В рамках загального реформування системи охорони здоров’я в України сьогодні розвивається сімейна медицина, впроваджується чітке розмежування рівнів надання медичної допомоги, розробляються нові методи діагностики та лікування в акушерстві та гінекології, засновані на засадах доказової медицини.
Все це спрямоване на приближення надання акушерсько-гінекологічної допомоги до населення.
Амбулаторна акушерсько-гінекологічна допомога населенню України здійснюється в амбулаторіях загальної практики/сімейної медицини, в жіночих консультаціях, гінекологічних кабінетах центральних районних лікарень, сільських лікарських амбулаторіях, фельдшерсько-акушерських пунктах, центрах планування сім>ї, оглядових кабінетах поліклінік. З метою вдосконалення організації надання допомоги у відповідність до сучасних вимог охорони здоров>я в Україні був розроблений проекту наказу: «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні», який Міністерство охорони здоров’я України вже винесло на громадське обговорення.
Повідомлення про оприлюднення проеку наказу МОЗ України «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні»:
На виконання доручення Президента України від 06.03.2003 №1-1/152 п.а. 2 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 №1849 « Про затвердження Державної програми « Репродуктивне здоров’я нації до 2015 року» з метою уніфікації вимог до обсягів і якості надання акушерської допомоги, для покращення спостереження за вагітними жінками з фізіологічним перебігом вагітності, приближення медичної допомоги до жіночого населення, покращення якості надання медичної допомоги на засадах доказової медицини розроблено наступний проект наказу: «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні».
Пропозиції та зауваження просимо надсилати в термін з 20.01.2011 року по 20.02.2011року.
Аналіз регуляторного впливу
проекту наказу МОЗ України «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні»
1. Опис проблеми
Амбулаторна акушерсько-гінекологічна допомога здійснюється в амбулаторіях загальної практики/сімейної медицини, в жіночих консультаціях, гінекологічних кабінетах центральних районних лікарень, сільських лікарських амбулаторіях, фельдшерсько-акушерських пунктах, центрах планування сім’ї, оглядових кабінетах поліклінік.
Враховуючи реорганізацію системи охорони здоров’я, надання акушерсько-гінекологічної допомоги на 3-ох рівнях надання медичної допомоги, введення по всій країні посад сімейного лікаря, який може спостерігати за фізіологічним перебігом вагітності, розробка нових методів діагностики та лікування в акушерстві та гінекології, заснованих на засадах доказової медицини, виникла необхідність змін наказу «Про удосконалення амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні».
Враховуючи викладене розроблено наступний проект наказу: «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні»
2. Цілі і завдання прийняття пропонованого акта.
Підвищення рівня доступності вагітних, роділь та породіль та жінок з гінекологічними захворюваннями до сучасних високотехнологічних методів лікування та діагностики, а також зменшення показника материнської смертності.
3. Прогноз результатів.
Підвищення рівня надання амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги, приближення її до населення, зменшення показника материнської смертності, поліпшення перинатальних наслідків вагітності.
Пояснювальна записка до проеку наказу МОЗ України «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні»
до проекту наказу МОЗ: «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні» з метою уніфікації вимог до обсягів і якості надання акушерської допомоги, для надання можливості вагітним з фізіологічним перебігом вагітності спостерігатися з приводу вагітності у сімейного лікаря, жінкам з гінекологічними хворобами отримувати обґрунтовані діагностику та лікування, а лікарям застосовувати сучасні методики, засновані на науково-доказових засадах розроблено наступний проект наказу: «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні».
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
В Україні відбувається реорганізація охорони здоров’я, вводяться посади сімейних лікарів, надання медичної допомоги на трьох рівнях, що приближує надання акушерсько-гінекологічної допомоги до населення. Крім того використовуються нові сучасні методи діагностики та лікування акушерсько-гінекологічних хворих, заснованих на засадах доказової медицини. Використання нового наказу покращить якість надання акушерсько-гінекологічної допомоги та приблизить її до населення.
2. Мета і шляхи її досягнення.
На виконання доручення Президента України від 06.03.2003 №1-1/152 п.а. 2 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 №1849 « Про затвердження Державної програми « Репродуктивне здоров’я нації на період до 2015 року» з метою уніфікації вимог до обсягів і якості надання акушерської-гінекологічної допомоги ,зменшення показника материнської смертності, поліпшення перинатальних наслідків вагітності розроблено проект наказу МОЗ: «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні».
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
м.Київ
«Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні»
З метою вдосконалення організації надання амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги у відповідність до сучасних вимог охорони здоров’я в Україні
НАКАЗУЮ:
1. Вважати таким, що втратив чинність наказ МОЗ України від 28.12.2003 року №503 «Про вдосконалення акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні».
2. Затвердити:
2.1. Методичні рекомендації щодо організації надання амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги;
2.2. Графік візитів вагітної;
2.3. Примірне положення про акушерку фельдшерсько-акушерського пункту;
2.4. Примірне положення про сімейного лікаря з надання акушерсько-гінекологічної допомоги;
2.5. Примірне положення про жіночу консультацію;
2.6. Примірне положення про завідуючу жіночої консультації;
2.7. Примірне положення про лікаря акушера-гінеколога жіночої консультації;
2.8. Примірне положення про старшу акушерку жіночої консультації;
2.9. Примірне положення про акушерку жіночої консультації.
2.9.1. Примірне положення про акушерку оглядового кабінету.
2.9.2. Стандарти надання акушерсько-гінекологічної допомоги.
3. Міністру охорони здоров’я АР Крим, начальникам управлінь (головних) охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам лікувально-профілактичних закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління МОЗ України:
3.1. Забезпечити впровадження в закладах охорони здоров’я цього наказу;
3.2. Організувати проходження сімейними лікарями двотижневих курсів тематичного вдосконалення з акушерства та гінекології;
3.3. Надавати сімейним лікарям дозвіл (наказом по управлінню) на спостереження за вагітними (при фізіологічному її перебігу) при проходженні тематичного вдосконалення з акушерства та гінекології і наявності сертифіката.
3.4. Затвердити персональний склад і графік роботи перинатальних консіліумів. Забезпечити їх роботу.
4. Начальнику центру медичної статистики МОЗ (Голубчікову М.В.) забезпечити статистичний облік всіх вагітних, які знаходяться на обліку як у сімейного лікарі так і у лікаря акушера-гінеколога, шляхом внесення відповідних змін до форм статистичної звітності.
5. Департаменту материнства, дитинства та санаторного забезпечення (Осташко С.І.) забезпечити доведення цього наказу до відома Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, управлінь (головних) охорони здоров’я обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.
6. Начальнику відділу освіти та науки МОЗ України (Волосовець О.П.) забезпечити розробку до 01.09.2011 року Базової програми для двотижневого курсу тематичного вдосконалення з акушерства та гінекології для сімейних лікарів і впровадження її на факультетах післядипломної освіти.
7. Вважати таким, що втратив чинність наказ МОЗ від 27.12.2006 року № 901 Клінічний протокол з акушерської допомоги «Переношена вагітність» у пункті 3.5.: замінити — термін вагітності 42тижні і більше замінити на — термін вагітності 41 тиждень і більше.
8. Вважати таким, що втратив чинність наказ МОЗ від 29.12.2005 року № 782 Клінічний протокол з акушерської допомоги «Анемія у вагітних» у п.7.2: додати до показань до призначення препаратів заліза під час вагітності- легкий ступінь анемії.
9. Контроль за виконанням наказу покласти на Першого заступника Міністра О.В.Аніщенко.