Відповідний законопроект, автором якого є народний депутат України Олег Зарубінський (Блок Литвина), зареєстровано у Верховній Раді України 11 листопада 2010 р. за № 7359.
Автор документа констатує, що внаслідок віддаленості лікарень від хворого чи постраждалого, складної соціально-економічної ситуації в країні медична допомога може бути надана зі значним запізненням, втрачаючи при цьому дорогоцінний час.
Разом з тим, частиною першою ст. 37 Основ законодавства України про охорону здоров’я передбачено, що «медичні працівники зобов’язані надавати першу невідкладну допомогу при нещасних випадках і гострих захворюваннях». Та на практиці, в екстремальних ситуаціях, навіть якщо медичні працівники і знаходяться поруч із хворим (потерпілим), надання першої допомоги ускладнене, тому що потенційні пацієнти не можуть скористатися допомогою лікаря, оскільки не знають, що він знаходиться неподалік.
Для цих цілей, відповідно до діючих Правил дорожнього руху, передбачено можливість ідентифікації автомобілів лікарів (пункт «ж» ст. 30.3) спеціальним розпізнавальним знаком. «Якщо на транспортному засобі розміщено розпізнавальний знак «Лікар», у ньому повинна бути спеціальна медична аптечка та інструментарій за переліком, визначеним МОЗ України, для надання кваліфікованої допомоги під час дорожньо-транспортної пригоди». Але, згідно з цими ж Правилами, застосування ідентифікуючої позначки на власному автомобілі лікарів здійснюється, по-перше, за їх бажанням, а по-друге, — тягне за собою низку обов’язків, які полягають не лише в тому, щоб надавати першу медичну допомогу в усіх випадках, але й в тому, щоб в цьому автомобілі постійно був наявний розширений варіант медичних засобів.
Такий підхід видається певною мірою однобічним: лікар добровільно бере на себе зобов’язання, але не отримує ніяких додаткових прав чи привілеїв. Як наслідок в умовах комерціалізації всіх послуг такі добровільні обов’язки практично не реалізуються, а відповідно — автомобілі з позначками «Лікар» практично відсутні.
Тому до Основ законодавства України про охорону здоров’я пропонується внести положення про те, що у екстремальних та невідкладних випадках перша медична допомога може надаватися медичними працівниками, які знаходяться в місці виникнення такої ситуації. Медичні та фармацевтичні працівники мають право на безкоштовну стоянку на майданчиках для паркування автомобілів у разі обладнання їх спеціальними номерними знаками для лікарів. Така стоянка надається: безстроково — у разі зазначення телефону лікаря-водія на спеціальному стикері, розташованому на лобовому склі автомобіля; протягом 1 год — без виконання зазначених вимог. Спеціальні номерні знаки для автомобілів лікарів видаються за згодою останніх.
За матеріалами www.rada.gov.ua