На громадське обговорення винесено проект наказу Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при нудоті та блюванні під час вагітності» (актуально до 17.06.2016 р.).
Дослідження у Великій Британії виявили, що нудота і блювання виникають впродовж дня у багатьох вагітних. Статистичних даних щодо цієї проблеми в Україні немає.
Симптоми нудоти, як правило, з’являються до 9-го тижня вагітності, і майже в усіх жінок, що мають ці скарги, полегшення настає зі збільшенням строку вагітності. До 16-го тижня вагітності симптоми зникають у 90% вагітних.
Більшість жінок із незначною нудотою і блюванням в період вагітності не мають тяжких ускладнень. Проте симптоми можуть істотно вплинути на їх життя в аспекті втрати продуктивності в домашній роботі та на виробництві. Виникають психологічні розлади (наприклад депресії), у більш тяжких випадках можуть розвиватися зневоднення, електролітний дисбаланс, кетоз та може з’явитися потреба в госпіталізації при втраті більше 5% маси тіла до вагітності.
Беручи до уваги значну частоту виникнення нудоти та блювання в період вагітності, створення медико-технологічних документів допоможе сімейному лікарю найкоротшим шляхом провести диференційну діагностику найпоширеніших причин нудоти та блювання в період вагітності та своєчасно розпочати правильне лікування; допоможе уникнути лікування, ефективність якого не доведена, та запобігти небажаним ускладненням, що можуть виникнути у вагітної.
Нагадаємо, що наприкінці 2012 р. в Україні офіційно започатковано процес стандартизації медичної допомоги, в основу якого покладено створення медико-технологічних документів, що базуються на засадах доказової медицини з урахуванням найкращих світових практик. Виконання вимог медико-технологічних документів — обов’язкове для всіх практикуючих лікарів незалежно від закладу, в якому вони працюють, а також фізичних осіб — підприємців.
Ознайомитися із проектами можна за посиланням: http://www.dec.gov.ua/mtd/proekty.html
Пропозиції та зауваження можна надсилати впродовж 1 міс із дня оприлюднення до Департаменту медичної допомоги МОЗ України або в електронному вигляді на e-mail: [email protected]
Контактна особа — Олена Михайлівна Ліщишина.
Тел.: (044) 536-13-40
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.dec.gov.ua