В Одеському обласному протитуберкульозному диспансері відбувся офіційний запуск у дію сучасного обладнання «GeneXpert» для швидкої діагностики туберкульозу. Участь у церемонії взяли: Картлос Канкадзе, керівник проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні», Олена Теряєва, головний спеціаліст відділу реформування системи охорони здоров’я Управління охорони здоров’я Одеської обласної адміністрації, Віталій Філюк, головний лікар Одеського обласного протитуберкульозного диспансеру, Світлана Єсипенко, головний позаштатний спеціаліст Управління охорони здоров’я Одеської обласної адміністрації за спеціальністю «Фтизіатрія», заступник головного лікаря Одеського обласного протитуберкульозного диспансеру, Валентина Стокіч, завідуюча лабораторією 3-го рівня з мікробіологічної діагностики туберкульозу Одеського обласного протитуберкульозного диспансеру.
Система «GeneXpert IV» (чотиримодульна система для експрес-діагностики туберкульозу методом полімеразної ланцюгової реакції в режимі реального часу, зі стаціонарним комп’ютером) закуплена у рамках співпраці Одеського обласного управління охорони здоров’я та проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні». Наприкінці грудня 2014 р. відбулося налаштування обладнання та навчання персоналу, який працюватиме з цією апаратурою. Проект USAID також передав 300 картриджів діагностичних реагентів для забезпечення роботи системи «GeneXpert».
Застосування системи дозволяє вже в день здачі аналізів точно діагностувати туберкульоз та виявити найбільш небезпечну форму захворювання, стійку до медикаментів, а значить, вчасно розпочати правильне лікування. Чутливість виявлення туберкульозу методом «GeneXpert» становить 91%, а точність виявлення стійкості бактерії до рифампіцину (основного препарату для лікування пацієнтів із туберкульозом) сягає майже 100%.
Як відзначив К. Канкадзе, технологія «GeneXpert» спрямована на ранню діагностику туберкульозу. При підозрі на туберкульоз у ВІЛ-позитивних осіб вона взагалі є життєво необхідною. Однак навіть найчутливіший метод діагностики ефективно працюватиме лише за умови правильних організаційних підходів щодо його впровадження. Тому разом із цим обладнанням проект USAID надає Одеській області свою підтримку у «вписуванні» сучасних технологій діагностики в систему контролю за туберкульозом, починаючи від підозри на захворювання та завершуючи його лікуванням. Співробітники диспансеру постійно підвищують свою кваліфікацію на тренінгах проекту, а наші експерти регулярно відвідують лабораторію і клінічні підрозділи Одеського протитуберкульозного диспансеру та надають консультативну підтримку.
Прес-служба «Українського медичного часопису»,
за даними прес-служби USAID Україна