У деяких засобах масової інформації з’явилися відомості про те, що на Донеччині та Буковині не вистачає вакцин для проведення планової вакцинації.
У відповідь на ці повідомлення прес-служба Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України повідомляє наступне.
МОЗ України забезпечує регіони імунобіологічними препаратами відповідно до їх заявок. Щороку регіони формують свої заявки на закупівлю імунобіологічних препаратів у межах виділених бюджетних коштів з урахуванням 100% річної потреби і наявних залишків препаратів у лікувально-профілактичних закладах.
Відповідно до здійснених закупівель і з урахуванням заявок регіонів МОЗ України здійснює розподіл імунобіологічних препаратів. Тобто, забезпечення від МОЗ України йде безпосередньо відповідно до потреби конкретного регіону у межах виділених бюджетних коштів.
Надалі регіони самостійно здійснюють розподіл отриманих від МОЗ України вакцин по лікувально-профілактичних закладах області. Формування потреби у межах регіону і подальший розподіл препаратів у лікувально-профілактичні заклади, а також контроль за раціональним і оптимальним забезпеченням і використанням вакцин на рівні закладів територіальних одиниць здійснюють безпосередньо структурні підрозділи з питань охорони здоров’я обласних (міських) державних адміністрацій.
Додатково інформуємо, що недофінансування закупівлі імунобіологічних препаратів почалося з 2008–2009 рр. — часів фінансово-економічної кризи. Наприклад, на 2010 р. фінансування залишалося незмінним порівняно з 2009 р., що становило 237,1 млн грн., або лише 76,9% від потреби. У 2011 р. державою профінансовано 273,4 млн грн., але на фоні потреби починає прогресувати тенденція щодо зниження показника фінансового забезпечення потреби до 75,7%. У 2012 р. показник фінансового забезпечення потреби знизився до 72,9%, у поточному році — до 64,8%.
Необхідно зазначити, що у 2008 р. імунопрофілактику здійснювали із забезпеченням 100% потреби. Фінансово-економічна криза далася взнаки. Фінансування на 2009 р. не враховувало коливань курсу гривні по відношенню до долара (євро), тому потреба у закупівлі імунобіологічних препаратів була забезпечена лише на рівні близько 60% від реальної потреби. Надалі, у наступні роки, виконання заходів державної програми здійснюється в умовах недофінансування.
Недофінансування закупівлі вакцин у 2009–2012 рр. створило прошарок неімунізованих дітей, які потребують вакцинації у подальші роки. Сформувалася так звана накопичена потреба, яку не вдається задовольнити вже тривалий час. Так, приміром, у рамках планової вакцинації за кошти, виділені на 2012 р., вакцину одержують діти 2010/2011 рр. Аналогічні паралелі можна проводити і на поточний 2013 р.
Певна стурбованість населення щодо наявності вакцин у регіонах була головним чином зумовлена тим, що тривалий час, близько півроку, регіони України не могли використовувати вакцини дифтерійно-правцевої групи (АКДП, АДП, АДП-м, АД-м) та вакцину для профілактики гепатиту В, які перебували під тимчасовою забороною (карантин) відповідно до рішення Державної служби України з лікарських засобів (Держлікслужба) від 12 грудня 2012 р., що унеможливлювало їх застосування при наявності у регіонах.
Відповідно до норм чинного законодавства усі серії препаратів пройшли повний лабораторний контроль якості у Лабораторії з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів ДП «Державного експертного центру МОЗ України», що підтвердило відповідність вакцин вимогам затверджених в Україні аналітично-нормативних документів.
Від 14 червня 2013 р. вийшло розпорядження Держлікслужби, відповідно до якого на підставі позитивних результатів дослідження медичних імунобіологічних препаратів прийнято рішення щодо поновлення обігу і використання вищезгаданих вакцин.
Звертаємо увагу, що постійні факти тимчасової заборони (карантину) різних вакцин несприятливо впливають на стан проведення заходів з імунізації населення регіонів і виконання Календаря профілактичних щеплень.
У свою чергу, МОЗ України вживає усіх заходів з метою забезпечення вакцинації населення відповідно до діючого Календаря профілактичних щеплень.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.moz.gov.ua