У МОЗ України відбулося засідання робочої експертної групи із супроводу проекту Національного плану з імплементації та реалізації засад європейської політики «Здоров’я-2020: основи Європейської політики в підтримку дій держави і суспільства в інтересах здоров’я і благополуччя» щодо неінфекційних захворювань на період до 2020 року. Засідання пройшло під головуванням заступника міністра охорони здоров’я — керівника апарату Альони Терещенко та за участю представників Бюро ВООЗ в Україні, фахівців міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, науковців і громадськості.
А. Терещенко поінформувала учасників засідання про запобігання і контроль неінфекційних захворювань в Україні в умовах реформування системи охорони здоров’я. Вона зазначила, що серцево-судинні захворювання — це головна демографічна загроза, що спричиняє значні економічні втрати.
Начальник Управління громадського здоров’я МОЗ України Алла Григоренко доповіла про Національний план дій щодо неінфекційних захворювань у контексті європейської інтеграції України.
Під час засідання доповідачі акцентували увагу присутніх на тому, що сьогодні у світі підвищується занепокоєння з приводу зростання масштабу хронічних неінфекційних захворювань, що негативно впливає на систему охорони здоров’я та перспективи розвитку економіки. Соціальний та економічний тягар неінфекційних захворювань зумовлений чотирма хворобами, які перебувають у центрі уваги Наради високого рівня ООН з профілактики неінфекційних захворювань: серцево-судинними захворюваннями, діабетом, раком та хронічними респіраторними захворюваннями. Вони призводять до тривалої недієздатності, зниження добробуту родин і зниження продуктивності громадян.
В Україні одна із найвищих у Європі смертність від серцево-судинних захворювань, що становить 772,1 летального випадка на 100 тис. чоловічого населення і 440,9 летальних випадків — на 100 тис. жіночого населення. Майже 30% чоловіків, які померли від неінфекційних захворювань, не досягли 60-річного віку. Така ситуація впливає і на середню тривалість життя, що значно менша порівняно з іншими європейськими країнами.
Найкращі світові практики свідчать, що неінфекційним захворюванням можна запобігти шляхом впровадження належного підходу до охорони громадського здоров’я. Це передбачає визнання важливості здоров’я населення та профілактику захворювань.
Учасники засідання підкреслили необхідність затвердження на державному рівні зазначеного плану, а також впровадження міжсекторального підходу із залученням різних галузей економіки на підставі заходів, спрямованих на зміцнення здоров’я населення.
Нагадаємо також, що 4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби з онкологічними захворюваннями.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.moz.gov.ua/