Інфаркт міокарда (ІМ), інсульт — тяжкі хвороби, які в багатьох асоціюються зі стражданням та смертю. Загалом це так, але, якщо дотримуватися простих правил здорового способу життя, цілком можливо уникнути не тільки цих страшних хвороб, але й довгі роки підтримувати у нормі серцеву-судинну систему і почуватися добре. Так вважають організатори акції «День серця» з профілактики серцево-судинних захворювань (ССЗ) серед населення Харківського регіону — Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої Національної академії медичних наук (НАМН) України та створена при інституті Асоціація профілактичної медицини. Акція вперше відбулася у Харкові в рамках Всесвітнього дня серця (World Heart Day) 27 вересня 2015 р. за підтримки Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації, Обласного центру здоров’я і Харківського національного медичного університету.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, основні факти світової статистики свідчать про те, що:
- ССЗ є основною причиною смерті в усьому світі: із жодної іншої причини щорічно не вмирає стільки людей, скільки від ССЗ;
- за оцінками, в 2012 р. від ССЗ померли 17,5 млн осіб, що становить 31% всіх випадків смерті у світі;
- понад 75% випадків смерті від ССЗ припадають на країни з низьким і середнім рівнем доходу;
- більшості ССЗ можна запобігти шляхом вживання заходів щодо усунення факторів ризику, таких як вживання тютюну, нездорове харчування й ожиріння, відсутність фізичної активності та зловживання алкоголем, за допомогою стратегій, що охоплюють все населення;
- особи, що хворіють на ССЗ або піддаються високому ризику захворювань, потребують раннього виявлення та надання допомоги шляхом консультування і за необхідності прийому лікарських засобів.
Всесвітній день серця вперше організований в 1999 р. з ініціативи Всесвітньої федерації серця. У партнерстві зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я Всесвітня федерація серця проводить заходи в понад 100 країнах світу. У програму Дня серця зазвичай входять масові перевірки здоров’я, публічні лекції, вистави, наукові форуми, виставки, концерти, фестивалі, організовані прогулянки та спортивні змагання.
Всесвітній день серця проводять з метою донести до населення всього світу інформацію про те, що, по-перше, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця (в тому числі ІМ) та інсульт є провідною причиною смерті населення в усьому світі. По-друге, можна уникнути щонайменше 80% передчасних смертей від цих захворювань, якщо виключити з повсякденного життя такі основні фактори ризику, як куріння, надмірне вживання алкоголю, неправильне харчування та низька фізична активність.
До участі в акції організатори запросили всіх жителів Харкова та Харківської області, хто виявив бажання більше дізнатися про причини розвитку ССЗ і те, як самому або за допомогою лікаря попередити їх виникнення.
У бесідах з лікарями, консультантами, за допомогою освітніх відеороликів, презентацій учасники Дня серця одержали інформацію про фактори ризику ССЗ, на які людина може вплинути самостійно або за допомогою лікаря:
- паління;
- нездорове харчування;
- низький рівень фізичної активності;
- надмірне вживання алкоголю;
- зайва маса тіла/ожиріння;
- підвищений артеріальний тиск;
- підвищений рівень холестерину в крові;
- підвищений рівень глюкози в крові;
- психосоціальні фактори (стрес, тривога, депресія).
Під час проведення Дня серця всі, хто турбується про своє здоров’я, змогли пройти скринінгові дослідження: виміряти артеріальний тиск, рівень глюкози в крові, рівень холестерину в крові, визначити індекс маси тіла тощо, а також отримати індивідуальні консультації з рекомендаціями щодо збереження здоров’я серця. Це насамперед нижченаведені доступні та прості поради лікарів, які легко втілюються в життя і можуть стати «ключиком» на шляху до здорового серця.
Будьте фізично активними
Результати численних досліджень показують, що регулярні помірні фізичні навантаження сприяють підтримці здоров’я серця. Щоб кров краще циркулювала по венах і артеріях, суглоби залишалися гнучкими, а м’язи були міцними і слухняними, тілу потрібен рух. Серце — основний м’яз, який можна зміцнити регулярними вправами. Лише 20 хв швидкої ходьби на добу значно знижують ризик хвороб серця. Це всього 2,5–3 год на тиждень заради здоров’я!
