3 грудня 2015 р. в Інституті серця Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України вперше в Україні за участю провідного американського кардіохірурга Алана Стюарта проведено унікальні операції з усунення аневризми висхідної аорти, або так звану «операцію Девіда», двом українським пацієнтам.
Нині лише 2–3 клініки в Європі можуть проводити подібні операції, що усувають аневризму аорти та смертельні ризики, спричинені нею. Після операції рідний клапан аорти пацієнтів зберігається, що дозволяє їм не застосовувати препарати, які розріджують кров, і вести активний спосіб життя. В Інституті серця на теренах України таке втручання провели вперше, що ставить клініку в ряди флагманів європейської кардіохірургії.
За словами А. Стюарта, обидві операції пройшли успішно і життєві показники пацієнтів у нормі. «Перший пацієнт був із двостулковим аортальним клапаном, «синдромом Марфана», що істотно ускладнило операцію — тому вона тривала близько трьох годин. Але це була дивовижна командна робота — як у балеті, коли завдяки мові жестів хірурги прекрасно розуміли один одного без слів», — сказав після операції професор Стюарт.
Аби зробити надскладні операції українцям безкоштовно, А. Стюарт спеціально для них привіз кардіохірургічні протези.
«Я дуже багато років мріяв про проведення такої операції в наших стінах, і, нарешті, це сталося, — коментує директор Інституту серця МОЗ України Борис Тодуров. — Основне завдання — навчити наших хірургів цій техніці — виконане, проте для повного оволодіння нашими фахівцями навичками цього втручання нам необхідно провести ще 2–3 спільні операції з професором Стюартом, про що ми й домовилися».
Довідка
А. Стюарт, професор, доктор медичних наук, директор департаменту хірургії аорти і співдиректор клініки «Mount Sinai» (США, Нью-Йорк), дійсний член Американської асоціації торакальної хірургії.
Як досвідчений кардіохірург доктор Стюарт провів за свою кар’єру понад 2000 операцій різної складності, у тому числі 1000 операцій щодо заміни клапанів серця. Він спеціалізується на лікуванні пацієнтів із патологією аорти; на хірургічному лікуванні аортального клапана, хірургічній реконструкції аортального клапана; на протезуванні аортального кореня аорти, аневризми аорти; на транскатетерній заміні аортального клапана і механічній заміні клапана аорти.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.heart.kiev.ua/