24 травня 2016 р. в Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України під головуванням виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я Віктора Шафранського спільно із президентом Національної академії медичних наук (НАМН) України, академіком НАМН України Віталієм Цимбалюком, заступником голови Київської міської державної адміністрації (КМДА) Миколою Поворозником, директором Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу КМДА Тетяною Донченко, керівниками, науковцями провідних установ НАМН України та високоспеціалізованих центрів МОЗ України відбулася робоча нарада щодо проблемних питань надання невідкладної медичної допомоги пацієнтам із гострим інфарктом міокарда у м. Києві.
Так, на сьогодні у Києві організовано систему надання допомоги хворим на гострий інфаркт міокарда в межах єдиного медичного простору. Допомогу киянам із гострим інфарктом міокарда надають заклади Департаменту охорони здоров’я КМДА (5 інфарктних відділень на 265 ліжок та відділення кардіологічної реабілітації на 70 ліжок), а також ДУ «Інститут серця МОЗ України», ДУ «Національний науковий центр «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» НАМН України», ДУ «Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова НАМН України» та ДУ «Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України».
З кожним роком збільшується кількість стентувань інфарктзалежної судини як найбільш ефективної методики лікування при гострому коронарному синдромі. Але нині залишається низка проблемних питань щодо організації допомоги хворим на гострий коронарний синдром у м. Києві, основна з яких — недостатність фінансування, що не дозволяє значно збільшити відсоток охоплення сучасним рентгенендоваскулярним лікуванням пацієнтів з цією патологією.
В. Шафранський підкреслив, що організація надання медичної допомоги пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями є пріоритетом діяльності МОЗ України і підтримана на рівні Уряду. Враховуючи особливості столиці та достатню кількість спеціалізованих кардіологічних центрів, що можуть оперативно проводити первинні коронарні втручання, в Києві потрібно налагодити систему реперфузійної терапії при гострому інфаркті міокарда. Основний його метод — первинне коронарне стентування — ефективний в перші години захворювання, проте недостатньо застосовуваний у столиці. Правильно організувати цей перший, найбільш важливий етап лікування у Києві та інших регіонах, за його словами, — головне завдання сучасної кардіології.
Як розповів головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Кардіологія» Максим Соколов, сьогодні в Україні впроваджується інноваційний проект МОЗ України «Регіональна реперфузійна мережа в дії» щодо невідкладної медичної допомоги пацієнтам із гострим інфарктом міокарда та взаємодії служби екстреної медичної допомоги і системи кардіологічної та кардіохірургічної допомоги населенню. Передбачається, що сформована система реперфузійної терапії пацієнтів із гострим інфарктом міокарда дозволить:
- знизити госпітальну летальність у лікувальних закладах до 5–7%;
- збільшити своєчасне виявлення пацієнтів із гострими коронарними синдромами з елевацією і без елевації сегмента ST;
- посилити взаємодію служби екстреної медичної допомоги та системи кардіологічної та кардіохірургічної допомоги населенню;
- наблизити доступність якісної та ефективної високоспеціалізованої медичної допомоги населенню.
Присутні обговорили також питання необхідності стандартизації медичної допомоги пацієнтам із гострим інфарктом міокарда в частині розробки та впровадження локальних протоколів у закладах охорони здоров’я м. Києва; визначення потреби у необхідних лікарських засобах та медичних виробах; додаткового виділення коштів КМДА для закупівлі розхідних матеріалів та їх відповідного розподілу серед закладів охорони здоров’я, які надають невідкладну медичну допомогу пацієнтам з гострим інфарктом міокарда у м. Києві; розробки методології вартості медичної послуги у спеціалізованих закладах, що сприятиме підвищенню якості та доступності медичної допомоги пацієнтам та створить здорову конкуренцію на ринку медичних послуг.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.moz.gov.ua/