Госпітальні округи створюються на основі критеріїв, встановлених цим Порядком, та діють відповідно до примірного положення, затвердженого на виконання цієї постанови наказом Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України від 20.02.2017 р. № 165 «Про затвердження Примірного положення про госпітальний округ» (далі — Положення), яким визначено механізм утворення та офіційні функції госпітальних рад.
Створення госпітальних округів здійснюється на основі поєднання таких принципів:
- безпеки та якості медичної допомоги на основі доказової медицини;
- своєчасності доступу до медичної допомоги;
- економічної ефективності — забезпечення максимально можливої якості медичної допомоги за умови раціонального та ощадливого використання бюджетних коштів.
Створення госпітальних округів здійснюється з урахуванням:
- належного робочого навантаження для закладів охорони здоров’я, що сприяє гарантуванню рівня безпеки та якості медичної допомоги;
- дотримання норм часової доступності необхідної медичної допомоги;
- поточних демографічних показників, структури захворюваності, тенденцій міграції населення, а також їх прогнозу;
- усталених клінічних маршрутів пацієнтів до закладів охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу;
- інституційної спроможності прийняття управлінських рішень, спрямованих на підвищення ефективності використання ресурсів системи охорони здоров’я, у тому числі рішень щодо перепрофілювання існуючих закладів охорони здоров’я або їх подальшої спеціалізації.
До повноважень Госпітальної ради належать вироблення пропозицій для їх затвердження учасниками госпітального округу щодо:
- трансфертів між бюджетами учасників госпітального округу для фінансування програм вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;
- багаторічного плану розвитку госпітального округу згідно з вимогами, встановленими Розділом III цього Положення;
- реорганізації та перепрофілювання закладів, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу в межах госпітального округу;
- визначення перспективних закладів охорони здоров’я;
- призначення та звільнення керівників закладів охорони здоров’я комунальної власності, що знаходяться в межах госпітального округу;
- інших питань, визначених рішеннями учасників госпітального округу, які належать до компетенції органів місцевого самоврядування щодо, забезпечення надання медичної допомоги в госпітальному окрузі.
У подальшому їх створення має сприяти організації мережі закладів охорони здоров’я у спосіб, що дасть змогу забезпечити:
- гарантований своєчасний доступ населення до послуг вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги належної якості;
- ефективне використання бюджетних коштів, що спрямовуються на забезпечення фінансування вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;
- створення умов для підготовки закладів охорони здоров’я, що надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу, до функціонування в умовах управлінської та фінансової автономії та надання медичної допомоги в межах договорів про медичне обслуговування населення з головним розпорядником бюджетних коштів.
Саме цим питанням була присвячена прес-конференція «Проблеми формування госпітальних округів та Госпітальних рад», яка відбулася у Києві 17 липня 2017 р. в Українському кризовому медіа-центрі. Організатором заходу виступила Громадська рада при МОЗ України. Спікер: Юрій Поліщук, член Громадської ради при МОЗ України.
Як зазначив Ю. Поліщук, госпітальний округ являє собою мережу закладів, яка має забезпечити швидке та якісне надання медичної допомоги пацієнтам в гострому стані. В який спосіб розвивати власну мережу лікарень, мають вирішити громади, а госпітальний округ має бути інструментом співпраці громад для ухвалення рішень щодо закладів вторинної медичної допомоги у містах обласного значення, районах та об’єднаннях територіальних громад.
Госпітальна рада — це дорадчий орган з представників громад. Їх делегують місцеві ради, обираючи тих, хто найкраще розуміє потреби конкретної громади в медичних послугах і може найкраще представити їхні інтереси в переговорах з іншими містами та районами. Тобто Госпітальна рада має стати майданчиком для переговорів та напрацювання спільних рішень.
До повноважень Госпітальної ради належить розробка проекту 5-річного плану розвитку госпітального округу. Госпітальна рада визначає, як будуть розподілятися функції між закладами, якими будуть маршрути пацієнтів, які заклади необхідно перепрофілювати. Отже, цей орган визначає розмір інвестицій для виведення лікарні на сучасний рівень.
За словами Ю. Поліщука, існуюче Положення дозволяє досить широке трактування визначення членства в Госпітальній раді. Місця в ній можуть отримати високопосадовці від чинної виконавчої влади та чиновники, які, власне, і будуть реалізувати ці пропозиції, які повинна готувати і подавати Госпітальна рада. Це створює певні ризики всередині системи. Єдиним реальним механізмом їх уникнення Громадська рада при МОЗ України вважає внесення змін до чинного Положення, які б унеможливлювали подібні ситуації.
Як наголосив Ю. Поліщук, до складу Госпітальних рад мають увійти виключно медичні фахівці з реальним досвідом в екстреній допомозі, бо першочерговою функцією мережі закладів госпітального округу є забезпечення інтенсивного лікування (впродовж 60 хв від моменту виклику). Також вони мають здійснювати аналіз маршруту надання допомоги, розподіляючи функції між окремими елементами мережі.
Ю. Поліщук підкреслив, що тільки досвідчений лікар може підказати, яке закупити обладнання, де не вистачає персоналу, де необхідно зробити перерозподіл коштів тощо. Тому пропозицією Громадської ради при МОЗ України буде унеможливлення включення до складу Госпітальних рад представників виконавчої влади, бо вони потенційно можуть здійснювати тиск на інших членів. Лист з відповідними пропозиціями буде сформовано на найближчому засіданні Громадської ради при МОЗ України.
Відповідаючи на питання присутніх журналістів стосовно подальшої долі вже сформованих Госпітальних рад, Ю. Поліщук сказав, що питання зміни складу Госпітальної ради вирішується шляхом винесення його на голосування в місцевих органах влади. На його думку, в країні достатньо фахівців відповідного рівня, готових зайняти місця в Госпітальних радах, а часу, відведеного для завершення їх формування і внесення всіх змін (до кінця 2017 р.), цілком вистачає.
Також Ю. Поліщук зазначив, що, крім МОЗ України, листи з проханням перевірити законність і правову основу формування Госпітальних рад будуть надіслані до правоохоронців.
Олександр Гузій,
фото надане Українським кризовим медіа-центром