На громадське обговорення винесено проект наказу Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації екстреної медичної допомоги» (актуально до 26.02.2016 р.).
Документом планується затвердити:
- Уніфікований клінічний протокол екстреної медичної допомоги «Травма органів грудної клітки — пневмоторакс»;
- Уніфікований клінічний протокол екстреної медичної допомоги «Масивна кровотеча з кінцівок»;
- Уніфікований клінічний протокол екстреної медичної допомоги «Зовнішня кровотеча з тулуба та шиї».
Особливістю нового протоколу «Травма органів грудної клітки — пневмоторакс» є принципові зміни в організації надання екстреної медичної допомоги постраждалим з пневмотораксом та відкритими ранами грудної клітки. Цей протокол може бути використаний як лікарем, так і фельдшером з медицини невідкладних станів. Також його використання можливе медичним персоналом у закладах охорони здоров’я. Основною метою цього уніфікованого клінічного протоколу є створення ефективної системи надання екстреної медичної допомоги постраждалим із пневмотораксом та відкритими ранами грудної клітки, що отримали поранення при надзвичайних ситуаціях, з урахуванням сучасних принципів та елементів доказової медицини, прийнятих у провідних країнах світу. Важливим елементом протоколу є визначення послідовності та обсягу надання екстреної медичної допомоги залежно від наявності прямої загрози життю як постраждалому, так і медичному персоналу бригади екстреної медичної допомоги, а саме:
- допомога в умовах прямої загрози;
- допомога в умовах непрямої загрози;
- евакуація.
Положення протоколу враховують особливості надання допомоги при вогнепальних пораненнях і травмах внаслідок вибуху.
Уперше обґрунтування та положення цього уніфікованого клінічного протоколу побудовані на доказах (evidence-based medicine) і мають конкретні посилання на джерела доказової медицини — клінічні настанови — третинні джерела, які створювалися на основі даних рандомізованих клінічних досліджень, нерандомізованих клінічних досліджень, метааналізів, систематизованих оглядів літератури.
Уніфіковані клінічні протоколи медичної допомоги розроблено мультидисциплінарною робочою групою, яка включала представників різних медичних спеціальностей (лікарів-хірургів, лікарів-травматологів, лікарів з медицини невідкладних станів та ін.).
Слід зазначити, що в цих уніфікованих клінічних протоколах передбачена чинна організаційна структура надання медичної допомоги (наказ МОЗ України від 28.10.2002 р. № 385 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров’я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров’я», зареєстрований Міністерством юстиції України за № 892/7180 від 12.11.2002 р.).
Протоколи розроблено на виконання пункту 7 Протокольного рішення засідання Військово-цивільного координаційного штабу медичної допомоги Міністерства оборони України від 4 вересня 2015 р.
Нагадаємо, що наприкінці 2012 р. в Україні офіційно започатковано процес стандартизації медичної допомоги, в основу якого покладено створення медико-технологічних документів, що базуються на засадах доказової медицини з урахуванням найкращих світових практик. Виконання вимог медико-технологічних документів обов’язкове для всіх практикуючих лікарів незалежно від закладу, в якому вони працюють, а також фізичних осіб-підприємців.
Ознайомитися із проектами можна за посиланням: http://www.dec.gov.ua/mtd/proekty.html.
Пропозиції та зауваження можна надсилати впродовж 1 міс з дня оприлюднення до Департаменту медичної допомоги МОЗ України або в електронному вигляді на е-mail: [email protected].
Контактна особа — Олена Михайлівна Ліщишина.
Тел.: (044) 536-13-40.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.moz.gov.ua/