22 червня 2017 р. у приміщенні Креативного простору «Часопис», що в Києві, відбулася офіційна презентація з нагоди запуску в пілотному режимі системи eHealth в Україні та її першого сервісу — реєстрації закладу первинної медичної допомоги. У заході взяли участь керівники Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, посли інших держав, головні лікарі закладів охорони здоров’я України, представники пацієнтських і міжнародних організацій, співробітники проектного офісу eHealth, а також представники засобів масової інформації.
Відкриваючи презентацію, в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун зазначила, що тема впровадження електронної системи охорони здоров’я обговорювалася вже багато разів протягом найрізноманітніших заходів, і, як відомо, заздалегідь встановлено дедлайн для реалізації цієї події, яка, за словами очільниці МОЗ України, мала відбутися до 1 липня 2017 р.
Однак пілотний проект запущено навіть раніше, що стало можливим за сприяння різних партнерів, якими є громадські, пацієнтські, міжнародні організації, а також представники бізнесу та багато інших. Більше того, станом на день проведення презентації, за словами пані Супрун, в Україні до цього проекту долучилися 15 населених пунктів, а 25 медичних закладів з моменту запуску eHealth вже зареєстровані у цій системі.
Спікер зауважила на тому, що на початку червня у Верховній Раді України народні депутати України прийняли у першому читанні проект Закону про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів (№ 6327) за основу. Щодо проекту Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (№ 6329) та проекту Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо удосконалення законодавства України з фінансування охорони здоров’я» (№ 6329-1) депутати не змогли ухвалити рішення ані щодо направлення їх на повторне перше читання, ані щодо направлення на доопрацювання. Наразі, за словами У. Супрун, робоча група разом із МОЗ України працює над удосконаленням цих законопроектів задля внесення поправок, які були надані у першому читанні.
Важливою частиною триваючої медичної реформи є саме електронна система охорони здоров’я eHealth, тож, як зазначила доповідач, у цьому проекті заплановано більш широкі можливості та поступовий перехід і на електронні рецепти, і на електронні медичні картки пацієнтів, внаслідок чого громадяни нашої держави матимуть онлайн-доступ до своєї особової медичної документації.
Наступним доповідачем заходу став заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк, який зауважив, що наразі реформа системи охорони здоров’я все більше і більше наближається до того, щоб нарешті стати реальністю. Доповідач наголосив на тому, що з квітня 2018 р. електронна система охорони здоров’я стане офіційним джерелом інформації про те, які кошти мають бути сплачені медичному закладу за конкретного пацієнта і надану йому медичну допомогу. А доти система буде повноцінно працювати в пілотному режимі, і це означає, що наразі лікарі та заклади охорони здоров’я можуть реєструватися, працювати в ній і вносити необхідні дані.
То що ж зараз заплановано МОЗ України в цьому напрямку? Першим кроком з цього приводу пан Ковтонюк зазначив можливість реєстрації закладів охорони здоров’я України в цій системі. Наступним етапом стане можливою реєстрація лікарів, а після цього — пацієнтів. Останні зазначені етапи заплановані до втілення на осінь 2017 р., але стануть можливими тільки в разі підтримки Парламентом відповідних законопроектів.
Також восени цього року команда проектного офісу eHealth має намір реалізувати функцію щодо того, аби програма «Доступні ліки», тобто програма відшкодування вартості лікарських засобів, також відбувалася в електронному режимі. Спікер окремо наголосив на тому, що як зараз, так і після того, як програма eHealth стане офіційною, вона буде безкоштовною для лікарів та пацієнтів.
Тож, чому ця система eHealth принципово важлива та навіщо вона взагалі потрібна в Україні? З цього приводу П. Ковтонюк зазначив, що впровадження цієї системи, відповідно до гучного вислову «гроші йдуть за пацієнтом», дозволить точно встановити, що конкретний лікар виконав зазначену роботу і отримав за це відповідні гроші, і наразі це є одним з найперших завдань. До того ж, eHealth дозволить контролювати, наскільки ефективно держава витрачає бюджетні кошти на охорону здоров’я, і, наприклад, уникнути «мертвих душ». А лікарі працюватимуть у чесній та справедливій системі, позбавленій «урівнялівки».
Це означатиме, що ті принципи справедливості, які закладаються у поточній реформі системи охорони здоров’я України, матимуть змогу дійсно стати реальністю та, сподіваємось, і надалі будуть збережені. З іншого боку, для пацієнта стане можливим вільний вибір лікаря, а також доступ до власної медичної інформації.
Протягом презентації неодноразово було згадано про ту підтримку, без якої впровадження як медичної реформи в цілому, так і її невід’ємної частини у вигляді електронної системи охорони здоров’я eHealth було би вкрай важко, і одним з перших до цих подій долучилося посольство Канади в Україні, тому наступним до слова був запрошений надзвичайний та вповноважений посол Канади в Україні Роман Ващук.
