Представники Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням (далі — Держслужба України соцзахворювань) провели оцінку якості набору пацієнтів для здійснення епідеміологічного дослідження щодо хіміорезистентного туберкульозу в 7 регіонах України. Протягом травня та червня 2014 р. експерти здійснили моніторингові візити до Волинської, Рівненської, Полтавської, Чернігівської, Київської, Черкаської та Кіровоградської областей.
Зазначене дослідження стартувало 01.11.2013 р., коли розпочато набір пацієнтів. Його мета — отримання достовірної репрезентативної інформації щодо стійкості мікобактерій туберкульозу до протитуберкульозних лікарських засобів та удосконалення схем лікування хворих на туберкульоз.
Візити стали можливими за підтримки експертів Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні. Участь у роботі також взяли експерти ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України», Центральної референс-лабораторії з мікробіологічної діагностики туберкульозу МОЗ України та Бюро ВООЗ в Україні.
«Підсумки моніторингових візитів продемонстрували, що організація проведення епідеміологічного дослідження щодо хіміорезистентного туберкульозу в Україні здійснена на належному рівні. Дослідження стало ефективним інструментом поліпшення взаємодії як між протитуберкульозними закладами, так і між лабораторіями з мікробіологічної діагностики туберкульозу та засвідчило високий рівень відповідальності фахівців», — відзначила начальник відділу організації медико-соціальної допомоги Держслужби України соцзахворювань Алла Василькова.
Протягом липня 2014 р. запланована чергова низка моніторингових візитів, зокрема до Львівської, Закарпатської, Хмельницької та Вінницької областей.
Результатів дослідження очікують у І кварталі 2015 р.
Довідка
Дослідження здійснюється на виконання:
- підпункту 6 частини 1 статті 6 Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз»;
- підпункту 15 пункту 5 Завдань і заходів з виконання Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012 –2016 роки, затвердженої Законом України від 16.10.2012 р. № 5451-VI.
Завдання дослідження:
- визначити співвідношення та профіль стійкості до протитуберкульозних препаратів першого ряду серед нових випадків із позитивним мазком мокротиння серед цивільного населення;
- визначити співвідношення та профіль стійкості до протитуберкульозних препаратів першого ряду серед випадків повторного лікування з позитивним мазком мокротиння;
- визначити фактори ризику, пов’язані зі стійкістю до протитуберкульозних препаратів, серед нових випадків позитивних за мазком (вік, соціально-економічний статус, географічний район, ВІЛ-статус);
- визначити поширеність і профіль резистентності до протитуберкульозних препаратів другого ряду серед випадків мультирезистентного туберкульозу;
- визначити поширеність ВІЛ-позитивних пацієнтів серед нових випадків туберкульозу.