Оволодійте навичками правильного харчування
Щоб організм працював без перебоїв, йому потрібна високоякісна їжа, яка, до речі, може бути й досить простою. Важка і жирна їжа, продукти, які зазнали інтенсивної термічної обробки, фаст-фуд, консерви лише засмічують організм, а не живлять його. Така їжа призводить до ожиріння, цукрового діабету та проблем із судинами і серцем. Треба зробити раціон правильним і збалансованим. Починайте ранок з гарного настрою і склянки корисного напою: розведеного свіжого соку, кефіру чи йогурту або неміцного чаю, краще зеленого. Обов’язковими в щоденному раціоні мають бути фрукти та овочі, краще не «заморські», а ті, що ростуть у наших садах та городах. Замість цукерок краще обирати сухофрукти та мед. Помірне вживання горіхів також сприяє зниженню ризику інсульту та ІМ. М’ясні страви корисно замінювати рибними. Сміливіше освоюйте нові рецепти з корисними складовими, і перехід на правильне харчування стане для Вас цікавим!
Позбавтеся зайвої маси тіла
Зайві кілограми і хвороби серця йдуть пліч-о-пліч. Менша порція і корисніша їжа та помірне фізичне навантаження дозволять поступово зменшити масу тіла. Допоможіть собі та серцю: позбудьтеся непотрібних кілограмів — і відчуєте себе краще!
Знизьте рівень стресу у своєму житті
За наявності проблем із серцем обов’язково знайдіть спосіб уникати стресу — це може врятувати життя! Приділяйте час рідним і близьким. Кожна година, проведена в затишній атмосфері спокою та любові з родиною чи в колі друзів, може врятувати від депресії, стресу, болю в серці. Приділяйте більше уваги своїм бажанням і потребам, живіть у розмірному режимі, вчіться розпоряджатися власним часом і енергією на свій розсуд.
Навчіться розслаблятися
Ви вже забули, що таке відчуття справжньої розслабленості після напруження і втоми? Спробуйте допомогти собі: постарайтеся ні про що не думати протягом кількох хвилин, роблячи розмірні та більш повні, ніж зазвичай, вдихи і видихи. Це допоможе заспокоїтися, а згодом — трохи знизити артеріальний тиск. Заняття йогою, прослуховування тихої музики, тепла ванна, розслаблювальний масаж — це не тільки приємно, але й корисно для серця.
Підтримуйте гарний настрій
Іноді життя буває таким напруженим, що в ньому немає місця й часу для веселощів. Коли ми сміємося, виділяються необхідні організму гормони радості — ендорфіни. Знаходьте час для радості, розділяйте її з іншими, дивіться комедійні фільми та передачі, обмежте спілкування з негативно налаштованими людьми — вони забирають дорогоцінну енергію і радість буття. Смійтеся! Люди, що зустрічають буденні неприємності з посмішкою, рідше стикаються з хворобами серця.
Піклуйтеся про здоровий сон
Організму потрібен час для відпочинку і відновлення сил. Нестача сну може призвести до виникнення проблем із серцем, тому 7–8 год сну щодня в затишній спальні з відкритим вікном — не розкіш, а справжня необхідність!
Полюбіть свіже повітря
Прогулюйтеся не менше півгодини щодня на свіжому повітрі. Людина, яка проводить 90% часу в замкненому приміщенні, можете дихати дуже брудним повітрям. Гуляючи парком чи лісом, ви збагачуйте свій організм киснем.
Киньте палити
За даними деяких досліджень, з кожною викуреної сигаретою організм втрачає близько 25 мг аскорбінової кислоти. Багато це чи мало? Просто пригадайте, що «вітамін молодості» відіграє важливу роль у підтримці еластичності судин. Тютюн небезпечний для здоров’я людини. Постарайтеся зовсім відмовитися від цієї шкідливої звички. Для початку — хоча б зменшити кількість викурених на добу цигарок.
Скажіть «ні» надмірному вживанню алкоголю
Серед людей, які гинуть раптово на вулиці, роботі чи вдома, чимало таких, що мали ішемічну хворобу серця. Але дуже часто безпосередньою причиною загибелі майже кожного 2-го з числа раптово померлих є алкоголь.
Обов’язково контролюйте рівень артеріального тиску
При стабільному підвищенні рівня артеріального тиску або частих перепадах обов’язково пройдіть обстеження.
У віці старше 40 років регулярно перевіряйте рівень холестерину та глюкози в крові
Захворювання серця — передусім парафія кардіолога. Але першими у виявленні пацієнтів із кардіологічною патологією були й залишаються сімейні лікарі, терапевти. Останнім часом розширюються повноваження і обов’язки сімейного лікаря у сфері профілактичної роботи щодо попередження хронічних неінфекційних захворювань, перш за все ССЗ. Саме від цих спеціалістів залежить, наскільки пацієнт усвідомить загрозу «серцевому здоров’ю», саме з ними він може розпочати шлях від шкідливих до корисних звичок у буденному житті — шлях профілактики.
Олена Бенько,
науковий співробітник ДУ «Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України»,
фото автора