24.05.2016 р. набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України, згідно з яким затверджено Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів. «Цей документ один із прикладів переходу від санітарного максималізму до раціоналізму, — зазначає Святослав Протас, очільник Держсанепідслужби України. — Регламент визначає головне — дитина має бути захищена у навчальному закладі, це передбачає і безпеку перебування та харчування, а як це буде зроблено найкращим чином — вирішує адміністрація садочку».
Документ містить оновлені санітарно-гігієнічні вимоги до будівель та приміщень, території дошкільних навчальних закладів. Санітарно-гігієнічні вимоги до освітлення, водопостачання, водовідведення та опалення. Вимоги до утримання басейнів, повітряно-теплового режиму, вимоги до організації харчування.
Наявні у регламенті санітарно-гігієнічні вимоги до особистої гігієни персоналу, вимоги до медичного обслуговування, оцінки стану здоров’я дітей, вимоги до розпорядку дня і навчання, організації життєдіяльності, рухової активності дітей.
Серед додатків є перелік рослин, дерев, кущів із колючками, отруйними плодами, яких не має бути на території закладу. Наведено нормативи штучного освітлення основних приміщень, підбору меблів для дітей дошкільного віку, протокол хронометражних спостережень за заняттями з фізичного виховання.
Документ готувався із залученням до дискусії широкого кола учасників. Серед головних переваг нової редакції регламенту Міністерство освіти і науки України називає такі:
- За відсутності харчоблоку у дошкільному навчальному закладі допускається постачання готової продукції операторами ринку харчових продуктів за умови дотримання вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
- У разі відсутності власної пральні прання білизни може здійснюватись іншими пральнями, за винятком пралень, що обслуговують інфекційні заклади охорони здоров’я, об’єкти хімічної та іншої небезпечної промисловості.
- Знято заборону щодо використання для дітей двоярусних ліжок.
- Також відтепер після перенесеного інфекційного захворювання приймання дітей до дошкільного навчального закладу дозволяється лише за наявності медичної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебувала під медичним наглядом. Діти після тимчасової відсутності у дошкільному навчальному закладі з інших причин приймаються без медичних довідок, за умови відсутності явних ознак захворювання.
У документі відсутня дрібна регламентація (наприклад висота бортиків пісочниці або діаметр стійок огородження ліжок, дитячого манежу тощо), але при цьому чітко визначено вимоги до чистоти, організації харчування, температурного режиму, освітлення, утримання басейнів, розпорядку дня дитини.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.dsesu.gov.ua/