В Ужгороді пройшла Школа клінічних нейронаук «Карпатські читання-2015», що зібрала провідних фахівців у галузі неврології та нейрохірургії. Серед учасників цьогорічних «Карпатських читань» — головні позаштатні фахівці Міністерства охорони здоров’я України з питань неврології та психіатрії.
Освітній проект «Карпатські читання» започатковано у 2007 р. за ініціативи ректора Ужгородського національного університету професора Володимира Смоланки. Проект спрямований на впровадження світових стандартів надання медичної допомоги в українську медичну практику. Вже 9 років поспіль у рамках заходу проводяться тематичні засідання: школа доказової медицини, школа реабілітації, школа об’єктивної неврології, фахові освітні лекторії та наукові семінари. Мультидисциплінарні та міждисциплінарні формати збагачують професійний досвід фахівців і відповідають сучасним європейським принципам безперервної фахової медичної освіти. Особливу увагу учасники «Карпатських читань-2015» приділили питанням надання медичної допомоги та реабілітації учасникам АТО.
Голова комісії з підготовки нейрохірургів Української асоціації нейрохірургів, президент Всеукраїнської громадської асоціації боротьби з інсультами Микола Поліщук зазначив, що цього року Ужгород зібрав неврологів та нейрохірургів з усіх регіонів України. Дякуючи Обласному управлінню охорони здоров’я Закарпатської обласної державної адміністрації, нинішнього року до конференції долучилися лікарі первинної ланки Закарпаття. Це збагатить досвід лікарів первинної медичної допомоги у складних питаннях неврології. На цих «Карпатських читаннях», крім інших профільних лекцій, обговорювалися питання вогнепальних поранень голови, хребта, спинного мозку, що сьогодні актуально. Щороку ця Школа клінічних нейронаук збирає від 300 до 600 фахівців різного профілю. Організовує захід Українська асоціація боротьби з інсультом, яка об’єднує лікарів усіх профілів.
Під час відкриття «Карпатських читань» голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко вручив М. Поліщуку почесну відзнаку «За розвиток регіону». Відомий професор увійшов у п’ятірку видатних особистостей, які зробили значний внесок у розвиток Закарпаття. М. Поліщук понад 15 років був куратором нейрохірургічної служби Закарпаття, розбудовував систему медичної допомоги цього напрямку.
Професор Інституту неврології, психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України Тамара Міщенко зазначила, що українські неврологи та нейрохірурги збираються кілька разів на рік, а «Карпатські читання» стали одним зі знакових заходів. Цьогоріч заслуховувалися доповіді з лікування пацієнтів із хворобою Паркінсона, депресією, інсультом. За словами Т. Міщенко, у наш час кількість неврологічних захворювань зростає. Щодо мозкового інсульту, то лише за 10 років (з 1990 до 2010) частка захворюваності зросла на 68%. Зокрема, за 2014 р. в Україні 94 104 особи перенесли мозковий інсульт, 33% з них — працездатного віку. Щороку від інсульту помирає 10% населення, 50% хворих вмирають через 5 років після перенесення інсульту. На 25% збільшилася кількість випадків мозкового інсульту у людей віком від 20 до 64 років.
Організатори конференції зазначили: у час реформування галузі охорони здоров’я вкрай важливими стають питання стандартизації надання медичної допомоги пацієнтам із неврологічними захворюваннями: це стосується інсульту, когнітивних неврологічних розладів, розсіяного склерозу, больових синдромів. Дотримання Європейських стандартів та впровадження їх в українську медицину — основні питання, що обговорювали цьогоріч.
Також у рамках конференції пройшов спеціалізований захід, присвячений питанням професійної фахової реабілітації. Фахівці тренінгового центру «Технології нейрореабілітації», які удосконалювали свої навички за рубежем, ділилися з колегами своїм досвідом та знаннями.
Почесним гостем конференції «Карпатські читання-2015» став віце-президент Всесвітньої організації боротьби з інсультом, професор Натан Борнштейн (Ізраїль), який прочитав навчальний курс для неврологів «Рання мобілізація та процеси відновлення: перехрестя незалежності». У лекції він зазначив, що важливе значення в системі надання медичної допомоги пацієнтам із неврологічною та нейрохірургічною патологією мають реабілітаційні заходи, системність, безперервність і різноманітність яких веде до зниження первинної інвалідизації хворих, особливо в гострий період хвороби, коли компенсаторні механізми саногенезу, помножуючись на активну роботу мультидисциплінарної команди, навіть при сумнівному реабілітаційному прогнозі дають позитивний результат і повертають хворих після інсульту до активного життя.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.moz.gov.ua