9 лютого 2016 р. під головуванням директора Департаменту громадського здоров’я Світлани Осташко та менеджера Проекту «НІЗ: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» та суміжних програм Бюро ВООЗ в Україні Джеральдін Маквінні у Міністерстві охорони здоров’я України відбулося перше засідання міжвідомчої робочої групи (МРГ) з імплементації спільного проекту Бюро ВООЗ в Україні та Швейцарської агенції розвитку та співробітництва «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» (ШАРС).
Проект спрямований на підтримку ініціатив у контексті Національного плану заходів з імплементації та реалізації засад європейської політики «Здоров’я 2020: основ Європейської політики в підтримку дій держави і суспільства в інтересах здоров’я і благополуччя» щодо неінфекційних захворювань на період до 2020 року».
Загальною метою Проекту НІЗ є покращення добробуту людей в Україні шляхом зниження смертності й захворюваності, пов’язаними з неінфекційними захворюваннями (серцево-судинні захворювання (ССЗ), цукровий діабет, рак, хронічні респіраторні захворювання), а також заходи, спрямовані на боротьбу з основною четвіркою факторів ризику — тютюнопалінням, зловживанням алкоголем, нездоровим харчуванням та низькою фізичною активністю.
Основні заходи Проекту зосереджено на посиленні керівництва у сфері профілактики неінфекційних захворювань, що, у свою чергу, передбачає напрацювання та удосконалення законодавства у цій сфері; посиленні потужності системи охорони здоров’я за рахунок покращення якості послуг з охорони здоров’я на рівні первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД), зокрема шляхом зміцнення потенціалу фахівців ПМСД щодо використання інструментів електронної системи охорони здоров’я, таких як PEN-інструмент, STEPs; а також збільшення обізнаності населення, в тому числі школярів, щодо зміцнення здоров’я та запобігання НІЗ.
МРГ сформована за принципом міжсекторального підходу із залученням представників центральних органів виконавчої влади (Мінагрополітики, Мінфіну, Мінмолодьспорту тощо), наукової спільноти (представники Національної академії медичних наук України, Національного медичного університету імені О.О. Богомольця) та громадськості (ГО «Життя», Асоціація дієтологів України, Коаліція ГО «За тверезу Україну»). Члени МРГ Проекту НІЗ разом із фахівцями Міністерства охорони здоров’я України та ВООЗ увійшли до складу робочих підгруп із питань харчування, фізичної активності, вживання тютюну, посилення первинної ланки охорони здоров’я (удосконалення медичних протоколів).
Основні завдання роботи МРГ зосереджено на напрацюванні пропозицій до вдосконалення законодавчої та нормативно-правової бази за відповідним напрямком у контексті використання найкращих практик та міжнародного досвіду з реалізації Європейської політики ВООЗ «Здоров’я 2020».
Довідка
Проект впроваджується за підтримки ВООЗ та ШАРС у 7 пілотних областях — Полтавській, Львівській, Івано-Франківській, Харківській, Вінницькій, Дніпропетровській і місті Києві. Ключові завдання, які перебуватимуть у центрі уваги:
1. Зміцнення лідерства, керівництва, політики та міжгалузевої взаємодії та партнерства з метою підтримки і прискорення реагування країни для запобігання та контролю ССЗ на регіональному та національному рівнях в Україні.
2. Зміцнення заходів профілактики НІЗ у клінічних і громадських умовах шляхом інтеграції мінімально необхідних заходів профілактики ССЗ у сфері послуг первинної медичної допомоги.
3. Зниження рівня ризикової поведінки, яка впливає на смертність і захворюваність внаслідок НІЗ за допомогою комплексних втручань на базі громад щодо множинних факторів ризику, з наголосом на скороченні споживання тютюну, шкідливого вживання алкоголю, зниження споживання кухонної солі й поліпшення якості жирів, а також підвищення фізичної активності.
4. Зміцнення епіднагляду, моніторингу та оцінки НІЗ за допомогою орієнтованої на пацієнта комплексної інформаційної системи охорони здоров’я.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.moz.gov.ua/