Комітет з питань охорони здоров’я рекомендує Парламенту прийняти за основу і в цілому законопроект про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014–2018 роки (Програма). Як зазначалося під час обговорення, метою прийняття законопроекту (реєстр. № 4384а) є зниження захворюваності та смертності від ВІЛ-інфекції/СНІДу шляхом надання якісних і доступних послуг із профілактики та діагностики ВІЛ-інфекції, насамперед представникам груп підвищеного ризику; а також послуг з лікування, догляду і підтримки людей, які живуть із ВІЛ.
Народні депутати взяли, зокрема, до уваги те, що внаслідок реалізації попередньої Програми у 2009–2013 рр. вдалося досягти сталої тенденції до стабілізації епідемічної ситуації із ВІЛ/СНІДом в Україні, зменшення кількості нових випадків інфікування серед загального населення на 2%, а серед основної групи ризику — споживачів ін’єкційних наркотиків — на 17%. Водночас, наголошували учасники засідання, захворюваність на ВІЛ-інфекцію за І півріччя поточного року свідчить про зростання захворюваності на ВІЛ-інфекцію на 0,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Зазначалося також, що проект програми передбачає діяльність за стратегічними напрямками, започаткованими попередньою програмою, а також розвиток нових напрямів діяльності, а саме:
- впровадження зовнішньої оцінки якості тестування донорської крові;
- застосування новітніх технологій ранньої діагностики ВІЛ-статусу дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями;
- розроблення та впровадження єдиної електронної системи епідеміологічного та клінічного моніторингу ВІЛ-інфекції;
- застосування на ранній стадії захворювання антиретровірусної терапії з метою профілактики поширення ВІЛ-інфекції;
- впровадження механізму соціального замовлення з надання послуг у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу із залученням громадських і благодійних організацій тощо.
На сьогодні епідемічна ситуація характеризується високим поширенням ВІЛ-інфекції серед представників різних груп населення, насамперед осіб, які належать до групи підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, переважним ураженням осіб працездатного віку, нерівномірним поширенням та зміною основного шляху передачі ВІЛ із парентерального на статевий. Епідемія ВІЛ-інфекції є чинником негативного впливу на працездатне населення України та призводить до негативних соціально-економічних наслідків.
За період від реєстрації першого випадку ВІЛ-інфекції у 1987 р. до 1 січня 2013 р. у державі зареєстровано 223 530 випадків ВІЛ-інфекції (з них 36 830 дітей віком до 14 років), зокрема 56 382 особи із захворюванням на СНІД (з них 1224 дитини віком до 14 років). Кількість людей, які живуть із ВІЛ та перебувають під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я, становить >129 тис. осіб, поширеність ВІЛ-інфекції — 283,6 особи на 100 тис. населення, у >24 тис. людей, які живуть із ВІЛ, хвороба досягла кінцевої стадії — СНІДу. Поширеність СНІДу становить 52,9 особи на 100 тис. населення. За період спостереження з 1987 до 2012 р. 28 498 осіб померли від захворювань, зумовлених СНІДом. За оціночними даними, на початку 2012 р. в Україні проживали 230 тис. осіб віком від 15 років, які живуть із ВІЛ, що становить 0,58% загальної кількості населення зазначеної вікової категорії.
Під час обговорення наголошувалося також, що фінансове забезпечення програми здійснюватиметься у межах видатків, що передбачаються у Державному бюджеті головним розпорядникам бюджетних коштів, відповідальним за виконання Програми, а також за рахунок місцевих бюджетів та коштів гранту Глобального фонду, інших джерел. Запланований обсяг фінансування Програми становить 6,4 млрд грн.
Докладніше про засідання Комітету читайте на сайті: http://www.apteka.ua
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://iportal.rada.gov.ua/