У Черкаській області завершено пілотний проект Міжнародної організації праці (МОП) «Добровільне консультування і тестування на вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) для працівників». Проект упроваджено спільно з Об’єднаною програмою ООН з ВІЛ/СНІДу і Фондом народонаселення ООН.
28 жовтня 2015 р. за участю фахівців Міністерства соціальної політики України та низки інших державних органів, профспілок і неурядових організацій у Києві відбулося представлення результатів проекту. Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, Координатор системи ООН в Україні з гуманітарних питань, представник ПРООН у нашій країні Ніл Уокер і заступник міністра — керівник апарату Міністерства соціальної політики України Віктор Іванкевич наголосили на важливості запровадження комплексних підходів до профілактики ВІЛ, у тому числі на робочих місцях, для досягнення глобальної цілі — зупинення епідемії СНІДу в світі до 2030 р.
Віктор Іванкевич зазначив, що стан фізичного здоров’я суспільства зумовлений не лише якістю медичних послуг, але й станом екології, спадковістю, а найбільше — способом життя громадян. Тому важливим напрямком державної політики має стати донесення до людей інформації про важливість ведення здорового способу життя і особисту відповідальність кожної людини за стан свого здоров’я.
Спираючись на Національну стратегію тристороннього співробітництва з протидії ВІЛ у сфері праці на 2012–2017 рр., досвід пілотного проекту з організації тестування працівників на ВІЛ вартий поширення по всій країні.
Зі свого боку, як повідомив В. Іванкевич, Міністерство соціальної політики України вийшло з ініціативою проведення добровільного тестування співробітників його апарату на ВІЛ. Він висловив сподівання, що ця ініціатива спонукає інші центральні й регіональні органи влади залучити своїх співробітників до цього проекту і таким чином показати всьому суспільству приклад уважного ставлення до свого здоров’я.
Результати проекту по Черкаській області були представлені його виконавцями. Протягом року ознайомлено з програмою близько 8 тис. працівників і студентів, 2017 осіб пройшли тестування на ВІЛ. З них 7 осіб дізналися про свій ВІЛ-позитивний статус і були направлені для отримання послуг з лікування і підтримки. Навчання з дотестового консультування пройшли 22 медичні працівники. Три організації ухвалили програми профілактики ВІЛ на робочих місцях.
Обговоривши набутий у Черкаській області досвід, учасники конференції ухвалили рекомендації з подальших кроків проекту добровільного тестування на ВІЛ на робочих місцях в Україні із залученням органів влади і неурядових організацій.
Будуть визначені цільові області й підприємства для подальшого впровадження добровільного анонімного тестування на ВІЛ для працівників. Представники ООН висловили побажання, щоб один з етапів проекту було реалізовано на контрольованій Україною території Донецької чи Луганської областей.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.kmu.gov.ua