11 липня 2013 р. між Українською православною церквою (УПЦ) Московського патріархату Києво-Печерською лаврою, Всеукраїнською благодійною організацією «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД (ЛЖВ)» та пацієнтською організацією ЮКАБ (UCAB — Ukrainian Community Advisory Board — Дорадча рада спільнот з питань доступу до лікування в Україні), а також Національною академією медичних наук (НАМН) України укладено Меморандум про взаєморозуміння щодо подальшої долі приміщень Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського на території Києво-Печерської лаври (далі — Меморандум). Згідно із Меморандумом ВІЛ-інфікованих пацієнтів не переселятимуть, допоки не буде добудовано нове приміщення для клініки.
Переселення хворих здійснюватиметься лише після введення нового корпусу клініки в експлуатацію, для того щоб забезпечити дотримання необхідних умов лікувального процесу.
Нагадаємо, у 2011 р. НАМН України на виконання Доручення Кабінету Міністрів України від 2.07.2010 р. № 23881/4/1–10 «Про здійснення заходів щодо виселення з території Києво-Печерської лаври суб’єктів господарювання, діяльність яких не пов’язана з діяльністю монастиря та Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника» прийняла постанову про розформування лікарні та переселення її окремих частин до різних закладів охорони здоров’я. Однак з метою захисту інтересів хворих та забезпечення для них безперервного лікування питання розміщення клініки на території лаври неодноразово розглядалося на урядовому рівні. Оскільки на сьогодні в клініці інституту перебувають на лікуванні більше 9000 пацієнтів зі всієї України, НАМН України проведено низку переговорів, в результаті яких знайдено спільне компромісне рішення з представниками УПЦ та громадськими спільнотами. «Хворі переїдуть лише туди і лише тоді, коли для них будуть створені нові, кращі умови для лікування», — зазначив виконувач обов’язків президента НАМН України Валерій Запорожан, підписавши Меморандум зі свого боку.
Церковнослужителі також погодилися почекати, допоки буде добудовано нове приміщення, до якого має бути переведено клініку. «Церква ніколи і нікого не виганяла, тому і зараз ми готові підтримувати пацієнтів як в наших молитвах, так і офіційно, декларуючи готовність зачекати з передачею приміщення лікарні до церковного фонду», — повідомив владика Павло, настоятель Києво-Печерської лаври.
Загалом під Меморандумом підписалося 4 сторони: владика Павло, виконувач обов’язків президента НАМН України Валерій Запорожан, голова пацієнтської організації ЮКАБ, яка захищає права пацієнтів в Україні, Дмитро Шерембей та голова ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» — найбільшої організації в Україні, що об’єднує людей, що живуть з таким діагнозом, Володимир Жовтяк.
«Найважливішим є те, що всі три зацікавлені сторони нарешті оприлюднили консолідовану позицію — пацієнти і персонал будуть на Лаврській доти, доки самі не приймуть у стані готовності нове приміщення на Амосова і не розпочнуть процедуру переїзду. Це велика перемога для ЛЖВ-спільноти України і для більш ніж 9000 пацієнтів клініки, які мають тепер документальне підтвердження того, що вони не перервуть лікування і зможуть жити», — зазначив голова Координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Володимир Жовтяк.
За умовами меморандуму, саме тоді пацієнти, лікарі та все унікальне обладнання, що знаходиться в клініці, буде перевезено на нове місце, за адресою: вул. Амосова, 5. Хворих, що приїжджають до лікарні з регіонів, уже попереджають про майбутній переїзд, заспокоюючи, що нова клініка на Амосова нічим не поступатиметься існуючій та зможе обслуговувати навіть більшу кількість пацієнтів одночасно.
Прес-служба «Українського медичного часопису»,
фото Сергія Бека