Всесвітній день псоріазу проводиться з 2004 р. під егідою Міжнародної федерації асоціацій псоріазу (International Federation of Psoriasis Association — IFPA). Всеукраїнська громадська організація «Українська асоціація псоріазу» як член IFPA приєдналася до цієї ініціативи з 2009 р.
У рамках події в Україні відбулася прес-конференція, в якій взяли участь Віктор Степаненко, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри дерматовенерології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, президент Української асоціації лікарів-дерматовенерологів і косметологів, головний позаштатний дерматовенеролог МОЗ України; Юрій Андрашко, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри шкірних і венеричних хвороб Ужгородського національного університету, голова проблемної комісії МОЗ та НАМН України з дерматології та венерології; Лідія Калюжна, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, головний позаштатний дитячий дерматовенеролог МОЗ України; Олександр Літус, доктор медичних наук, професор, президент Всеукраїнської громадської організації «Українська асоціація псоріазу»; Богдан Литвиненко, директор клініки «Інститут псоріазу та хронічних дерматозів»; Геннадій Мавров, доктор медичних наук, професор, директор Інституту дерматології і венерології НАМН України.
Псоріаз — це хронічне неінфекційне захворювання шкіри із генетичною схильністю. За частотою псоріаз посідає друге місце після алергодерматозів у дітей і підлітків. За останні роки констатовано тенденцію до збільшення кількості дітей і підлітків з уперше зареєстрованим діагнозом псоріазу. Тривалий хронічний перебіг, часті рецидиви, короткі періоди ремісій, психоемоційна дезадаптація у препубертатний і пубертатний період дозволяють розглядати цю проблему не тільки як медичну, але й як соціальну. Доволі часто перші клінічні прояви псоріазу можна виявити навіть у перші 3 роки життя. Незважаючи на значні зусилля з боку як вітчизняних, так і зарубіжних фахівців, проблема псоріазу залишається далекою від повного вирішення. Для дітей та їх батьків діагноз псоріазу часто стає справжнім вироком. Для підлітків це захворювання може стати причиною замкнутості, уникнення соціальних контактів, тяжких депресій. Псоріаз — це пожиттєвий стан, повністю вилікувати його неможливо, але хворобу можна і потрібно контролювати.
Незважаючи на те що всі сучасні методи доказової медицини для лікування псоріазу наявні в Україні і є можливість отримати таке ж лікування, як і у кращих клініках Європи та Америки, питання доступності цього лікування досі відкрите. На жаль, деякі методи недосяжні для пацієнтів територіально, а інші — через їх високу вартість.
Існуючу ситуацію можна змінити на краще вже в найближчий час лише спільними зусиллями.
Докладніше про стан справ із захворюваністю на псоріаз в Україні та шляхи вирішення медичного і соціального аспекту цієї проблеми читайте найближчим часом на шпальтах нашого видання.
Олександр Устінов, фото автора