.
Далі О. Новічкова зупинилася на практичних питаннях, розповівши, як саме працює ця освітня платформа. Лікар має свій особистий кабінет на порталі «BMJ» і може працювати у різний спосіб. Так, він може просто цікавитися новими темами, при цьому тестування проходити не обов’язково. Тестування користувач може проходити тоді, коли він буде готовий і захоче це робити.
Проте будь-яка освітня активність користувача буде відображатися в його портфоліо, він може простежувати свою історію, яка буде доступна лише йому. Він також зможе роздруковувати сертифікати про проходження тих чи інших модулів і надавати їх як результати своєї освітньої активності для будь-яких цілей.
На завершення брифінгу О. Лінчевський зазначив, що форма онлайн-навчання не є звичною для українських лікарів, зокрема щодо післядипломної освіти, тому можливе нерозуміння цього процесу з боку медичних навчальних закладів та й самих лікарів. Однак завдання МОЗ України — дати можливість вмотивованим лікарям передусім читати сучасну інформацію щодо їх професійної діяльності. «BMJ» — це платний ресурс, матеріали, які вже доступні нашій медичні аудиторії, — варті того, щоб приділити їм увагу.
Детальніша інформація про координаторів проекту у кожному регіоні буде оприлюднена на сайті МОЗ України.
Нагадаємо також, що на сьогодні дистанційне навчання в Україні можна пройти на нашому сайті.
Олександр Устінов,
фото Сергія Бека