Важливим моментом втілюваних змін в Україні спікер вважає прозорість і, що найголовніше для суспільства, введення «пацієнтоцентричності». За його словами, відповідно до статистичних даних, в нашій державі більша кількість смартфонів, ніж людей, тож громадяни не повинні мати проблеми з реєстрацією в обговорюваній системі та доступністю особових медичних даних.
Також Р. Ващук повідомив, що уряд Канади виділив фінансову підтримку на створення електронної системи охорони здоров’я eHealth: «Ми підтримуємо реформи в Україні, зокрема і медичну реформу, і розраховуємо на співпрацю Уряду, Верховної Ради, бізнесу та громадськості у тому, щоб українці якомога швидше отримали доступ до медичного обслуговування світового класу».
Далі до презентації приєднався Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради Всеукраїнської мережі ЛЖВ, який назвав запуск системи eHealth та сервісу з реєстрації закладів охорони здоров’я першим кроком до мрії пацієнта — концепту здоров’я на долоні. «Як пацієнтська організація і як один з ініціаторів цього проекту мережа ЛЖВ завжди наголошує на пріоритеті якості та зручності для пацієнта, тому ми продовжимо роботу у проектному офісі eHealth, аби втілити цю мрію». За словами спікера, за короткий період проектний офіс та МОЗ України зробили великий прорив, якого довго чекали медична спільнота та пацієнти.
Наступним етапом цього заходу стала саме презентація запуску центрального компонента системи eHealth, протягом якої Василь Пословський, головний лікар комунального медичного закладу Нетішинської міської ради «Спеціалізована медико-санітарна частина міста Нетішина» (Хмельницька область), мав змогу долучити свій лікувальний заклад до презентованої системи. Зауважимо, що задля того, аби приєднатися до eHealth, потрібно зробити три кроки:
- Отримати електронний цифровий підпис (ЕЦП). ЕЦП від суб’єкта господарювання для керівника, головного бухгалтера чи керівника відділу кадрів медичного закладу. ЕЦП фізичних осіб для лікарів та інших користувачів (не стосується лікарів фізичних осіб — підприємців за умови, що керівник та лікар — це одна особа, лікар використовує ЕЦП суб’єкту господарювання).
- Забезпечити технічне оснащення робочого місця та закладу охорони здоров’я в цілому (комп’ютер, інтернет).
- Вибрати та підключити медичну інформаційну систему (МІС). При цьому усі необхідні базові функціональні продукти для роботи з центральним компонентом eHealth надаватимуться безкоштовно.
Безпосередньо зареєструвати заклад охорони здоров’я України через інтерфейс МІС, що була заздалегідь вибрана, може керівник закладу, який:
- Вибирає тип медичного закладу (бюджетна чи приватна власність).
- Вводить дані про заклад (код ЄДРПОУ, організаційно-правова форма, повна назва, скорочена назва (за наявності), публічна назва (якщо відрізняється), види діяльності (КВЕД), місце реєстрації, фактичне місцезнаходження).
- Вводить свої персональні дані, контакти закладу (номер телефону та e-mail).
- Зазначає відокремлені підрозділи.
- Державна акредитація (категорія, дата видачі, термін дії, дата, номер наказу МОЗ України).
- Ліцензія (серія, номер, дата видачі та термін дії).
- Підписує ЕЦП.
Наступним етапом є верифікація закладу охорони здоров’я, а саме перевірка інформації про заклад згідно з даними ЄДР про код ЄДРПОУ та КВЕД згідно з автоматизованою базою даних медичних, фармацевтичних та науково-педагогічних працівників сфери управління МОЗ України.
Як зареєструвати лікаря в електронній системі:
- Керівник закладу зареєстрував заклад, пройшов верифікацію та отримав на e-mail посилання для логіна та пароля.
- На вказаний e-mail відповідальна особа отримує посилання для логіна та пароля для входу в електронну систему.
- Відповідальна особа підписує ЕЦП.
ВАЖЛИВО: інформацію можна ввести вручну або скопіювати з програми управління кадрами (наприклад Медичні кадри).
- Лікар входить в систему та отримує можливість реєструвати декларації.
- Керівник закладу назначає ролі та вводить інформацію про бухгалтера та представника відділу кадрів закладу.
- Відповідальна особа входить у систему через інтерфейс МІС. Назначає ролі та вводить інформацію про лікарів закладу, які надають ПМД, та інший персонал, які будуть користувачами системи, для роботи з формами декларацій (реєстратори, медичні сестри, фельдшери закладу тощо).
- На вказані e-mail лікарі та інший персонал, що внесені в систему, отримують посилання для логіна та пароля для входу в систему.
- Реєстрація декларації. Лікар або інший персонал вводить в систему в інформацію про пацієнта та роздруковує копію для підписання пацієнтом.
ВАЖЛИВО: внутрішній номер декларації вибраного лікаря формується автоматично.
