На громадське обговорення винесено проект наказу Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів (МТД) зі стандартизації медичної допомоги при анаеробній клостридіальній інфекції (газовій гангрені» (актуально до 28.04.2016 р.).
Анаеробна клостридіальна інфекція є найтяжчою з-поміж ранових інфекцій та є різновидом генералізованої ранової інфекції, що належить до найбільш тяжких ускладнень поранень, обморожень, опіків тощо. Спричиняється анаеробними мікроорганізмами роду Clostridium і характеризується переважним ураженням сполучної та м’язової тканин. Найчастіше вона розвивається при вогнепальних і травматичних ураженнях кінцівок.
Головну роль у розвитку анаеробної інфекції відіграє пізня і технічно недосконала первинна хірургічна обробка рани або відмова від цієї операції за наявності показань.
У 75% випадків анаеробний процес розвивається при пораненнях нижніх кінцівок (наявність великих м’язових масивів, замкнених у щільні фасціально-апоневротичні футляри, гірше кровопостачання, нижні кінцівки легше забруднюються ґрунтом).
Будь-яке ослаблення організму (крововтрата, шок, охолодження, перевтома) сприяє розвитку та поширенню інфекції. Швидко розмножуючись у тканинах з порушеним живленням, анаероби проникають у здорові ділянки, викликаючи їх ураження. Токсини анаеробів та продукти їх розпаду спричиняють тяжку інтоксикацію організму та порушення функцій усіх життєво важливих органів і систем.
Створення МДТ, що загострюють увагу терапевтів, сімейних лікарів, лікарів швидкої допомоги на цій проблемі, дозволять запідозрити та виявляти її на ранніх етапах або запобігати розвитку анаеробної інфекції, значно полегшать перебіг інфекції, скоротять термін перебування таких хворих на лікарняному ліжку, покращать результати лікування та якість життя пацієнтів і в цілому зменшать витрати на медичну допомогу.
Нагадаємо, що наприкінці 2012 р. в Україні офіційно започатковано процес стандартизації медичної допомоги, в основу якого покладено створення МДТ, що базуються на засадах доказової медицини з урахуванням найкращих світових практик. Виконання вимог МДТ — обов’язкове для всіх практикуючих лікарів незалежно від закладу, в якому вони працюють, а також фізичних осіб-підприємців.
Ознайомитися із проектами можна за посиланням: http://www.dec.gov.ua/mtd/proekty.html
Пропозиції та зауваження можна надсилати впродовж 1 міс із дня оприлюднення до Департаменту медичної допомоги МОЗ України або в електронному вигляді на e-mail: [email protected]
Контактна особа — Олена Михайлівна Ліщишина.
Тел.: (044) 536-13-40
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.dec.gov.ua