На громадське обговорення винесено проект наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження уніфікованого протоколу медичної допомоги «Профілактика респіраторно-синцитіальної вірусної інфекції у новонароджених та дітей раннього віку».
У документі зазначається, що респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція (РСВ-інфекція), однією з форм якої є бронхіоліт, становить велику медико-соціальну проблему у зв’язку з високою захворюваністю, потребою у тривалій госпіталізації та летальністю, особливо у групах немовлят високого ризику. За даними Центру превенції та контролю хвороб Centers for Disease Control and Prevention (CDC), РСВ-інфекція — найвагоміший чинник смерті дітей віком до 1 року серед усіх вірусних інфекцій.
Для пасивної імунопрофілактики РСВ-інфекції у дітей груп високого ризику тяжкого перебігу захворювання запропоновано застосовувати препарат палівізумаб. У документі зазначено, що палівізумаб зареєстрований у Державному формулярі лікарських засобів (5-й випуск, розділ 14.1.3. Противірусні препарати, J06BB16 — імуноглобуліни, с.757) і дозволений до застосування у новонароджених і дітей раннього віку.
Запропоновано такі критерії відбору для пасивної імунізації:
- діти з хронічними захворюваннями легень (бронхолегеневою дисплазією), які потребують лікування з приводу основного захворювання протягом 6 міс до початку сезону РСВ-інфекції, віком ≤24 міс на момент початку сезону РСВ-інфекції;
- діти з гемодинамічно значущими природженими захворюваннями серця віком ≤24 міс на момент початку сезону РСВ-інфекції (у разі шунтування крові зліва направо з медикаментозною підтримкою, у період очікування хірургічної корекції, за наявності стійкого ціанозу, ознак застійної серцевої недостатності):
– рішення щодо необхідності застосування палівізумабу має прийматися на підставі визначення ступеня порушення функції серцево-судинної системи;
– найефективніше застосування палівізумабу у дітей, які отримують медикаментозне лікування з приводу застійної серцевої недостатності, з помірною чи тяжкою легеневою гіпертензією та з «синіми» вадами серця;
- діти, які народилися у термін гестації ≤28 тиж, віком ≤12 міс на момент початку сезону РСВ-інфекції;
- діти, які народилися у термін гестації 28–31 тиж, віком ≤6 міс на момент початку сезону РСВ-інфекції;
- діти, які народилися у термін гестації 32–34 тиж, віком ≤6 міс на момент початку сезону РСВ-інфекції, за наявності ≥2 основних факторів ризику або 1 основного та 2 додаткових факторів ризику (основні фактори ризику: вік <10 тиж на момент початку сезону РСВ-інфекції або народження в сезон РСВ-інфекції, відвідування центрів по догляду за дітьми або проживання разом із дітьми віком <18 років, додаткові фактори ризику: куріння матері у період вагітності, чоловіча стать дитини);
- діти з природженими аномаліями дихальних шляхів віком до 1 року — діти з нервово-м’язовими порушеннями віком до 1 року.
Нагадаємо, що наприкінці 2012 р. в Україні офіційно започатковано процес стандартизації медичної допомоги, в основу якого покладено створення медико-технологічних документів, що базуються на засадах доказової медицини з урахуванням найкращих світових практик. Виконання вимог медико-технологічних документів обов’язкове для всіх практикуючих лікарів незалежно від закладу, в якому вони працюють, а також фізичних осіб — підприємців.
Пропозиції та зауваження просимо надсилати впродовж місяця з дня оприлюднення до Медичного департаменту Міністерства охорони здоров’я України або в електронному вигляді на е-mail: [email protected].
Контактна особа — Дубініна Тетяна Юріївна, тел.: (044) 253-92-81.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.moz.gov.ua/