18 липня 2014 р. у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України відбулося засідання круглого столу на тему «Перспективи створення загальнодержавної системи профілактики, лікування та реабілітації наркозалежності».
У заході взяли участь представники Громадської ради при МОЗ України, пацієнтських організацій, експерти.
Як зазначив Олег Мусій, міністр охорони здоров’я України, який був учасником заходу, питання реабілітації потрібно вирішувати системно і комплексно. Цей напрямок нарівні з проведенням замісної терапії є вкрай важливим. Адже реального виходу з хворобливого стану, яким є наркоманія, при лікуванні метадоном, на жаль, немає. Програми, які працюють у інших країнах світу, доводять, що психологічна реабілітація, інтеграція в суспільство, соціальна адаптація є більш дієвими.
Міністр запевнив, що МОЗ України приділятиме належну увагу питанням реабілітації. Для цього вперше за історію діяльності в Міністерстві створено окремий відділ, який займатиметься питаннями реабілітації та паліативної допомоги, у тому числі реабілітації наркозалежних.
О. Мусій також наголосив на визначальній ролі громадянського суспільства у боротьбі з наркоманією та важливості активної участі громадських організацій у формуванні державної політики у цій царині. Адже громадськість діє динамічно й ефективно та має показати реабілітаційний шлях і для інших залежностей, шлях, який у перспективі може стати найменш обтяжливим для бюджету. На сьогодні метадонову програму фінансує Глобальний фонд для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією, але з часом ця проблема ляже на державний бюджет України. Тема реабілітації знайде своє відображення у Національній стратегії побудови нової системи охорони здоров’я в Україні на період 2015–2025 рр., яку МОЗ України разом з вітчизняними та міжнародними експертами розробить при підтримці Всесвітньої організації охорони здоров’я та Світового банку.
Міністр підкреслив, що пріоритетною має бути профілактика, адже будь-яке захворювання легше попередити, ніж долати його наслідки. Культивування здорового, активного способу життя, пропаганда культурного розвитку, особистої відповідальності кожного за власне здоров’я, фізичний і моральний стан — надважливе завдання державної політики.
За підсумками засідання ухвалено рішення впродовж наступного тижня створити робочу групу з розробки загальнодержавної системи профілактики, лікування та реабілітації наркозалежності. Для напрацювання комплексного міжсекторального підходу до участі у ній будуть залучені представники міністерств і відомств, які опікуються зазначеною проблематикою. Також у складі групи працюватимуть представники громадськості, експерти.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами http://www.moz.gov.ua/