Комітет з питань охорони здоров’я провів круглий стіл «Практика застосування парамедичної допомоги в Україні. Перспективи її розвитку та законодавчого закріплення», під час якого обговорювалося питання впровадження парамедицини в систему охорони здоров’я України та вибір найоптимальнішої моделі її інтеграції.
У заході взяли участь народні депутати, представники Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії, Державної служби з надзвичайних ситуацій, інших зацікавлених міністерств та відомств, регіональних центрів екстреної медичної допомоги, Товариства Червоного Хреста України, міжнародних організацій, а також громадських організацій, що мають досвід надання парамедичної допомоги. Парамедична допомога дає змогу більш раціонально використовувати лікарський ресурс, заощаджувати час доїзду бригад екстреної медичної допомоги, стабілізувати пацієнта до моменту прибуття у приймальне відділення медичного закладу.
На думку голови Комітету Ольги Богомолець, розвиток парамедичної служби є необхідним для нашої держави, особливо з огляду на антитерористичну операцію на сході України. «Адже ефективність такої допомоги було яскраво доведено на практиці в зоні проведення бойових дій волонтерами-парамедиками, які врятували сотні життів завдяки своїм навичкам та вмінню», — зазначила вона.
О. Богомолець зауважила, що базовими навичками парамедицини мають володіти працівники таких служб оперативного реагування, як поліція, рятувальники, військові тощо.
Учасники круглого столу ознайомилися з досвідом Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій щодо організації навчання особового складу навичкам домедичної допомоги. Громадські організації представили досвід навчання парамедиків у США, Ізраїлі та Литві.
Учасники заходу погодилися з тим, що до внесення відповідних змін до законодавства необхідно чітко визначитися з тим, яким чином побудувати українську модель парамедичної допомоги.
Нагадаємо, що парамедицина — це розділ медицини, що вивчає методи надання екстреної лікарської або долікарської медичної допомоги на догоспітальному етапі. У світі існують різні моделі парамедичної служби. Найвідомішими серед них є американо-британська (США, Великобританія, Ірландія, Канада, Австралія, Нова Зеландія, Японія) та європейська, що існує у більшості країн Європи та Ізраїлі. Певні моделі парамедичної допомоги чинні в окремих країнах пострадянського простору (Естонія, Литва, Латвія, Казахстан та ін.).
Усі вони мають відмінності, але їх об’єднує спільна мета — забезпечення максимально швидкої доставки хворого до лікарні та надання йому максимально повної долікарської допомоги на місці. За даними фахівців, до 90% смертей можна попередити у разі своєчасного надання першої допомоги при невідкладних станах.
Парамедична допомога дозволяє раціональніше використовувати лікарський ресурс, заощаджувати час доїзду бригад екстреної медичної допомоги, стабілізувати пацієнта до моменту прибуття у приймальне відділення медичного закладу. Вона є складовою системи екстреної медичної допомоги. При цьому жоден парамедик не є лікарем. Для оволодіння відповідними навичками парамедики проходять спеціальну підготовку різних рівнів, тривалість якої є різною для кожної країни.
В Україні на сьогодні немає парамедичної служби. До надання екстреної долікарської медичної допомоги на догоспітальному етапі залучаються фельдшер, медична сестра, молодший медичний персонал бригади екстреної медичної допомоги.
Основні засади надання екстреної (швидкої) допомоги населенню визначено прийнятим у 2012 р. Законом України «Про екстрену медичну допомогу». Однак Законом не передбачено надання парамедичної допомоги як складової цієї системи.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://iportal.rada.gov.ua/