24 грудня 2014 р. у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України відбулася робоча нарада під головуванням першого заступника міністра охорони здоров’я України Василя Лазоришинця, де всі заступники міністра та керівники підрозділів профільного міністерства обговорили план заходів щодо виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Коаліційної угоди у 2015 р.Зокрема, фахівці обговорили механізм якнайшвидшої передачі частини держзакупівель ліків та вакцин до міжнародних організацій. Для цього вже розроблені та підготовлені на розгляд Секретаріату Кабінету Міністрів та Верховної Ради України проекти змін до Закону України «Про здійснення державних закупівель» та Бюджетного Кодексу України. За словами Василя Лазоришинця, обов’язкового затвердження потребує наказ МОЗ на реалізацію постанови Кабінету Міністрів України від 4 липня 2012 р. № 603 «Про особливості виконання рамкових угод», аби забезпечити механізм закупівлі вакцин та ліків через міжнародні організації безпосередньо у виробників. Також будуть внесені зміни до угод між МОЗ України та Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Дитячим Фондом ООН «ЮНІСЕФ» в частині запровадження співпраці щодо закупівлі лікарських засобів та виробів медичного призначення. Планується і укладення прямих довгострокових договорів із виробниками лікарських засобів, аби забезпечити у майбутньому безперервність лікувального процесу за державними програмами.
У міністерстві триває робота над затвердженням нормативно-правового акту, яким визначається перелік лікарських засобів та виробів медичного призначення, до яких застосовуватиметься процедура державних закупівель відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про здійснення державних закупівель». Під час наради фахівці ухвалили рішення надати до Мінекономрозвитку пропозиції щодо номенклатури препаратів, які МОЗ України пропонує до закупівлі у 2015 р.
Під час наради були також опрацьовані пропозиції до Мінекономрозвитку щодо запровадження електронних торгів. В. Лазоришинць нагадав, що у Міністерстві юстиції вже використовують практику електронних торгів. Він запропонував вивчити досвід колег та у разі позитивних результатів ввести аналогічний механізм і в медичній галузі.
У рамках виконання завдання з трансформації та модернізації мережі лікарень у МОЗ України розроблено проект закону України «Про заклади охорони здоров’я та медичне обслуговування». Вже з початку 2015 р. міністерство надаватиме методичну допомогу структурним підрозділам щодо питань охорони здоров’я обласних державних адміністрацій у розробці генеральних планів мережі лікарень з урахуванням географічної наближеності до пацієнта.
У 2015–2016 рр. триватиме робота над розробкою медичних маршрутів пацієнта за основними нозологічними формами захворювань щодо отримання третинної медичної допомоги. Окремі селекторні наради та навчання проведуть для працівників фінансово-економічних та статистичних служб центрів первинної медико-санітарної допомоги щодо запровадження оплати праці медичних працівників, що надають первинну медичну допомогу, з урахуванням обсягу та якості виконаної роботи.
Крім первинної медичної допомоги, увага приділятиметься і медичній освіті, й інвентаризації та паспортизації медичних закладів, розробці та сертифікації програмного забезпечення реєстру медичних працівників і закладів охорони здоров’я, затвердженню медичних стандартів та уніфікованих клінічних протоколів тощо. За словами учасників наради, окремі напрямки планування будуть виконані вже у 2015 р., окремі — потребуватимуть втілення протягом кількох років.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.moz.gov.ua/