На громадське обговорення винесено проект наказу Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при судинних аномаліях у дітей» (актуально до 23.04.2016 р.).
Судинні аномалії, які розподіляються на судинні пухлини і судинні мальформації, належать до однієї із найчисленніших патологій дитячого віку, в той же час залишаються однією із найменш вивчених тем дитячої хірургії. У дитячому віці трапляється декілька видів судинних пухлин, серед яких найпоширенішою є інфантильна гемангіома (4 випадки на 100 дітей). Типовою локалізацією гемангіом є шкірні покриви, проте вони можливі також у внутрішніх органах, найчастіше — у печінці, гортані, трахеї. Клінічні прояви гемангіоми печінки коливаються від безсимптомного перебігу до застійної серцевої недостатності, гострої печінкової недостатності з гіпотиреоїдизмом, абдомінальним компартмент-синдромом та летальним кінцем. Гемангіоми дихальних шляхів проявляються стридором і прогресуючою дихальною недостатністю. Термін «капілярні мальформації» введено з метою чіткого диференціювання судинних мальформацій від судинних пухлин, які раніше мали загальну назву «капілярна гемангіома». Капілярні мальформації виявляють відносно рідко — до 0,3%. Серед усіх плям, виявлених на шкірі новонароджених, капілярні мальформації становили 2,1%. Більше ніж 70% усіх вроджених судинних мальформацій тією чи іншою мірою є змішаними, до складу яких можуть входити артеріальні, капілярні, венозні, а також лімфатичні елементи. Однак венозні мальформації трапляються найчастіше серед усіх венозних судинних мальформацій. Частота лімфатичних мальформацій становить від 1 на 6 тис. до 1 на 16 тис. живих новонароджених, із частотою госпіталізації 3 випадки на 100 тис. Первинна лімфедема не є рідкісним захворюванням, частота її становить від 1 на 6 тис. до 1 на 10 тис. живих новонароджених дітей. Первинна лімфедема може виникати як спорадичне захворювання, так і входити до комплексу спадкових синдромів.
Нагадаємо, що наприкінці 2012 р. в Україні офіційно започатковано процес стандартизації медичної допомоги, в основу якого покладено створення медико-технологічних документів, що базуються на засадах доказової медицини з урахуванням найкращих світових практик. Виконання вимог медико-технологічних документів — обов’язкове для всіх практикуючих лікарів незалежно від закладу, в якому вони працюють, а також фізичних осіб-підприємців.
Ознайомитися із проектами можна за посиланням http://www.dec.gov.ua/mtd/proekty.html
Пропозиції та зауваження можна надсилати впродовж 1 міс із дня оприлюднення до Департаменту медичної допомоги МОЗ України або в електронному вигляді на e-mail: [email protected]
Контактна особа — Олена Михайлівна Ліщишина.
Тел.: (044) 536-13-40
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.dec.gov.ua