Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України та ще чотири центральні органи виконавчої влади підписали спільний наказ, який допоможе встановити жорсткий контроль за лікуванням звільнених з місць позбавлення волі, хворих на туберкульоз.
«До сьогодні лише 30% осіб, хворих на туберкульоз, звільнених з місць позбавлення волі, ставали на облік у медзакладах. Інші 70% — просто «губилися» внаслідок неузгодженості роботи структур, які з ними мали справу. Нині ми прописали механізм, який дозволить медикам спільно з соціальними службами, іншими структурами контролювати випадки захворювання», — зазначила перший заступник Голови Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням Світлана Черенько.
Цього року у разі амністії близько 11 тис. осіб зможуть вийти з місць позбавлення волі. Саме з метою поліпшити лікування цих громадян і запобігти подальшому поширенню небезпечного захворювання наприкінці минулого року було підписано спільний наказ МОЗ України, Державного департаменту виконання покарань, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства праці і соціальної політики та Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту. Документом затверджено порядок взаємодії медзакладів, установ виконання покарань і слідчих ізоляторів, територіальних органів внутрішніх справ, органів праці та соціального захисту населення, центрів зайнятості, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо ведення випадку туберкульозу під час звільнення хворого з місць позбавлення волі та продовження лікування його в спеціалізованих закладах охорони здоров’я.
Зокрема, органи пенітенціарної системи не пізніше як за 25 днів до звільнення особи, хворої на активну форму туберкульозу, інформуватимуть ограни охорони здоров’я за місцем проживання звільненого. Крім того, до територіального протитуберкульозного закладу буде перенаправлено копію медичної картки колишнього в’язня.
У разі звільнення людини, яка є хворою на активну форму туберкульозу з бактеріовиділенням або є соціально дезадаптованою, її направлятимуть до протитуберкульозного закладу санітарним транспортом дезінфекційної станції за територіальним розташуванням.
У свою чергу, медичні заклади (до яких належать управління охорони здоров’я районних, міських та обласних держадміністрацій) після отримання інформації від адміністрації установи виконання покарань та слідчого ізолятора про особу, яка звільняється, і є хворою на активну форму туберкульозу, протягом 3 днів повідомлятимуть про це територіальні підрозділи органів внутрішніх справ, праці та соціального захисту населення, центри зайнятості та, у разі якщо це стосується сімей, дітей та молоді, — центри соціальних служб за встановленою формою. Також органи охорони здоров’я мають щоквартально інформувати МОЗ України про осіб, хворих на туберкульоз і звільнених з установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, які не стали на диспансерний облік у протитуберкульозному закладі.
Відтепер медики зобов’язані вести письмовий облік повідомлень з установ виконання покарань і слідчих ізоляторів про звільнених осіб, хворих на туберкульоз. У разі якщо звільнена особа, хвора на активну форму туберкульозу, протягом 10 днів не стала на диспансерний облік у протитуберкульозному закладі, медики мають здійснювати активний патронаж за ймовірним місцем її проживання. А якщо хворого не виявлять за відповідною адресою, про це повідомлять органи внутрішніх справ.
Згідно з нормами спільного наказу, медики відтепер тісно співпрацюватимуть з територіальними органами внутрішніх справ. Наприклад, у разі потреби співробітники протитуберкульозного закладу можуть звернутися із запитом до органів внутрішніх справ на місцях та отримати інформацію про прибуття в область чи район звільнених осіб, хворих на туберкульоз.
Також до функцій медичних закладів належатиме направлення до територіальних органів праці та соціального захисту населення вилікуваних від туберкульозу осіб, які звільнені з установ виконання покарань та мають право на поселення до будинків-інтернатів, у тому числі спеціальних.
Чітко визначено наказом функції медиків, адміністрації установи виконання покарань та слідчого ізолятора, територіальних органів внутрішніх справ, органів праці та соціального захисту населення та центрів соціальних служб для сім’ї, молоді та спорту, що в кінцевому результаті допоможе знизити показники розповсюдження туберкульозу, особливо його важких форм.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
© Ella1977/Dreamstime.com/Dreamstock.ru