Щодо верифікації пацієнта:
- 1-й варіант — Миттєва верифікація. СМС-повідомлення на зазначений номер мобільного телефону.
- 2-й варіант — Віддалена верифікація. Надання скан/фото-копії документів пацієнта (паспорта у формі книжки чи у формі картки, облікової картки платника податків — ІПН).
Під час реєстрації нового лікувального закладу мав змогу виступити та прокоментувати цей процес керівник проектного офісу eHealth Юрій Бугай, який зауважив, що станом на сьогодні цей проект підтримало 14 розробників МІС, 4 з яких на цей момент вже розробили функціонал, пройшли тестування і приєдналися до центрального компонента eHealth. Спікер зазначив, що суттєвої різниці між цими чотирма системами з точки зору базового функціоналу, який вони дозволяють виконувати, немає, а лікарі мають змогу вибирати будь-яку з них згідно з власними уподобаннями. Необхідно зазначити, що загальна інформація про медичний заклад незакрита, проте певна частина особової інформації про головного лікаря є конфіденційною.
Також протягом реєстрації присутні могли поставити запитання членам президії, і одне з них: «Як бути людям літнього віку, які не користуються інтернетом, а також громадянам із сільської місцевості, де немає цієї мережі? І хто буде допомагати такій категорії пацієнтів із реєстрацією?». Відповідаючи на це запитання, У. Супрун зазначила, що в такому разі пацієнти мають змогу бути зареєстрованими за допомогою вибраних ними лікарів.
Також пролунало запитання стосовно необхідності введення головними лікарями особової інформації, на яке Ю. Бугай зауважив, що головний лікар є також і лікуючим лікарем, тож, долучаючись до цієї системи, він зазначає свої приватні дані, щоб в подальшому автоматично бути внесеним до реєстру лікарів. Стосовно питання з приводу контролю достовірності введення інформації щодо лікувальних закладів і безпосередньо лікарів, Ю. Бугай зауважив, що ключові елементи верифікації та перевірки даних вже закладені в систему, а частина такої верифікації буде проводитися згідно з існуючими реєстрами.
Одним із найактуальніших питань стала кількість і походження витрачених коштів на реалізацію цього проекту. Ю. Бугай відповів, що загальна вартість розробки першого продукту, який буде покривати не лише реєстрацію медичних закладів, а й реєстрацію лікарів первинної ланки та пацієнтів, а також підтримку програми «Доступні ліки», тобто всього функціоналу, який планується запустити до жовтня 2017 р., становить близько 400 тис. дол. США, причому всі ці кошти надані міжнародними партнерами й організаціями.
Також було задане запитання стосовно терміну, за який лікувальні заклади мають зареєструватись у системі eHealth. Як відповів Ю. Бугай, наразі приєднання медичних закладів є добровільним, а відповідним проектом закону передбачено, що система стає обов’язковою як єдине джерело інформації для фінансових виплат з 1 квітня 2018 р. У продовження піднятої теми було запитано, що стане із системою eHealth у разі неприйняття відповідних законів Верховною Радою України. На це Ю. Бугай зазначив, що зміни у вигляді створення базових реєстрів лікувальних закладів, лікарів і пацієнтів необхідні не лише в рамках реформи системи охорони здоров’я та мають право на життя незалежно від майбутніх прийнятих рішень.
Одним з актуальних питань є безпека презентованої системи і тих конфіденційних даних, які вона міститиме в майбутньому. З цього приводу зазначено, що кожна МІС у цьому контексті має різні підходи, тому автоматично створюється ситуація, яка передбачає певну конкуренцію між розробниками, що позитивно сприятиме розвитку функціоналу та вдосконаленню безпеки для користувачів. До того ж, на сьогодні більшість із під’єднаних МІС мають необхідні сертифікати, які відповідають правилам міжнародної безпеки. У центральному компоненті теж використовуються складові захисту інформації, і на момент, коли ця система стане обов’язковою, розробники будуть зобов’язані відповідно до вимог чинного законодавства України мати сертифікати комплексної системи захисту інформації, і більше того, наразі вже заплановано отримання сертифіката міжнародного стандарту безпеки.
«Талановитих українських ІТ-фахівців недарма ставлять у приклад у цілому світі: їм під силу створювати найкращі продукти. Ми з радістю співпрацюємо з усіма розробниками якісних ІТ-рішень для медицини. Структура eHealth дозволяє легко підключитися будь-яким наявним та новим системам, при цьому гарантуючи безперервний сервіс, безпеку та конфіденційність даних. МОЗ України, бізнес та громадськість спільно закладають фундамент сучасної електронної системи, яка вже на перших етапах допоможе підвищити рівень медичного обслуговування. За умови, що Верховна Рада України та Уряд не чинитимуть перепон, вже наступного року ми матимемо нову історію успіху для України», — додав Ю. Бугай.
Олег Мартишин,
фото Сергія Бека