17 лютого 2016 р. Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України представлено проект «Сприяння ефективному врядуванню в системі охорони здоров’я», головна мета якого — покращення стану здоров’я, фінансового захисту, благополуччя, рівноправного доступу та задоволеності медичними послугами населення України, особливо найбільш уразливих груп.
Цей проект буде реалізуватися МОЗ України за кошти, надані Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та Швейцарською Конфедерацією. Він триває з грудня 2015 р. до листопада 2019 р. Для сприяння процесу реформування системи охорони здоров’я МОЗ створить Центр реформ системи охорони здоров’я, який стратегічно спрямовуватиме цей процес в Україні і працюватиме за технічної підтримки ВООЗ.
«Реформування системи охорони здоров’я — складний і багатогранний процес, до якого мають бути залучені МОЗ України як лідер процесу, а також інші урядові інституції, Парламент тощо. І лише співпраця та координація всіх заінтересованих сторін зможуть сприяти тому, щоб реформи в Україні відбулися. Ми дякуємо ВООЗ та Швейцарському Бюро співробітництва за підтримку МОЗ України на шляху здійснення фундаментальних змін в охороні здоров’я на благо українців», — наголосив міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі.
«Міністерство охорони здоров’я визначило для себе п’ять основних напрямів реформи, які стосуються зміни системи фінансування галузі, нових засад надання первинної медичної допомоги, реформування системи громадського здоров’я, державних закупівель та дерегуляції фармацевтичної галузі. Вже розроблено стратегії за кожним напрямом, і цей проект допоможе МОЗ України ефективно фіналізувати стратегії та розпочати підготовку нормативно-правових актів і втілення конкретних кроків», — зазначив заступник міністра охорони здоров’я України Ігор Перегінець.
«Хоча основні заходи з реформування системи охорони здоров’я все ще тривають, є нагальна потреба налагодити координаційний механізм для зміцнення системи охорони здоров’я та формування політики у сфері охорони здоров’я, використовуючи дані наукових досліджень. Під керівництвом Уряду України цей механізм має бути всеосяжним та прозорим і створювати умови для відкритого діалогу різних заінтересованих сторін і партнерів, які активно працюють у сфері охорони здоров’я в Україні, — зауважив в.о. Представника ВООЗ в Україні Луіджі Міґліоріні.
Очікується, що після завершення проекту будуть досягнуті такі цілі:
- МОЗ України буде направляти, координувати й ефективно управляти системою охорони здоров’я в Україні;
- впровадження реформи охорони здоров’я базуватиметься на науково обґрунтованому процесі розроблення та втілення політики;
- МОЗ України матиме інституційну спроможність регулювати і надавати якісні комплексні послуги з охорони здоров’я, які відображають і задовольняють потреби пацієнтів і будуть орієнтовані на результат.
«Коли говорять про здоров’я, то йдеться не лише про систему охорони здоров’я і лікарні, але й про освіту та знання, а також інші аспекти, наприклад безпеку на дорогах, правильне і безпечне харчування тощо. Управління цими процесами потребує часу, енергії і, перш за все, відповідних навичок, тим більше, у часи реформ. Ми цінуємо зусилля, вкладені в ініціативу, що була представлена сьогодні. Наша підтримка орієнтована на посилення потенціалу керівників спрямовувати реформи у сфері охорони здоров’я, розробляти і втілювати науково обґрунтовану політику, покращувати міжсекторальну співпрацю і роботу з донорами і, нарешті, здійснювати ефективну комунікацію щодо намірів та результатів», — наголосив директор Швейцарського Бюро співробітництва в Україні Хольгер Тауш.
Проект також буде пов’язаний із поточними заходами щодо готовності та реагування на надзвичайні ситуації, які ВООЗ впроваджує в Україні. Проект доповнюватиме поточні ініціативи, спрямовані на життєво важливі заходи для досягнення довгострокового впливу на систему охорони здоров’я в Україні.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.moz.gov.ua/